Huomenna tulee JÄRKYTTÄVÄ

45 minuuttia...

jakso...ohjelmassa on kipeä aihe jossa käsitellään huumeäitejä...mainoksessa näkyi taukoamatta itkevä poikavauva joka tärisi...juontaja sanoi vauvan kärsivän vieroitusoireista!! Se pelkkä mainos oli jo niin järkyttävä että toivottavasti joku tekee aiheesta adressin...huume ja viinaäidit pakkohoitoon...käyn kyllä allekirjoittamassa sen heti!!

Kenenkään lapsen ei pitäisi joutua syntymään tänne vieroitusoireissa ja kun se ei useinkaan ole se ainut asia mistä vauva kärsii...mutta nämä itsekkäät äidit ei osaa ajatella muuta kun itseään ja omia halujaan!! Miten tämä saadaan loppumaan??
Tuli sellainen tunne etten halua olla vain "sivusta seuraaja" vaan että tälle on saatava jotain tehtyä...
Jokaisella pitäisi olla oikeus syntyä terveenä.

6

1166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huh!

      Kyllä. Järkyttävää. Toivottavasti mahdollisimman moni näkee sen. Itsekin päihdeongelmaa potevana en voi ymmärtää miten päihdeongelmaisten odottavien äitien pakkohoidosta voidaan edes keskustella. Pitäisi olla itsestäänselvää että jokainen odottava äiti jolla on päihdeongelma velvoitettaisiin pakkohoitoon odotuksen ajaksi, ja pidettäisiin vaikka sitten väkisin erossa päihteistä. Tässä asiassa ei pitäisi olla mitään epäselvää.

      Tiedän itse kuinka vaikeaa, jopa mahdotonta, voi olla päihdeongelmaiselle äidille itselleen pysyä kuivilla yhdeksän kuukautta saatika sitten vielä sen jälkeen kun pitäisi pienokaista hoitaa. Tässä kohtia yhteiskunnan täytyy seistä sen puolustuskyvyttömän lapsen puolella ilman mitään muttia.

      Jos itse joskus saan lapsen ja odotusaikana alkaa olla vaikea pysyä erossa päihteistä, menen vaikka väkisin pakkohoitoon. Lapsen elämän pilaamista ei voi puolustella millään.

    • oli kertakaikkiaan

      järkyttävää.
      Pakkohoitoon huume- ja päihdeongelmaiset raskaana olevat!!

      Mulla kanssa tuli heti semmoinen tunne, että en pysty olemaan vain sivusta seuraaja. Asioille olisi tehtävä jotain ja pian!!

      • Savolaisukkeli

        Vaikka aikuinen mies ei vähästä hätkähdä, niin kyllä tuo kosketti. En sen tarkemmin lakeja tunne, mutta kyllä näissä selvissä tapauksissa äidin itsemääräämisoikeuden pitää väistyä lapsen edun tieltä, päivänselvä asia.


    • Hoitaja

      Jota päihdeäidin ON pidettävä polvien välissä..........

    • juki63

      JOO

    • ent.tupakkamies

      Näihin huumeisiin voi lukea myös tupakan eli jos äiti polttaa odotusaikanaan on vauvan ensimmäinen tehtävä tässä elämässä lopettaa tupakanpoltto ja kärsiä siitä aiheutuvat vieroitusoireet. Äiti itse ei ole halunnut niitä kärsiä vaan on siirtänyt homman vauvalleen joka ei pysty sanomaan vastaan. Kätevää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      123
      2634
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      229
      2073
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      184
      1848
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      50
      1717
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      131
      1468
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      57
      1345
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1158
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      289
      946
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      835
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      65
      798
    Aihe