Audiokasetin äänenlaatu

Osaatteko sanoa, mikä on perus 60 minuutin audiokasetin äänenlaatu (mitattuna kbps & kHz). Mun käsittääkseni esim. CD:llähän se on 192 kbps ja 44.1 kHz (16 bit stereo) tai jotakin sinne päin :D
6265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Analogisen audiokasetin äänenlaatu voi olla mitä tahansa kammottavan ja hienon väliltä riippuen äänitysnauhurista, kohinanvaimentimesta, säätöjen oikeellisuudesta ja vielä toistavastakin nauhurista, joten kysymyksesi on mahdoton ja vastaus vielä mahdottomampi. Lisäksi ääni on siis analogista eikä digitaalista, joten siinä toinen paha virhe.

Äänestä

Analogisen kasetin taajuusvaste saattoi olla jotain 30 ... 18kHz -3dB, kun mittaus tehtiin -20dB tasolla. OdB tasolla vaste oli selvästi huonompi, esim. 30 ... 12kHz -3dB. Korkeiden taajuuksien toisto riippui ratkaisevasti äänipään tarkalleen oikeasta asennosta (ellei toistettu samalla nauhurilla millä äänitys oli tehty) ja jopa jokainen toistokerta heikensi hieman korkeita. CD:n "pilaama" korva löytää kuulokekuuntelussa helposti virheitä kasettitoistosta: häipymiä, jitteriä, kohinaa, transienttitoiston heikkouksia ja Dolby-kohinanvaimennuksen pumppausta.

CD:n bitrate on muuten 1411 kbps. Mp3-pakkauksessa kelvollinen bitrate on sen sijaan esim. tuo 192kbps. Ja esimerkiksi kaikenlaisten vaihevirheiden takia se voi olla sopiva bitrate myös kaseteille.

Jos teet audio CD:n, niin silloin tehdään suoraan wav-fileitä, CD-levyn parametreilla, 44.1kHz, 16-bit stereo.

Äänestä
  • Joissakin dekeissä (Nakamichi, Akain parhaimmat) äänenlaatu oli uskomattoman hyvä jossei ajanut nauhaa tukkoon. Mitattiin noissa jopa 25Hz-25kHz -3db ja -10db tasolla sekä alle 1% säröllä. Dolby A auttoi kohinattomaan toistoon. Wow and flutter oli niin pieni että mm. Akai ilmoitti joissakin peleissään (oli kait mm GXC-325D) että "ei mitattavissa".

    Tuo CD levyn 44kHz 16bit on aika huono, ässävikaisia laulajia tuli Suomi täyteen hetkessä. Samoin minua häiritsee rumpujen peltien luonnoton soundi. Kun vertaa edes 96kHz 24bit äänitykseen niin ero on valtava puhumattakaan 192kHz 24bit jossa eroa ei alkuperäiseen ääneen ole.
    CD levyn olisikin pitänyt kehittyä vaikka 96kHz kuten DVD:ssä olisi mahdollisuus. Tuota mahdollisuutta ei vaan sitäkään ole käytetty kun jossain aivan marginaaliäänityksissä vaikka kaikki DVD soittimet toistavat standardin mukaisesti sen.

    Äänestä

päättelit cd:n bitraten olevan noin huono? Totta että ripattu warekama on yleensä tuota tasoa mutta se on paljon parempi tai sitten esim. flac-ripit keksii päästänsä sitä dataa mitä en kyllä usko ihan helpolla. Audiokasetilla voi laatu olla sitten ihan mitä tahansa riippuen monesta eri seikasta

Äänestä

Postin kautta tulossa eräs vaikeasti saatavissa oleva 1987 vuoden omakustanne LP ja ajattelin napata ensimmäisenä sen talteen koneelle Flac muotoon. Millaiset asetukset kannattaa laittaa ja onko Audacity sopiva tallentajaksi?

Äänestä
  • kannattaa laittaa 44kHz 16bit wav muoto. Jos RIIA korjaimesi, äänirasiasi ja etuvahvistimesi on oikein hyviä voit harkita pistää kovemmat asetukset tallennukseen mikäli levyn taso on kova ja äänikortissa mahiksia. Parhaimmat LP:t hakkaavat CD levyn mennen tullen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Max Headroom kirjoitti:

Osaatteko sanoa, mikä on perus 60 minuutin audiokasetin äänenlaatu (mitattuna kbps & kHz). Mun käsittääkseni esim. CD:llähän se on 192 kbps ja 44.1 kHz (16 bit stereo) tai jotakin sinne päin :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu