Mitä eroa on 100hp ja 130hp tdi koneessa? Onko ainut ero moottorin ohjaus elektroniikassa vai onko koneissa muutakin eroa?
pwd100 ja130
pena
51218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
100hp/130hp ei virallista tietoa, mutta kytkin ainakin on ihan eri oloinen.
Aikaisemmissa malleissa esim. 90/110hv oli pitkät listat eroavaisuuksia lähtien alakerran laakeroinnista,turbosta,pakoputkistosta,kytkimestä,vaihdelaatikosta ym..
130hp mallin normikulutus pari desiä enemmän, eli luulisi olevan siten hengittävämpi (kansi,suuttimet,suurempi turbo?), sillä pelkällä moottorinohjauksella kulutus ei nousisi merkittävästi.
Ohjelmoinnilla saat 100hp mallista jopa hiukan äkäisemmän kuin vakio 130 (tosin 130:stä vajaa 170hp), mutta esim. vaihteiston ja kytkimen kesto ei tietysti ole enää entisellään. vanhoissa kuten edellisessä 66kw:ssa passatissani kytkin kesti hyvin sen 70tkm lastun kanssa 250tkm asti ja auto liikkuu yhä alkup. kytkimellä, mutta siinä vääntö nousikin 200nm pinnasta vain 240:een. Uusissa vääntö kasvaa reilummin, joten rasitukset alkaa väärällä käytöllä olla suuria.
Esim 130:stä on passatissa kaksi versiota: 285 ja 310nm väännöllä. Itselläni on tuo 310 ja siinä on 6-vaihteinen loota. Eli onkohan tuo 5-vaihteinen laatikko sitten sama kuin 100hp 250nm mallissa?? Onhan siinä 100hp mallissa silloin laatikon osalta reserviä jonkin verran ihan tehtaankin mielestä.
Itselleni tulossa juuri tuo 130hp passat 6-vaihteisena mitenköhän siina kestänee nuo kytkin ja vaihteisto lastuttamista? Ei vielä kokemusta juurikaan kyseisestä autosta.
Kyllähän ne aikansa kestää kovempaakin vääntöä, mutta voihan konetta käyttää niin, ettei väännätä alle 2500rpm kaasupohjassa, jolloin laakerit ym. rasittuvat vähemmän. (vaikka se alavääntö onkin se mahtavin)
Tohon 130hp malliinkin tottui aika nopeasti ja alkoi miettimään lastua... Toisaalta ohituskiihtyvyys on jo nyt sellainen, että 140 on lasissa samantien kun 80km/h lähtee ohi nelosella. Eli lisäteholla alkaa tulla nopeuden kanssa ongelmia.
Itellä 81 kw passat ja lastutettu 136 hv.
Nyt ajettu 280tkm ja lastu ollut paikalla yli 220tkm. Vielä kaikki alkup. koneessa. Eli kytkin on kestänyt todella hyvin!
Mites tossa 130hv ja tiptronicilla varustetussa autossa kestää loota lastuttamista?