Vai eikö sittenkään. On se ihme kun suurin enemmistö on sitä mieltä että tuilla on kuitenkin suurin hyöty työllisyyden kannalta, ja näistä tukien kannattajista suurin osa kaupunkien läheisyydessä. Yhdestä ainoasta vehnäkärrystä saa elantonsa kymmenet ja taas kymmenet duunarit. Soittelin tuossa puintien päälle tutulle autoilijalle ja se lupasi korvausta vastaan heittää sen tuonne tehtaalle viljavastaan ottoon. Siellä oli duunari vastassa punnitsemassa, soitteli sitten muutaman sairaslomalaisen apuun jauhamaan sitä ja paketoimaan myyntiä varten. No sitten piti tilata taas autoilija viemään paikalliseen supermarkettiin jossa hyllyttäjä sen pisti myyntiin, sitten kävelin ostoskorin kanssa noutamaan valmiin jauhon ja maksoin sen, kassatytölle. Kauppias oli tyytyvainen siellä huoneessaan ;)
Niin unohtui että Suomalainen käyttää kuulemma keskimäärin 600 kg viljaa vuodessa eli tuolla kärrillä elää kymmenen muuta ihmistä koko vuoden.
Niin unohtui että Suomalainen käyttää kuulemma keskimäärin 600 kg viljaa vuodessa eli tuolla kärrillä elää kymmenen muuta ihmistä koko vuoden.
Vastaukset 2
Vanhimmat
kirkon paari kohta aukee. joutuin sinne satuilemaan. mut ole varovainen ettei ne taas naura sulle.
Tunne viljan tietä pellolta pöytään? Tuo "hain" juttu oli vielä lyhennetty ilmeisesti tuon tason Tahvoja varten, mutta taisipa yliarvioida käsityskykysi.