Asuntolainojen marginaaleihin ei sen sijaan ole tulossa vastaavia korotuksia, vakuuttaa Nuutila.
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/11/16700
Kuka tyhmä tuhnu täällä buahuahattelee , että pankki nostaa marginaaleja yksipuolisesti, lukematta edes juttua..
S.Ä.Ä.L.I.T.T.Ä.V.Ä.Ä.Ä.Ä.Ä.Ä!
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2008/11/16700
Kuka tyhmä tuhnu täällä buahuahattelee , että pankki nostaa marginaaleja yksipuolisesti, lukematta edes juttua..
S.Ä.Ä.L.I.T.T.Ä.V.Ä.Ä.Ä.Ä.Ä.Ä!
Vastaukset 8
Vanhimmat
marginaalia ei edes pysty nostamaan yksipuolisesti vastakun näissä uusissa lainoissa, siis tästä syksystä eteenpäin.
...vain tuhnu kärsii!
Tuhnujen postaamissa uutislinkeissä on varsin usein myös "tuhnunegatiivisia" uutisia. Mutta kun tuhnulla on niin kova kiire postata linkkejä tälle roskapalstalle..
"Nordean Pekka Nuuttila kertoo, että korotukset ovat olleet pääosin puoli prosenttiyksikköä ja ne on tehty lainoihin, joiden luottoehtoihin on kirjattu mahdollisuus korotuksiin. Hänen mukaansa marginaalien korotuksilla ei ole mitään tekemistä yritysten taloudellisen kunnon vuoksi. Pankin mielestä koronnosto on kuitenkin "parempi vaihtoehto kuin lainojen irtisanominen", kirjoittaa Aamulehti.
Asuntolainojen marginaaleihin ei sen sijaan ole tulossa vastaavia korotuksia, vakuuttaa Nuutila."
Ei varmaan vastaavia korotuksia olekaan tulossa. Korotukset ovat 2-5%-yksikön korotuksia marginaaleihin. Alkaa polvet notkua niillä muuleilla, jotka päämärkänä kävi vaihtamassa keväällä Euriborin-->Primeen (kun kerran säästää monta euroa kuussa kun korko on halvempaa), tuliko luettua ne muuttuneet lainaehdot?
Koitapa irtisanoa lainasi ja ottaa se toisesta pankista, voi olla että tarvitset LISÄVAKUUKSIA!
Kyllä pankki omansa ottaa.
"Koitapa irtisanoa lainasi ja ottaa se toisesta pankista, voi olla että tarvitset LISÄVAKUUKSIA! "
No ehkä! idioottikin tuon tajuaa, että vallitsevan tilanteen takia uusia lainoja ei saa mistään pankista samoilla ehdoilla , kuin vanha laina on.
Kun on ajoissa sopinut hyvät ehdot, niin ei tarvitse irtisanoa mitään. marginaali pieni, euribor laskee.
""Korotukset ovat 2-5%-yksikön korotuksia marginaaleihin. Alkaa polvet notkua niillä muuleilla,""
sori vaan, se nyt ei niin mene. ne korotukset koskivat VUOKRIA!
ajoissa, ostitko sinä ajoissa?
En tiennyt että tekee noin tiukkaa. Varo ettei tule vatsahaava tuollaisella kiukuttelulla..
Kerro siis miksei pankit nostaisi yksipuolisesti marginaalejaan, muutaman vuoden aikana maltilliset 2-5%-yksikköä?
Kun ihminen on selkä seinää vasten ja maksaa koko ajan kovempaa hintaa lainarahastaan, eikä pysty neuvottelemaan toisen pankin kanssa uudesta lainasta (siis ilman lisävakuuksia) Miksi pankki ei siis käyttäisi tätä tilaisuutta hyväkseen?
Jos sinulla on vanha lainasopimus, voidaan laina irtisanoa "vedoten taloudelliseen tilanteeseen", alkaisko sitten kiinnostaa uusi sopimus vaikka 3% marginaalilla, noin niinkuin aluksi?
Eri asia tietenkin on, jos lainaa on jäljellä alle 30% talon nykyarvosta. Silloin voi vakuudet vielä riittää...
minulle kun tajusin ostaa ajoissa. Tosin sinulle joka ostat tulevaisuudessa se on täyttä totta. Kun nostat sitten joskus lainaa niin kannattaa varautua 25% marginaaliin ettei tule sitten joskus hätä käteen.