Marion 7400 video Ruotsista.

Heikki

Tuohon aiempaan keskusteluun liittyen löysin hyvän videon tuosta Ruotsin Gällivaren Aitikin kaivokselta löytyvästä 7400 Marionista. Koneen numero on 8596. Tuon avulla voisi ehkä selvittää onko se yksi Suomen koneista? On se vaan komea kone!

http://keskustelu.suomi24.fi/autoilu_show.fcgi?category=95&conference=4500000000000577&posting=22000000010668450

Tässä siis tuo video:

http://svt.se/svt/road/Classic/shared/mediacenter/index.jsp?&d=36031&a=1300150&lid=puff_1300159&lpos=extra_0

10

2977

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • J.A.Nortamaa

      Kovin oli täällä saneeraus Suomessa suuri halu pistää lihoiksi ne jäljellä olleet kaksi konetta.
      Vieläkin v/#¤##aa, kun kuvia katselee !

    • Marion fani

      No on kyllä hieno video. Olis Suomessaki jotain älytty joskus ja jätetty Marion 7400 nähtävyydeksi. Pelkän kauhan jättivät, onkohan se kauha se isompi vai pienempiä?

    • Hande3

      Hieno löytö tuo video. Olimme tässä jo yhden entisen Marion-kuskin kanssa suunnittelemassa käydä Aitikissa katsomassa konetta ja sen sarjanumeroa. Tässähän se löytyi. Tuo ei ainakaan ole Oulujoen eikä Kemijoen kone joiden sarjanumerot olen saanut selville. Kemijoen kone on sarjanumeron perusteella varmuudella Pohjois-Carolinassa ja ainakin viime kesänä vielä toiminnassa. Siitä on minulla muutama kuvakin. Iijoella toimineen ja tiettävästi romutetun koneen numeroa en tiedä, joten sen todellinen kohtalo on minulle hieman mysteeri. Väittävät että se on sulatettu Tornion terästehtaalla mutta kuka sen sitten tietää... ettei vain olisi mennyt rajan yli saman tien...
      Kuvasta päätellen Aitikin kone näyttäisi olevan eri kone kuin Suomessa olleet tai sitä on muuteltu. Mm pukissa ja puomissa on eroja ja katon ympärillä on kaide.

      • J.A.Nortamaa

        Utajärvellä Sotkassa oli 80- luvulla varastoituna Oulujokea ruopannut Marion, mutta sekin laitettiin murusiksi ja sulattoon.


      • sophierose

      • valitettava tapaus

        Tunnen sen Marionin historian näistä kolmesta parhaiten olen työkennellyt ko koneen mukana pienemmällä koneella melkein joka työmaalla missä mari kaivoi. Se purettii poltettiin palasiksi valitettavasti II-ssä, minulla on kuvia kun hajottivat Kalevan ottamia. Myös tuttu, sen koneen kuski oli paikalla, surullisena katsoi ei voinut mitään.


    • Marion7400
    • Borgepeäskä

      Tietoa? Kemijoki OY:n Marion "huilasi"ainakin v.1974 Vanttauskoskella ja oiskohan ollut sitten v.1975 ? se puretttiin ja toimitettin Ruotsiin. Koneen purkivat Oulun Maanrakennuspoikien miehet, tietäiskö joku heistä mihin meni.

    • Raimo.A

      Meni Ruotsiin Backe nimiselle paikkakunnalle, olin siirtämässä konetta .
      Meitä oli n. 20 miestä ja hommaan meni n. 5 kuukautta.
      Kuulemani mukaan kone olisi tuotu myöhemmin takaisin osina Ossauskoskelle.

    • ent.kuski

      Tämä Aitikin kone on heidän oma. Kemijoki oy:n kone oli lainassa ruotsalaisilla, mutta palautettiin takaisin. Oulujoki oy:n ja Vesi-PekkaOy:n/Pohjolan Voima oy:n koneet on romutettu. Kemijoen kone myytiin takaisin jenkkeihin Pohjois-Caroliinaan, Vilmingtonin kaupungin pohjoispuolelle kalkkikaivokselle. Pari vuotta sitten se oli vielä toiminnassa. Google Earthissa se löytyy Vilmingtonista pohjoiskoilliseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Gallup: Kansalaiset eivät usko velkajarruun

      Puolet suomalaisista ei usko velkajarrun vaatimien sopeutusten toteutuvan, kertoo Iro Researchin kyselytutkimus. Kokoom
      Maailman menoa
      70
      1103
    2. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      64
      872
    3. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      53
      858
    4. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      66
      856
    5. Mä oon kallistumassa

      Rikosilmoitukseen!
      Suhteet
      190
      851
    6. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      70
      725
    7. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      72
      712
    8. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      42
      706
    9. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      690
    10. Kuisla Group Oy jättänyt yrityssaneeraushakemuksen

      Samalla yrityssaneeraukseen on hakeutunut Kuisla henkilökohtaisesti ja Seinäjoen Motelli Oy, joka omistaa Sorsanpesän ki
      Seinäjoki
      28
      644
    11. Kiulu myynnissä!

      Kiulu hakee taas uutta yrittäjää. https://www.yritysporssi.fi/etela-pohjanmaa-lansi-suomi-finland/myytavat/yritykset/ma
      Ähtäri
      26
      578
    12. Uskallanko laittaa sulle viestiä?

      Se viesti on tossa valmiina ja lähettämistä vaille valmis. Kun ei kauhee sti tunneta niin eipä sillä olisi niin väliä. S
      Ikävä
      54
      569
    13. On paha olla

      Kun olen käyttäytynyt aiemmin kaivattua kohtaan kuin joku narsisti.
      Ikävä
      42
      548
    14. Tulisiko naisille asettaa korkeammat eläkemaksut

      Tämä tuli mieleeni kun luin aamun lööppejä. Japanissa alkaa olla "uutta nuorisoa" ihan urakalla, ikä alkaa sadan jälkeen
      Sinkut
      169
      474
    15. Et pysty peittämään minulta

      Sinä olet hyvä peittämään asioita niin halutessasi. Pystyt pitkiäkin aikoja salaamaan juttuja. Juuri mietin tuossa, olet
      Ikävä
      47
      474
    16. Mikä tekee kaivatustasi

      Haluttavan?
      Ikävä
      18
      468
    17. Mitä oikein tapahtui? Maajussi-Jetta sai tylyt pakit - Sulhoehdokas selittää: "Ei lentänyt kipinät"

      Maajussille morsian -sarjassa etsitään rakkautta ja rinnalle kumppania. Yksi maajusseista on Jetta - liikunnallinen ja
      Maajussille morsian
      12
      427
    18. Makeinen, asiaa sinulle

      Minua korkeampien voimien kehotuksesta sinua pyydetään avaamaan jokin yhteys asioista keskustelemisen takia kanssani. Il
      Ikävä
      28
      403
    19. Huumekauppaako

      ”Huumekauppa johti rajuun väkivaltaan Kokkolassa – Kolme nuorta otettu kiinni, yksi epäillyistä alaikäinen”
      Kokkola
      9
      394
    20. J-mies!

      Meidän "suhde" (suhde mitä ei oikeastaan edes ole) on kielletty ja vaikea. En tiedä mihin uskot, mutta olet irl itsekin
      Ikävä
      32
      382
    Aihe