Saakohan telkkariin värejä mukaan(tv:ssä ei ole omaa s-video liitäntää), jos kuvan siirtää tietokoneesta s-videolla, joka yhdistetään scart-adapteriin ja sitten tv:n scarttiin?
kova televisioon...
öööh...
6350
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
jos valitset ajurista muodoksi "composite", niin värienkin pitäisi kulkea.
Kyllä aika monessa telkkarissa saa, riippuu merkistä ja mallista.
Mistä muuten johtuu, että tähän mennessä KUKAAN kysyjistä ei ole onnistunut kertomaan TV:nsä merkkiä ja mallia kysyttäessä?
näkyy värit s-video/scart liitännöitä käyttämällä ikivanhassa Luxor Satellitessa ja uudehkossa Philipsin digiteeveessä, kuvanlaatu vaan on sen verran perseestä että mieluummin poltan dvd:lle digitallenteet ja katson dvd-soittimen kautta.
Ei s-videon ja rgb:n välillä pitäisi olla kovinkaan näkyää eroa ainakaan alle 32-tuumaisissa, jos elektroniikka on kunnollista. Composite on sitten huonompi, siinä valoisuus ja väritieto tuodaan yhdellä ja samalla piuhalla, s-videossa eroteltuna toisistaan.
S-videolla voi jonkin verran säätää mm. terävyttä (jos telkussa on säätö) mutta RGB-ohjataan ainakin putkitelkuissa kuvaputken katodeille suoraan. Eli jos kuva vaikuttaa pehmeältä, ei sille voi RGB:llä mitään. Tämän takia ainakin mulla on digiboksi liitettynä s-videon kautta, terävyyttä juuri sen verran lisätty, ettei kontrastirajoihin tule näkyvää korostusta.
S-video saattaa löytyä scartilta, vaikka etuseinässä ei sitä s-videoliitintä olisikaan.
yleisesti.. en ole vielä telkkaria hommannut, mutta ensi vkl saan scneider mallisen telkun. Siinä ei ole kuin av-liitännät ja 2kpl scart. Leffojen katseluun tietokoneen kautte sen tehtäväksi tulee.
Toi komposiitti? Löytyykö niitä rca/av liitäntöjä? Joskus olen mielestäni nähnyt semmoisia kaupoissa. Kone tulee s-videolla kiinni ja puna/valko/kelta liittimet telkkuun kiinni. Toki, jos noita ei ole niin sitten se scart-adapteri. Luulisin, että tuo toimisi.
Korjatkaa muut, jos olen väärässä.