Kertokaa kokemuksia omaavat, että jos ostaa uuden morsiuspuvun alan liikkeestä niin paljonko se suurinpiirtein maksaa?
Entäs jos sen teettää? Entäs miehen puku?
Paljonko maksaa morsiuspuku?
11
2798
Vastaukset
- nobody'swife
Hääpukuun saa upotettua rahaa aivan rajattomasti. Halvimmillaan perinteisen hääpuvun (uuden) voinee saada parilla-kolmella satkulla. Sinun kannattaa katsoa netistä liikkeiden hintoja, aloita vaikka Morsiusgalleriasta (http://www.morsiusgalleria.com/)
Tai jos haluat esimerkiksi Jukka Rintalan suunnitteleman uniikkipuvun, hinta on varmasti tuhansia.
Teettämisestä kannattaa kysyä ihan suoraan ompelijalta. Vaihtelee hirmuisesti puvun mallin, materiaalin ja työläyden mukaan. Yksinkertainen ilman koristeita oleva kotelomekko syntyy halvalla, prinsessasysteemi silkistä ja paljosta pitsistä, helmistä yms. maksaa varmasti enemmän, koska siihen tarvitaan työtunteja (ja materiaalia) paljon enemmän. Kysymyksesi on niin yleisluonteinen, ettei siihen oikein voi vastata.
Samoin miehen pukua kannattaa mennä ihan suoraan katsomaan liikkeestä.- alk.p.
Ok. Eiku kyselemään. :) Kiitos.
- nobody's wife
alk.p. kirjoitti:
Ok. Eiku kyselemään. :) Kiitos.
Tarkoitin, että vuokrapuvun saa edukkaimmillaan parilla-kolmella sadalla, veikkaukseni on että omaksi jos haluaa, niin ehkä kuusisataa voisi olla minimi jos noin niinkuin "perinteisestä" puvusta on kyse. Tietysti jälleen riippuu mallista ja "hienouksista".
- evisx
Ruotsista kannattaa ostaa! Kruunu on nyt heikko. Hinnat voi jakaa 10:llä.
Esim.:
http://www.bridaloutlet.se
200 kruunun ylä- ja alapuolella. Lähetyskuluja 15-16 €, arvonlisäverotkin on jo hinnoissa. - evisx
evisx kirjoitti:
Ruotsista kannattaa ostaa! Kruunu on nyt heikko. Hinnat voi jakaa 10:llä.
Esim.:
http://www.bridaloutlet.se
200 kruunun ylä- ja alapuolella. Lähetyskuluja 15-16 €, arvonlisäverotkin on jo hinnoissa.siis 200 EURON ylä- ja alapuolella!
- morsian 09
Itse tilasin pukuni
nettiliike.comista ja puvulle tuli hintaa 200 euroa.
Mutta saahan pukuun menemään helposti yli 500 euroakin, riippuu budjetista kuinka paljon kannattaa laittaa pukuun. - Morsku2007
www.haakauppa.fi saa puvun näköjään alkaen 99euroa ja kalleinkin jotain 300euron päälle. Itse ostin sieltä ja nätti oli.
Tilasin ensin liian pienen itselleni ja vaihdoin isompaan, uusi puku tuli 3:ssa päivässä, eli nopeaa oli!- Nimetön
Ostin oman pukuni Lappeenrannasta Tyynelän outletistä. Kävin muissakin paikallisissa liikkeissä, mutta löysin omani edullisesti (200e) Kievarinkadun liikkeestä.
- morsmaikkunen
Nimetön kirjoitti:
Ostin oman pukuni Lappeenrannasta Tyynelän outletistä. Kävin muissakin paikallisissa liikkeissä, mutta löysin omani edullisesti (200e) Kievarinkadun liikkeestä.
Onko muuten Lavem by Muotitalo Tyynelällä vielä jotain Outlet paikkaa jossain ?
Vai onko tämä ihan jo vanha asia?
Tykkään heidän malleistaan ja ostin morsiuspukuni sieltä juuri vähän aikaa sitten ostinkin.
Nyt tekisi mieli juhla-asua kesälle. Vai olisiko heillä alea tms. tulossa?
Heille menee mielelään toisenkin kerran. Hyvää ja ammattimaista palvelua.
- evisx
Katsos täältä:
http://www.bridaloutlet.se
=tukholmalainen suomalaisen pitämä edullinen liike, joka tuo upeita muodikkaita amerikkalaisia outlet juhla- ja hääpukuja.
Ruotsista ostaminen on nyt edullista, kun euro on jotain yli 10 kruunua. Hinnat voi siis jakaa 10;llä. Upeimmatkin siinä 200 euron ympärillä, kalliimpia ja halvempia.
Liike on Siljan terminaalin lähellä, eli risteilyltä ehtii. - evisx
sori, piti sanoa 200-300 euroa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m4326138- 875460
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest514457- 543986
- 743934
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33606SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1923541Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1213264Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713251- 432299