Olemme avioitumassa oleva pari. Molempien nettovarallisuus ja tulot ovat samaa luokkaa. Joten ei ole tarvetta avioehdolle.
Mutta toinen on lapseton ja toisella on lapsi. Yhteisiä lapsia ei ole, eikä tule.
Jos lapseton kuolee ensin: hän haluaa, että leski perii kaiken. Eikä leski tai lesken kuolinpesä ole tilivelvolllinen lapsettoman sukulaisille.
Jos, se jolla on lapsi, kuolee ensin: hän haluaa, että leskellä on mahdollisuus kerralla maksaa lapsen lakiosa pois. Eikä leski tai lesken kuolinpesä ole tilivelvollinen lapselle.
Avioehto, testamentti, omistusosuudet ?
Toisella lapsi,
5
1356
Vastaukset
- ölälösdfälf
Mikä mahtaa olla kysymys, kun ilmoitat ettei ole tarvetta avioehdolle?
Lapseton tekee testamentin puolisonsa hyväksi täydellä omistus ja hallintaoikeudella, jolloin ns. toissijaiset sukulaiset eivät peri.
Lapsellinen: haluaako, että lapsi saa vain lakiosan? Leski ei maksa lakiosaa, lapsi saa sen perintönä vanhempansa jälkeen. Testamentilla loppu perintö puolisolle.- vinkeistä
Lapsettoman testamentti selvä. Leski perii kaiken. Eikä sukulaisilla ole nokan koputtamista.
Lapsellinen haluaa, että lapsi saa vain lakiosan.(lapsi ei ole vanhempansa kanssa tekemisissä). Ja että leski voi maksaa kerralla lapsen lakiosan rahalla, ja saa täyden omistus- ja hallintaoikeuden pariskunnan vakituiseen asuntoon ja vapaa-ajan asuntoon. - Vaikuttaisi siltä että lapsetoman nimiin kiinteä omaisuus, ettei siitä voi karhuta lakiosaa ja lapsellinen kustantaa autot, veneen, irtaimen, videot ja viulut. - mut hei
vinkeistä kirjoitti:
Lapsettoman testamentti selvä. Leski perii kaiken. Eikä sukulaisilla ole nokan koputtamista.
Lapsellinen haluaa, että lapsi saa vain lakiosan.(lapsi ei ole vanhempansa kanssa tekemisissä). Ja että leski voi maksaa kerralla lapsen lakiosan rahalla, ja saa täyden omistus- ja hallintaoikeuden pariskunnan vakituiseen asuntoon ja vapaa-ajan asuntoon. - Vaikuttaisi siltä että lapsetoman nimiin kiinteä omaisuus, ettei siitä voi karhuta lakiosaa ja lapsellinen kustantaa autot, veneen, irtaimen, videot ja viulut.Ette voi järjestellä jo hankittua omaisuutta miten haluatte ilman seuraamuksia. Avioliiton myötä tulee toki avio-oikeus, mutta omistusoikeus pysyy sillä, jonka omaisuus on.
Jos omistatte esim. yhteisen asuntonne puoliksi, voi sen "siirtää" kokonaan toisen "nimiin" eli omistukseen vain kaupalla tai lahjoituksella. Kaupassa pitää maksaa kauppahinta varainsiirtoveroineen ja lahjoituksesta lankeaa lahjavero.
Lakiosaa voi karhuta kiinteästäkin omaisuudesta. - käyvästä arvosta...
mut hei kirjoitti:
Ette voi järjestellä jo hankittua omaisuutta miten haluatte ilman seuraamuksia. Avioliiton myötä tulee toki avio-oikeus, mutta omistusoikeus pysyy sillä, jonka omaisuus on.
Jos omistatte esim. yhteisen asuntonne puoliksi, voi sen "siirtää" kokonaan toisen "nimiin" eli omistukseen vain kaupalla tai lahjoituksella. Kaupassa pitää maksaa kauppahinta varainsiirtoveroineen ja lahjoituksesta lankeaa lahjavero.
Lakiosaa voi karhuta kiinteästäkin omaisuudesta.Jos aviopuoliso ostaa toiselta puolet asunnosta taitaa tosiaan mennä varainsiirtovero, ainakin avopuolisoilla meni. Hyväksytäänköhän kauppahinnaksi 75% käyvästä arvosta, "sukulaiskauppa" ?
- mut hei
käyvästä arvosta... kirjoitti:
Jos aviopuoliso ostaa toiselta puolet asunnosta taitaa tosiaan mennä varainsiirtovero, ainakin avopuolisoilla meni. Hyväksytäänköhän kauppahinnaksi 75% käyvästä arvosta, "sukulaiskauppa" ?
Tuo 75 % on noin-arvo eli verottajan käytäntö on osoittanut, että jos kauppahinta on noin 75 prossaa kayvästä arvosta, ko. alihintaisesta kaupasta ei määrätä lahjaveroa ostajalle.
Periaatteessa systeemi on sama, olivat kauppakumppanit sukulaisia tai eivät, sillä ei ole mitään eroa. Siis laissa ei ole mitään eroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3632842SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis652286Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781959Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis661592- 1401542
- 691159
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön264955Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li8942- 39821