Olemme avioitumassa oleva pari. Molempien nettovarallisuus ja tulot ovat samaa luokkaa. Joten ei ole tarvetta avioehdolle.
Mutta toinen on lapseton ja toisella on lapsi. Yhteisiä lapsia ei ole, eikä tule.
Jos lapseton kuolee ensin: hän haluaa, että leski perii kaiken. Eikä leski tai lesken kuolinpesä ole tilivelvolllinen lapsettoman sukulaisille.
Jos, se jolla on lapsi, kuolee ensin: hän haluaa, että leskellä on mahdollisuus kerralla maksaa lapsen lakiosa pois. Eikä leski tai lesken kuolinpesä ole tilivelvollinen lapselle.
Avioehto, testamentti, omistusosuudet ?
Toisella lapsi,
5
1299
Vastaukset
- ölälösdfälf
Mikä mahtaa olla kysymys, kun ilmoitat ettei ole tarvetta avioehdolle?
Lapseton tekee testamentin puolisonsa hyväksi täydellä omistus ja hallintaoikeudella, jolloin ns. toissijaiset sukulaiset eivät peri.
Lapsellinen: haluaako, että lapsi saa vain lakiosan? Leski ei maksa lakiosaa, lapsi saa sen perintönä vanhempansa jälkeen. Testamentilla loppu perintö puolisolle.- vinkeistä
Lapsettoman testamentti selvä. Leski perii kaiken. Eikä sukulaisilla ole nokan koputtamista.
Lapsellinen haluaa, että lapsi saa vain lakiosan.(lapsi ei ole vanhempansa kanssa tekemisissä). Ja että leski voi maksaa kerralla lapsen lakiosan rahalla, ja saa täyden omistus- ja hallintaoikeuden pariskunnan vakituiseen asuntoon ja vapaa-ajan asuntoon. - Vaikuttaisi siltä että lapsetoman nimiin kiinteä omaisuus, ettei siitä voi karhuta lakiosaa ja lapsellinen kustantaa autot, veneen, irtaimen, videot ja viulut. - mut hei
vinkeistä kirjoitti:
Lapsettoman testamentti selvä. Leski perii kaiken. Eikä sukulaisilla ole nokan koputtamista.
Lapsellinen haluaa, että lapsi saa vain lakiosan.(lapsi ei ole vanhempansa kanssa tekemisissä). Ja että leski voi maksaa kerralla lapsen lakiosan rahalla, ja saa täyden omistus- ja hallintaoikeuden pariskunnan vakituiseen asuntoon ja vapaa-ajan asuntoon. - Vaikuttaisi siltä että lapsetoman nimiin kiinteä omaisuus, ettei siitä voi karhuta lakiosaa ja lapsellinen kustantaa autot, veneen, irtaimen, videot ja viulut.Ette voi järjestellä jo hankittua omaisuutta miten haluatte ilman seuraamuksia. Avioliiton myötä tulee toki avio-oikeus, mutta omistusoikeus pysyy sillä, jonka omaisuus on.
Jos omistatte esim. yhteisen asuntonne puoliksi, voi sen "siirtää" kokonaan toisen "nimiin" eli omistukseen vain kaupalla tai lahjoituksella. Kaupassa pitää maksaa kauppahinta varainsiirtoveroineen ja lahjoituksesta lankeaa lahjavero.
Lakiosaa voi karhuta kiinteästäkin omaisuudesta. - käyvästä arvosta...
mut hei kirjoitti:
Ette voi järjestellä jo hankittua omaisuutta miten haluatte ilman seuraamuksia. Avioliiton myötä tulee toki avio-oikeus, mutta omistusoikeus pysyy sillä, jonka omaisuus on.
Jos omistatte esim. yhteisen asuntonne puoliksi, voi sen "siirtää" kokonaan toisen "nimiin" eli omistukseen vain kaupalla tai lahjoituksella. Kaupassa pitää maksaa kauppahinta varainsiirtoveroineen ja lahjoituksesta lankeaa lahjavero.
Lakiosaa voi karhuta kiinteästäkin omaisuudesta.Jos aviopuoliso ostaa toiselta puolet asunnosta taitaa tosiaan mennä varainsiirtovero, ainakin avopuolisoilla meni. Hyväksytäänköhän kauppahinnaksi 75% käyvästä arvosta, "sukulaiskauppa" ?
- mut hei
käyvästä arvosta... kirjoitti:
Jos aviopuoliso ostaa toiselta puolet asunnosta taitaa tosiaan mennä varainsiirtovero, ainakin avopuolisoilla meni. Hyväksytäänköhän kauppahinnaksi 75% käyvästä arvosta, "sukulaiskauppa" ?
Tuo 75 % on noin-arvo eli verottajan käytäntö on osoittanut, että jos kauppahinta on noin 75 prossaa kayvästä arvosta, ko. alihintaisesta kaupasta ei määrätä lahjaveroa ostajalle.
Periaatteessa systeemi on sama, olivat kauppakumppanit sukulaisia tai eivät, sillä ei ole mitään eroa. Siis laissa ei ole mitään eroa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"1509813Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1716213Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El335567Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1775467Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään604518MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny64502Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m893549Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta783509En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102991Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1292956