hei
olisiko joku ystävällinen ja kertoisi onko kirjaa missä listattu suurin osa hopealeimoista.
Näin että Hagelstamin nettisivuilla oli ainakin iso litannia leimoja ja vuosikoodeja mutta että kun pitäisi osata tulkitakkin niitä.
Myös Wenzelin suuri antiikkikirja kirjassa 2000 & 2003 vuodelta on lopussa hopea leimoja niin kaupungeista ja vuosista mutta en vain yksikertaisesti ymmärrä leimojen logiikkaan.
Nimikirjaimet " RH tai UR " tai vastaavat ovat tekijäleimoja ..
Kuvat kuten kruunu, leijona, tornit jne.. ovat kaupunkileimoja (ilmeisesti).
numerosarja 800, 813 jne.. tarkoittaa hopeapitoisuuttako ?
Luin jostain että esim 813M on suomessa valmistettu ennen 74 vuotta (ko?).
Jotenkin en vain pääse kärryille maista ja kaupungeista.
Tässä nämä tuntuu tosi loogisilta mutta kun esine tulee käteen niin menee ihan hepreaksi.
Tahtotila olisi kova oppia lukemaan edes välttävästi että olisi jokin havainto edes valmistusmaasta ja vuosista 50 vuoden tarkkuudella.
Hopealeimat
5
6176
Vastaukset
- tutkimassa
tällä sivustolla, jos sieltä löytyisi apua:
http://www.tukes.fi/jalometallituoteopas/ostaminen.html - Juk
hankkia myös kirjan 'Suomalaista hopeaa', joka on Raimo Fagerströmin tekemä. On hyvä teos jos haluaa oppia enemmän suomalaisesta hopeasta ja leimoista. Ulkomaalaiset leimat ovat sitten asia erikseen, siinä mennään maakohtaisesti ja tarvitaan paljon muita teoksia ja syvempää tietämystä.
- m.afia
Kiitos kummallekkin. Linkki tutkitaan tarkkaan ja kirja laitettiin jo tilaukseen.
- TatunBambi
Olisiko tioetoa tälläisistä leimoista : KMT 813H PG kyseessä on korvisket joissa vanha kierrelukitusmekanismi ja haluiaisin tietää niiden myyntiarvon. Kiitos avusta!
- apeohi2
Kruunu jaF 10 suorakaiteessa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2075240Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813716SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt663602Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers193539SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun433159Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062360SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412346Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312204Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762140Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja922079