Huomenna tulee JÄRKYTTÄVÄ

45 minuuttia...

jakso...ohjelmassa on kipeä aihe jossa käsitellään huumeäitejä...mainoksessa näkyi taukoamatta itkevä poikavauva joka tärisi...juontaja sanoi vauvan kärsivän vieroitusoireista!! Se pelkkä mainos oli jo niin järkyttävä että toivottavasti joku tekee aiheesta adressin...huume ja viinaäidit pakkohoitoon...käyn kyllä allekirjoittamassa sen heti!!

Kenenkään lapsen ei pitäisi joutua syntymään tänne vieroitusoireissa ja kun se ei useinkaan ole se ainut asia mistä vauva kärsii...mutta nämä itsekkäät äidit ei osaa ajatella muuta kun itseään ja omia halujaan!! Miten tämä saadaan loppumaan??
Tuli sellainen tunne etten halua olla vain "sivusta seuraaja" vaan että tälle on saatava jotain tehtyä...
Jokaisella pitäisi olla oikeus syntyä terveenä.

6

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huh!

      Kyllä. Järkyttävää. Toivottavasti mahdollisimman moni näkee sen. Itsekin päihdeongelmaa potevana en voi ymmärtää miten päihdeongelmaisten odottavien äitien pakkohoidosta voidaan edes keskustella. Pitäisi olla itsestäänselvää että jokainen odottava äiti jolla on päihdeongelma velvoitettaisiin pakkohoitoon odotuksen ajaksi, ja pidettäisiin vaikka sitten väkisin erossa päihteistä. Tässä asiassa ei pitäisi olla mitään epäselvää.

      Tiedän itse kuinka vaikeaa, jopa mahdotonta, voi olla päihdeongelmaiselle äidille itselleen pysyä kuivilla yhdeksän kuukautta saatika sitten vielä sen jälkeen kun pitäisi pienokaista hoitaa. Tässä kohtia yhteiskunnan täytyy seistä sen puolustuskyvyttömän lapsen puolella ilman mitään muttia.

      Jos itse joskus saan lapsen ja odotusaikana alkaa olla vaikea pysyä erossa päihteistä, menen vaikka väkisin pakkohoitoon. Lapsen elämän pilaamista ei voi puolustella millään.

    • oli kertakaikkiaan

      järkyttävää.
      Pakkohoitoon huume- ja päihdeongelmaiset raskaana olevat!!

      Mulla kanssa tuli heti semmoinen tunne, että en pysty olemaan vain sivusta seuraaja. Asioille olisi tehtävä jotain ja pian!!

      • Savolaisukkeli

        Vaikka aikuinen mies ei vähästä hätkähdä, niin kyllä tuo kosketti. En sen tarkemmin lakeja tunne, mutta kyllä näissä selvissä tapauksissa äidin itsemääräämisoikeuden pitää väistyä lapsen edun tieltä, päivänselvä asia.


    • Hoitaja

      Jota päihdeäidin ON pidettävä polvien välissä..........

    • juki63

      JOO

    • ent.tupakkamies

      Näihin huumeisiin voi lukea myös tupakan eli jos äiti polttaa odotusaikanaan on vauvan ensimmäinen tehtävä tässä elämässä lopettaa tupakanpoltto ja kärsiä siitä aiheutuvat vieroitusoireet. Äiti itse ei ole halunnut niitä kärsiä vaan on siirtänyt homman vauvalleen joka ei pysty sanomaan vastaan. Kätevää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      46
      3180
    2. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      509
      1932
    3. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      17
      1910
    4. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      80
      1741
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      18
      1512
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1398
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      26
      1332
    8. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      90
      1319
    9. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      1182
    10. UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa

      Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa
      Lappeenranta
      111
      1145
    Aihe