BODAUS

Kysyisin vaa et ku nostan nyt penkist 20 kiloo about 10 kertaa maksimis ja saan jouluna punttipenkin et millane ois päivittäine harjotus jos aikosin ysin lopul nostaa 50 kg ja olen itse kasilla
6693
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Myönnän itsekin syyllistyneeni jo yläasteella painojen nosteluun: Mutta sun ei vielä ylästeikäisenä kannattaisi, muuta kuin tehdä punnerruksi, leukoja, vatsoja ja selkiä, niitä mihin oma paino riittaä vastukseksi. Tämä mahdollistaa pituuskasvun ja luuston kehittymisen kunnolla. Jos alkaa bodaamaan niin saattaa ne häiriintyä.

Eli ennen tuota kysymystä pitäisi sun kertoa pituus ja paino.

Äänestä

Punttien nostelu ei vaikuta kasvuusi millään lailla, jos et tee selälläsi mitään(esim. kyykkyjä painojen kanssa)

Äänestä

Ikä on 14 ja pituus on se 150 cm

Äänestä
  • Ton ikäsenä ainakin mulla oli liki mahdotonta kasvattaa lihasta. Se helpottuu vasta sitten kun murrosikä alkaa jo olla ohi, eli siinä 16-17v. Suosittelen että teet vaan punnerruksia, leukoja, vatsoja ja dippejä, ne riittää oikein hyvin ton ikäselle :) ps. ekaa kertaa kun olin salilla juuri yläasteen alkamisen jälkeen, nostin viisi kertaa tangon eli 20 kg. Nyt menee ykkösellä sata kiloa, eli voimat kasvaa myös iän myötä.

    Äänestä

  • Noo mään saan nyt 50kg penkistä vaikke oo oikeen bodaalluu yms.pikku painoja oon nostellu jonki verra 6kg ja 10kg.kyl ku nostelet 10kg painoja 1 kertaa putkee pidät taukoo ja uuestaa molemmil käsil ni alkaa jotaki tulla kuiden ympärille.

    Äänestä

  • 14w kans kirjoitti:

    Noo mään saan nyt 50kg penkistä vaikke oo oikeen bodaalluu yms.pikku painoja oon nostellu jonki verra 6kg ja 10kg.kyl ku nostelet 10kg painoja 1 kertaa putkee pidät taukoo ja uuestaa molemmil käsil ni alkaa jotaki tulla kuiden ympärille.

    no itse aloitin puntin kutos luokalla ja pituus oli 165cm 66kg. mutta aktiivisesti (4kertaa viikossa)kävin joskus seiskan lopulta tähän päivään ja silloin pituutta oli jo huimat 170cm 70kg ja nyt olen 182cm ja painoa 84 ikä 17 niin ei tuo puntti mun pituuteen ainakaan vaikuttanut millään lailla ja aikalailla itekin repi siellä puntilla aina kun viimestä päivää:P

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


14 year old little faggot kirjoitti:

Kysyisin vaa et ku nostan nyt penkist 20 kiloo about 10 kertaa maksimis ja saan jouluna punttipenkin et millane ois päivittäine harjotus jos aikosin ysin lopul nostaa 50 kg ja olen itse kasilla

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu