Likaista peliä siivoojilla

Likaista peliä siivoojilla. Mot ohjelma esittää tänään 24.11 klo 20. Sol.llin siivoojat ovat maksaneet itsensä kipeiksi saadakseen siivota suomessa.
71917
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tietäisittepä mitä suomalaiset siivoojat saavat kokea eräässä toisessa isossa siivousalan yrityksessä. Mutta ensin katsotaan tämä Sol tarina.

Äänestä
  • Mitä niissä nyt taas on ? Ei luultavasti mitään uutta. Pienet palkat ja suuret alueet.

    T: nimim. kaikissa suurissa kääntymässä käynyt

    Äänestä

kertoa siitä k-sta mitä ns hyvinvointisuomessa tänä päivänä tapahtuu. Joka vaiheessa on välistävetäjä. Kaikenmailman tappisilmät sössöttävät sitten telkussa että seli seli ei me mitään. Toiset eivät vaivaudu edes kameran eteen. EI OO AHNEUDELLA MITÄÄN RAJAA KUN VOITTO VOIDAAN REPIÄ TOISEN RAADANNASTA ...

Äänestä
  • Sitä se on seli seli...ei mitän nkunnon vastausta tuu pomoilta ku on tuli oman persen alla ei van saa..lipsuttaa eheheh sin näkee kun kusetetan muita pienel palkalla kuvitelkaa nyt sat kun raadat 7,5h noin 1000kk siitä verot asunto sähkö ja sitten kaikillahan on pientä velkaa,,jotain SIS ei jää käten varman kun 30e kk puhtaana kun ottaa perus jutut pois)) HALOO ei täällä kohta tee edes ulkomaalaiset töitä NIN se on,,turha luulla muilla aloilla saa jo käten puhtaana 2000kk sen viel ymmärtää,,,niku tää PAM,,pelkkää selittylyy pitäs kunnol korottaa 1200 prosenttii eikä heti ensinmäisenä 0,00003 pros..sis mitä HYÖTRYYY KYSYN VAN

    Äänestä

aika puuttua ISSin laatutakuun toimiin. On vastaavaa touhua, eroaa vain siinä, että kusetettavat lähtevät yrittäjiksi. Viiden vuoden sopimus ja kaksi vuotta teet ilmasta työtä kun maksat aloitusmaksut, asiakkaat ja rojaltit. Onko ihan laillista riistoa?

Äänestä
  • filmin juuri äsken.
    Johtopäätökset: Olen jo kauan vihannut työnvälitysfirmoja. Ne pitäisi kieltää kokonaan, niin että työnantajat eivät voisi tällä tavoin pakoilla vastuutaan. Yksityiset työnvälitysfirmat ovat levinneet kuin syöpä.

    Nythän on puhuttu ainakin kahden vankilan lakkauttamisesta, vaikka kaikenlaisia rikoksia on yhä enemmän. Mielestäni nyky-yhteiskunnassa on paljon helvetinmoisia riistäjiä, joilla jo yksin voitaisiin täyttää uusiakin vankiloita.
    Itse en ole siivousalalla, vaikka teen työtäni PAM-liiton taulukkopalkoilla. Sieltä löytyy aika monta erikoisalaakin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Japi.. kirjoitti:

Likaista peliä siivoojilla. Mot ohjelma esittää tänään 24.11 klo 20. Sol.llin siivoojat ovat maksaneet itsensä kipeiksi saadakseen siivota suomessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu