Mitenkäs tuo hankkimisluvan anomus tulisi täyttää? Toiset sanoo, että siihen pitäisi laittaa kaikki tiedot merkistä ja mallista aina sarjanumeroon asti. Toiset taas puolestaan, että hankkimisluvan voi hankkia yleisesti esim. pumppuhaulikolle rasittamalla vain ruudun haulikko, lippaallinen kertatuli ja kaliiberikoon, ilman tarkempaa merkki tai mallimerkintää.
Hankintalupa
mettämies
3666
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
runoilla mitä lystää mutta välttämättä et vielä tossa vaiheessa tiedä kaikkia tietoja aseesta, tyyppi ja toimintapapa riittää. Sitten kun olet aseen saanut ja sen ja sen myyjän täyttämät paperit esitellyt polliisille niin sittenhän vasta ne tarkat aseen tiedot kirjataan siihen hallussapitolupaan. Niin ja aina voi kysyä käytännöistä poliisilta
mitä vaaditaan ja niin mahdollisimman tarkasti kuin pystyt. Esimerkiksi omaan tarkoitukseen kävi puoliautomaattikivääri .223rem, .308win tai 7.62x39.
Laitoin anomukseen noi ja hankintalupaan tuli, että saa ostaa jonkin noista.
Voihan siihen paperiin aseen sarjanumeronkin pistää jos se on jo varmuudella tiedossa, eli ostat jonkun kaverin omistamaa asetta.
Jos kuitenkin ostat uutta asetta josta et vielä yksityiskohtaisesti ole päättänyt tai joka esim. tilataan, niin ethän sinä sen sarjanumeroa voi vielä tietää. Kristallipalloa ja selvänäkijän taitoja ei tarvita.