kunnolla kuin vasta lämittyään. Kylmänä meinaa sammua ja kun kaasua painaa niin meinaa tukehtua. Ryypyn kanssa käy jotenkuten? Mikä vika? Miten korjataan?
-90 kaasari eskortti ei käy
reetu
61123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Sama täällä. Tukehtuu, jonka jälkeen käynnistyy huonosti. Auto sammui eilen Helsingin iltaruuhkassa Mäkelän ja Stuuren risteykseen. Poliisipartio pääsi siten työntöhommiin.
Tämä kone käynnistyy ongelman ilmetessä parhaiten ilman ryyppyä, ja sitten kestää hyvin huonosti kaasua tahi ryypyn lisäystä. Tuntuu vähän, ettei kävisi kaikilla neljällä pytyllä. Savuttaa ja bensa haisee. Ongelma esiintyy meikäläisellä usein kostealla ilmalla.
Olen vaihtanut sytytystulpat, joten seuraavaksi lähden luultavasti virranjakajan kantta epäilemään. Onkohan kellään enmpää kokemusta asiasta? Voisiko syy olla jossain muualla?
puolan vaihtoa.
Jos on, niin kaasarin koho sekä neulaventtiili vaihtoon. Tyyppivikana kaasuttimen tulviminen ja siitä johtuva huono käynti.
Escort LX (brassi) 1,3L ja 1,6L moottoreissa.
Hanki yleismittari.
Tulpanjohtojen vastukset alle 20 kilo-ohmia.
Alipaineletkut kuntoon.
Jos imuilman esilämmitys ei toimi, kaasutin jäätyy, sateella hyytyy ja vähän aikaa sammuksissa, niin taas kulkee. Jos alipaineella toimiva läpän avaus ei toimi, pönkkää läppä syksyllä auki vaikka rautanaulalla, että saa lämmintä ilmaa pakosarjan päältä. Keväällä pois.
Alipaineletkut murtuvat vanhetessaan kaasuttimen takaa.Sytytyksen ohjausyksikkö,rasvat oli kadonneet ja tilttasi.virranjakajan hall anturi vioittunut,sammui aina risteykseen tultaessa.Tulpanjohdot parin vuoden välein vaihtoon.Puola hajosi kaatosateessa,onneksi purkaamo vain pienen matkan päässä.Yleisesti varaosia ei tahdo enään löytyä kuin yksityisiltä,kun tuo ikäluokka samantien paalataan purkaamoilla.