Primeran lämmitys

Niin minulla olisi tämmöinen pikku ongelma.
Ostin Primera vm 03 2,0L. Miten saan tulemaan lämmityslaitteesta kuumaa ilmaa? Nupista saan ruuvattua 32 astetta oli a/c päällä tai ei.
Onko autossani vikaa vai minun vaaleassa päässäni;)
51103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Nupista säädetään haluttu auton sisälämpötila. Ei pelkkää kuumaa ilmaa saa mistään, jos automatiikka ei sitä puhalla.

Jos autosi on kylmä ja puhaltimilsta tulee viileää ilmaa, on systeemissä jokin vika.

Äänestä
  • Niin siis lämmintä tulee, mutta kun autoissa on
    yleensä kunnon vipu sin/pun. Kun vääntää vivun punaiselle niin tulee yleensä kuumempaa kuin tuolta mun autoni kojelaudasta.
    Pitääkö odotella tunti että tuö hönkäys lämmittää auton 32 asteeseen? Kiitos etukäteen.

    Äänestä

  • Tumpula... kirjoitti:

    Niin siis lämmintä tulee, mutta kun autoissa on
    yleensä kunnon vipu sin/pun. Kun vääntää vivun punaiselle niin tulee yleensä kuumempaa kuin tuolta mun autoni kojelaudasta.
    Pitääkö odotella tunti että tuö hönkäys lämmittää auton 32 asteeseen? Kiitos etukäteen.

    Kesällä automaatti asennossa lämmitin toimii yleensä hyvin,mutta talvella minä ainakin käytän manuaalitoimintoa.Aseta lämpötilan säätönupista painamalla manuaali toiminto päälle ,säädä puhalluskohteiksi tuulilasi ja jalkatila,säädä puhallinnopeudeksi esim 3,nämä säädöt toimii ajossa yleensä hyvin.Kun lähdet kylmällä autolla ajamaan paina napista jossa on tuulilasin kuva,tämä asento puhaltaa ilmaa enemmän tuulilasille ja kytkee ilmastoinnin päälle joka poistaa huurteen,poista toiminto samaa nappia painamalla kun olet ajanut jonkin matkaa.Sen jälkeen aikaisemmin asettamasi toiminnot ovat päällä.Katso ohjekirjasta kuinka manuaalisäädöt asetetaan.

    Äänestä

Lämpöä ei tule, jos moottori ei ole vielä lämmin. Ilmastoinnin valo palaa, jos ilmastointi on päällä ja se menee aina automaattisesti päälle, kun vaihdat automaatilta manuaalille tai päinvastoin. - Siis paina ilmastoinnin nupista ilmastointi pois. Sitten varmista, että ilma tulee ulkoa eikä sisältä, ettei siis ole sisäilman kierrätys päällä. Säädä lämpötila 32:een. Pian pitäisi olla lämmintä. Ellei, niin moottorin termostaatti on rikki, joten se on vaihdettava. Sitten viimeistään lämpenee. Toivottavasti sait apua tästä. Terv. ongelman kokenut

Äänestä

Aloin lukea manuaalia ja täytyy sanoa, että on kautta historian monimutkaisin laite.

Onneksi teiltä tuli vähän vähemmän paksua tekstiä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tumpulatyttö kirjoitti:

Niin minulla olisi tämmöinen pikku ongelma.
Ostin Primera vm 03 2,0L. Miten saan tulemaan lämmityslaitteesta kuumaa ilmaa? Nupista saan ruuvattua 32 astetta oli a/c päällä tai ei.
Onko autossani vikaa vai minun vaaleassa päässäni;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu