Launataina 1.11.03 Verkkoyhteys-ohjelmassa esiteltiin se mainio 1100 tuplaprossu-G5-koneen superkoneyhdistelmä.
Aika hyvä ohjelma, mutta
• miten 1100 konetta voisi kuluttaa sähköä yhtä paljon kuin 3000 kotitaloutta? Taisi mennä pilkku pari numeroa väärään paikkaan.
Aika hyvä ohjelma, mutta
• miten 1100 konetta voisi kuluttaa sähköä yhtä paljon kuin 3000 kotitaloutta? Taisi mennä pilkku pari numeroa väärään paikkaan.
Vastaukset 7
Vanhimmat
...kotitaloutta. Eihän tommonen keskikokoinen paljoa kuluta, 1100 Maccia kyllä voi. Ja varmaan siinä oli laskettu mukaan nämä massiiviset jäähdytys- ym. zydeemit.
Kaikenkaikkiaan mielenkiintoinen juttu, ja Maccejähän ei liikaa tv:ssä(kään) kehuta ;-)
Sitä ei taidettu mainita minkä JuHa jo tuossa muutama threadi alempana totesi, että kyseessä on maailman 3. nopein superi!
Juttu netissä:
http://www.yle.fi/teema/verkkoyhteys/juttu.php?id=622
Ei kai yksi keskikokoinen talous tule toimeen sadalla watilla?
mun tiedot sähköenergiasta kulminoituu töpseleihin, katkaisimiin ja noihin s:tnan Rovakairan laskuihin...
Kysymys oli kai sitten niistä jäähyttimistä? Taikka pilikkuvirheestä? Tai entäs jos ne vertaili konesalin kuukausikulutusta kotitalouksien vuosikulutukseen.
Mene ja tiedä. Tuo energia-asiahan ei sinänsä ollut jutun pointti laisinkaan (siksi siihen onkin saattanut lipsahtaa vaikkapa vihre) vaan systeemi itse. Ja tällaisenahan tuo VirTechin, sanotaanko sitä nyt klusteriksi, on varsinainen energiansäästöpossu verrattuna ns. perinteisiin supereihin?
Nyt täytyy muistella hiukan lukion fyssan vanhoja tietoja; ensinnäkin tuo jäähdytys vie luultavasti aika massiivisen osan sähköstä. Toiseksi - en kyllä osaa sanoa vaikuttaako tähän - mutta kun *suuria määria* sähköenergiaa siirretään pienellä volttimäärällä (muistaakseni) vastus kasvaa aika paljon. Tästä syystä esim. nuo (valtakunnan) suuret päävoimalinjat käyttää valtavia volttimääriä (satoja kilovoltteja?), tällöin hyötysuhde on *paljon* parempi.
Jotenkin muistelisin, että volttimäärä olisi vähänniinkuin elektronien nopeus (liike-energia) ja ampeerit taas elektronien'paine'(potentiaalienergia), eli pientä kaapelia pitkin hurjaa nopeutta vähän elektroneja menee hyvin läpi -> A määrä energiaa saadaan siirrettyä. Iso määrä elektroneja hitaasti isoa kaapelia pitkin ja taas A määrä energiaa saadaan siirrettyä.
Nyt kun kumminkin 1100 mäkkiä käyttää 200V jännitettä ja ohutta kaapelia tulee tuota vastusta ja sähkö häipyy lämpöna taivaan tuuliin.
vaikuttaisko se, että VirTech (kuten koko muukin USA) käyttää 110V jännitettä? Särkee päätä koulun fyssan muistelu, jessus kolmenkymmenen vuoden takaa!
No, hällä väliä (mulla tiukka, vaimon kommentti) RoPS nousi futisliigaan! Jeeeeee!
;) Pointsit sulle...
Onkohan Tampereella mitään futisjoukkuetta, ...meinaan jos nuo emäntäsukupuoliset saa noin innostumaan :-O
-han siellä FC Tampere, tiiä sen lämmityskyvyistä ;-) mutta liigassa se ottaa taas ens kaudella Ropsilta turpiin! Joopajoo... ja naapurissa (?) Valkeakoskella kai jonkummoinen potkupalloseura?
Ok, aika keskittyä jääkiakkoon (vaikka Kärpät konttaakin...) ja, niin, juopotteluuuuuun!
Niin lätkästa: kirjoittelin tossa Sunrise, Floridan Mac Usersien (ACES) sihteerille terveisiä. Niin että terveisiä teillekin, siellä EI ole lunta. Vaikka Panthersit (aika hyvä nimi lätkäjoukkiolla?) jäällä pelaakin.