Nyt on se aika. Kaikki ovat ihan hissukseen.
Olen harrastusten kautta ollut jo pikkujouluissa, mutta yhteen en pääse, johon olen valmistellut ohjelmaa kokosyksyn.
Sattui niin,että yks`nivel laitetaan just`samanapäivänä*
Pitipä sattua.
Olen harrastusten kautta ollut jo pikkujouluissa, mutta yhteen en pääse, johon olen valmistellut ohjelmaa kokosyksyn.
Sattui niin,että yks`nivel laitetaan just`samanapäivänä*
Pitipä sattua.
Vastaukset 3
Vanhimmat
alkaa, se pikkujoulu aika.
Ensimmäiset on minullakin ensi viikolla, tuolla Areenassa. Sellaiset puurojuhlat ohjelmineen. Mukana myös arkkipiispa Jukka Paarma,
kaupunginorkesteri solisteineen ym.ym.
Kylläpäs sinulle piti sattua, ja että vielä olet itse valmistellut ohjelmaa. Varmaan harmittaa,
eihän noille yhteensattumille mitään voi.
Kyllä se nivelkin on tärkeä.
Hyvät yöt vain, koita kestää!
Keljumaisuuden keljumaisuus nyt jo kolmena päivänä. Kun lähden aamuisin lattialle, ukkovarpaan alueelle sattuu kuin ryökäle. Seuraa ontuminen kivun kera.
Sipaisen ohuelti nopeasti kuivuvaa Moviflex kipugeeliä ja kas kuin taikaiskusta kipu häviää. Jospa kuitenkin onnistuisin huomiseen ihanaan pikkujouluun ikäkolleegojen seuraan.
Huoli tässä on päällä. Missä vaiheessa nivel korjataan, kuinka pitkä tie sinne on ja mitkä ovat kustannukset ? Tuntuu vaikealta yksin tajuilla asiaa.
Yli 5 v. vuotta sitten kävin terv.keskuksen ortopedilla toisen jalan ukkovarpaan vuoksi, mutta ei kuulemma ollut aihetta leikata siinä vaiheessa.
Onneksi nivel rauhoittui ja olen matkannut jaloillani "mutkaista tietä näkymättömiin" kivutta.
Nyt sitten "otti ohraleipä", kun tuo vasemmoinen kipeytyi. Tupa-elämäkö syynä. Vuoden sateet olen nääs istunut sisällä. Säikähdin nivelkipua. Tyssääkö liikkumiseni tämän kivun vuoksi loppuelämäksi ?
Olen vasta 74 ja monta olisi menoa ja meininkiä edessäkin päin. Mitähän minun pitäisi tehdä ? Tuo mainittu ortopedikin on häipynyt niin korkeisiin tehtäviin, ettei enää ole auttamassa köyhää rivikansalaista.
Kaikki kynnelle kykenevät nyt pikkujouluihin valmistautumassa, kun kirjoittelu lätsähti perin vaisuksi. Kaikilla terveet nivelet ja sydämet. Lohtua naapureille ei nyt juuri riitä.
Juhlakostyymit niskaan, lakeerikengät jalkaan ja kartsalle hymyhuulin. Saattaa onni kohdata jo nurkan takana !