Kertokaa kokemuksia omaavat, että jos ostaa uuden morsiuspuvun alan liikkeestä niin paljonko se suurinpiirtein maksaa?
Entäs jos sen teettää? Entäs miehen puku?
Paljonko maksaa morsiuspuku?
11
2774
Vastaukset
- nobody'swife
Hääpukuun saa upotettua rahaa aivan rajattomasti. Halvimmillaan perinteisen hääpuvun (uuden) voinee saada parilla-kolmella satkulla. Sinun kannattaa katsoa netistä liikkeiden hintoja, aloita vaikka Morsiusgalleriasta (http://www.morsiusgalleria.com/)
Tai jos haluat esimerkiksi Jukka Rintalan suunnitteleman uniikkipuvun, hinta on varmasti tuhansia.
Teettämisestä kannattaa kysyä ihan suoraan ompelijalta. Vaihtelee hirmuisesti puvun mallin, materiaalin ja työläyden mukaan. Yksinkertainen ilman koristeita oleva kotelomekko syntyy halvalla, prinsessasysteemi silkistä ja paljosta pitsistä, helmistä yms. maksaa varmasti enemmän, koska siihen tarvitaan työtunteja (ja materiaalia) paljon enemmän. Kysymyksesi on niin yleisluonteinen, ettei siihen oikein voi vastata.
Samoin miehen pukua kannattaa mennä ihan suoraan katsomaan liikkeestä.- alk.p.
Ok. Eiku kyselemään. :) Kiitos.
- nobody's wife
alk.p. kirjoitti:
Ok. Eiku kyselemään. :) Kiitos.
Tarkoitin, että vuokrapuvun saa edukkaimmillaan parilla-kolmella sadalla, veikkaukseni on että omaksi jos haluaa, niin ehkä kuusisataa voisi olla minimi jos noin niinkuin "perinteisestä" puvusta on kyse. Tietysti jälleen riippuu mallista ja "hienouksista".
- evisx
Ruotsista kannattaa ostaa! Kruunu on nyt heikko. Hinnat voi jakaa 10:llä.
Esim.:
http://www.bridaloutlet.se
200 kruunun ylä- ja alapuolella. Lähetyskuluja 15-16 €, arvonlisäverotkin on jo hinnoissa. - evisx
evisx kirjoitti:
Ruotsista kannattaa ostaa! Kruunu on nyt heikko. Hinnat voi jakaa 10:llä.
Esim.:
http://www.bridaloutlet.se
200 kruunun ylä- ja alapuolella. Lähetyskuluja 15-16 €, arvonlisäverotkin on jo hinnoissa.siis 200 EURON ylä- ja alapuolella!
- morsian 09
Itse tilasin pukuni
nettiliike.comista ja puvulle tuli hintaa 200 euroa.
Mutta saahan pukuun menemään helposti yli 500 euroakin, riippuu budjetista kuinka paljon kannattaa laittaa pukuun. - Morsku2007
www.haakauppa.fi saa puvun näköjään alkaen 99euroa ja kalleinkin jotain 300euron päälle. Itse ostin sieltä ja nätti oli.
Tilasin ensin liian pienen itselleni ja vaihdoin isompaan, uusi puku tuli 3:ssa päivässä, eli nopeaa oli!- Nimetön
Ostin oman pukuni Lappeenrannasta Tyynelän outletistä. Kävin muissakin paikallisissa liikkeissä, mutta löysin omani edullisesti (200e) Kievarinkadun liikkeestä.
- morsmaikkunen
Nimetön kirjoitti:
Ostin oman pukuni Lappeenrannasta Tyynelän outletistä. Kävin muissakin paikallisissa liikkeissä, mutta löysin omani edullisesti (200e) Kievarinkadun liikkeestä.
Onko muuten Lavem by Muotitalo Tyynelällä vielä jotain Outlet paikkaa jossain ?
Vai onko tämä ihan jo vanha asia?
Tykkään heidän malleistaan ja ostin morsiuspukuni sieltä juuri vähän aikaa sitten ostinkin.
Nyt tekisi mieli juhla-asua kesälle. Vai olisiko heillä alea tms. tulossa?
Heille menee mielelään toisenkin kerran. Hyvää ja ammattimaista palvelua.
- evisx
Katsos täältä:
http://www.bridaloutlet.se
=tukholmalainen suomalaisen pitämä edullinen liike, joka tuo upeita muodikkaita amerikkalaisia outlet juhla- ja hääpukuja.
Ruotsista ostaminen on nyt edullista, kun euro on jotain yli 10 kruunua. Hinnat voi siis jakaa 10;llä. Upeimmatkin siinä 200 euron ympärillä, kalliimpia ja halvempia.
Liike on Siljan terminaalin lähellä, eli risteilyltä ehtii. - evisx
sori, piti sanoa 200-300 euroa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 346686
Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu353701Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka533612Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu453501Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1243066- 512873
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod332757- 342552
Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint272435Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1252408