Satanut jo useamman viikon ja nytkin 5pv:n ennuste näyttää pelkkiä pilviä ja sadetta... Sadekausi pitäisi jo olla loppu! Onko tietoa vähän pitemmän ajan ennusteista..?
SATAA... SATAAA..
jiofiosf
111908
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Viime viikolla Kata tulvi muutamana päivänä niin, että kaduilla ei päässyt eteenpäin ja paikkapaikon oli yli puolimetrisiä vesipatjoja. Paikalliset katselevat kalenteria ja kyselevät wai monsuun more, taik mii to juu hotel, i friis.
eilen ke satoi 17 aikaan puolituntia ja tanaan to 15min aikaan..etta nain on Faktat
Tietysti on satanut "useamman viikon" - itse asiassa kuukausia. On sadekausi, silloin sataa. Kauden päättyminen vaihtelee kuten Suomen kesänkin alkaminen. Pari vuotta sitten Phuketissa tuli sadekuuroja vielä tammikuun lopullakin. Paikallisten mukaan se johtui ilmastonmuutoksesta. Jokaisella on omat teoriansa.
Niin no kyl mä nyt tiien miten sadekausi menee, mut yleisesti ottaen se pitäis loppua marras-joulukuussa, toki suomessakin voi tulla lunta kesäkuussa.. näillä mennään... Ajattelin, et jos jollain olis oikein tarkempaa tietoa nyt vallitsevasta monsuunista...
"se pitäis loppua marras-joulukuussa,"
Joulukuu ei ole vielä edes alkanut.
Niin, itsekin olen seurannut 10 vrk:n ennusteita. Eli vaikka ei ollakaan joulukuussa, niiden mukaan sadekausi tosiaankaan ei näyttäisi päättyvän ihan tuohon joulukuun alkuun ainakaan.
http://weather.yahoo.com/Phuket-Thailand/THXX0018/forecast.html?unit=c
http://uk.weather.yahoo.com/THXX/THXX0018/index_c.html
http://www.timeanddate.com/worldclock/city.html?n=1230
Ainakin Thaimaan sääsivuilla
http://www.tmd.go.th/en/province.php?StationNumber=48564
sää esim. Phuketissa näyttää varsin mukavalle.
http://www.accuweather.com/world-forecast-15day.asp?partner=accuweather&traveler=0&locCode=ASI|TH|TH047|PHUKET&metric=1
Tuo on suora linkki Phuketin 15 vrk ennusteeseen. Päivittyy ainakin 2 kertaa vuorokaudessa.
Phuket on siitä jännä paikka, että jos yhdessä paikassa sataa, muutaman kilsan päässä paistaa...että melko paikallista on.
Kiitos näistä kahdesta hyvästä säälinkistä! Hyvä huomio myös tuosta sikäläisten sääolojen paikallisuudesta...
Palattu on juuri kahden viikon reissulta.pilvistä oli todellakin joka päivä,joten aurinkoa saatiin vain muutamina päivinä jonkin aikaa.Vaikka satelikin niin ei kuitenkaan koko aikaa.Päivisin oli lyhyita sadekuuroja ja iltaisin ukkosta ja pidempiä kuuroja.Seurattiin säätiedotuksia paikanpäällä ja sää oli astetta parempi yleensä.Jos oli ukkoskuuroja ja sadetta luvattu,niin voi olla että ei kuitenkaan satanut koko päivänä.Nyt näyttää säätiedotus tälle viikolle jopa puoliaurinkoista,joten olkaa onnellisia jos olette nyt menossa.Tuollaista aurinkomerkkiä kun ei meidän kahden viikon aikana näkynyt.
Ja ruskeita ollaan eli yhtenä päivänä satoi 15 min. Toki pimeän aikaan satoi mutta sehän ei haittaa