Lähden Egyptiin tammikuussa ja haluaisin tietää, että onko siellä lämmintäntä silleen et saa rusketuksen vai onko siellä tuulista ja kylmää? Onko kellään kokemusta? Aurinkomatkoilla ja Finnmatkoilla lukee et olisi n. 21 astetta, mutta kokemuksen perusteella en luota niihin täydellisesti eikä siellä kuvailla säätä tarkasti.
Egyptiin tammikuussa
egyptinaurinkoon
76417
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Haluisin myös tietää, kannattaako Sharm el Sheikhiin lähteä tammikuussa snorklaamaan vai voiko sää olla liian kylmä?
Matkatoimistojen sivuillakin on säästä kerrottu ilman,veden ja yölämpötila.Jos minä osaisin kertoa tuon matka ajankohtasi sään niin minulla olisi maksullinen sääpalvelu ymmärräthän sen.
Muotoilenpa kysymykseni siis uusiksi:
Onko monilla kokemuksia niin kylmästä tammikuun säästä Sharm el Sheikissä, ettei ole pystynyt snorklaamaan lomallansa?
Kyllä varmaan tarkenee uida ja sukellella meressä, uima-allas onkin sitten toinen juttu.
Ja jos aurinko paistaa, niin tarkenee ulkosalla bigineissäkin (ja jopa ilman)
hei. Oltiin tän vuoden tammikuussa viikko hurghadassa ja kyllä siellä jotenkin tarkeni. Illat oli viileitä, farkut ja ohut villapusero päällä. Päivällä oltiin bikineissä auringossa ja tehtiin tuulensoja. Uimassa ei käyty ja lapsi ei mennyt uimaan, vesi oli kylmää. Varatkaa lämminta mukaan ja hyvää matkaa.
Olimme viime vuoden tammikuussa viikon verran Egyptissä ja siellä oli ihan ok, aurinko paistoi kirkkaalta taivaalta ja lämmintä oli ehkä 20-21 astetta mutta huom. varjossa! Auringossa tietty vähän lämpimämpää ja snorklasin meressä joka päivä, vesi oli todella lämmintä ja hotellin lämmitetty uima-allas myös! Muutamana viimeisenä päivänä tuuli kyllä kovasti ja se teki sään kylmäksi mutta ruskettuuhan sitä tuulessakin!Ihana loma meillä oli ja lähtisin uudelleen!
Oltiin viime tammikuussa. Aiempiinkin kyselyihin säästä olen vastannut, mutta kerronpa vielä että lämmin oli mutta myös kylmä. Rusketuttiin ihan hyvin elikkä aurinkoa tarkeni ottaa tuulen suojassa. Uitiin meressä (21 asteista) ja altaassa(31 asteista)Illat oli pirun kylmiä juuri tuulen vuoksi ja huom.siellä tuuli koko ajan.Lämpötila vaihteli 13 ja 22 asteen välillä eli sellaista suomen kesää yhdistettynä viileään tuuleen. Mutta lämmintä mukaan niin tarkenette ja kun tietää että sää voi oikeesti olla viileä niin ei tule suurena pettymyksenä:) Mukavaa ja toivottavasti lämmintä lomaa.