-90 kaasari eskortti ei käy

reetu

kunnolla kuin vasta lämittyään. Kylmänä meinaa sammua ja kun kaasua painaa niin meinaa tukehtua. Ryypyn kanssa käy jotenkuten? Mikä vika? Miten korjataan?

6

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LalliVaara

      Sama täällä. Tukehtuu, jonka jälkeen käynnistyy huonosti. Auto sammui eilen Helsingin iltaruuhkassa Mäkelän ja Stuuren risteykseen. Poliisipartio pääsi siten työntöhommiin.

      Tämä kone käynnistyy ongelman ilmetessä parhaiten ilman ryyppyä, ja sitten kestää hyvin huonosti kaasua tahi ryypyn lisäystä. Tuntuu vähän, ettei kävisi kaikilla neljällä pytyllä. Savuttaa ja bensa haisee. Ongelma esiintyy meikäläisellä usein kostealla ilmalla.

      Olen vaihtanut sytytystulpat, joten seuraavaksi lähden luultavasti virranjakajan kantta epäilemään. Onkohan kellään enmpää kokemusta asiasta? Voisiko syy olla jossain muualla?

      • seuraavaksi

        puolan vaihtoa.


      • 1,4L?

        Jos on, niin kaasarin koho sekä neulaventtiili vaihtoon. Tyyppivikana kaasuttimen tulviminen ja siitä johtuva huono käynti.


      • vika pätee
        1,4L? kirjoitti:

        Jos on, niin kaasarin koho sekä neulaventtiili vaihtoon. Tyyppivikana kaasuttimen tulviminen ja siitä johtuva huono käynti.

        Escort LX (brassi) 1,3L ja 1,6L moottoreissa.


      • esilämmitys. diplinssi

        Hanki yleismittari.

        Tulpanjohtojen vastukset alle 20 kilo-ohmia.

        Alipaineletkut kuntoon.

        Jos imuilman esilämmitys ei toimi, kaasutin jäätyy, sateella hyytyy ja vähän aikaa sammuksissa, niin taas kulkee. Jos alipaineella toimiva läpän avaus ei toimi, pönkkää läppä syksyllä auki vaikka rautanaulalla, että saa lämmintä ilmaa pakosarjan päältä. Keväällä pois.


      • ¤&&¤
        esilämmitys. diplinssi kirjoitti:

        Hanki yleismittari.

        Tulpanjohtojen vastukset alle 20 kilo-ohmia.

        Alipaineletkut kuntoon.

        Jos imuilman esilämmitys ei toimi, kaasutin jäätyy, sateella hyytyy ja vähän aikaa sammuksissa, niin taas kulkee. Jos alipaineella toimiva läpän avaus ei toimi, pönkkää läppä syksyllä auki vaikka rautanaulalla, että saa lämmintä ilmaa pakosarjan päältä. Keväällä pois.

        Alipaineletkut murtuvat vanhetessaan kaasuttimen takaa.Sytytyksen ohjausyksikkö,rasvat oli kadonneet ja tilttasi.virranjakajan hall anturi vioittunut,sammui aina risteykseen tultaessa.Tulpanjohdot parin vuoden välein vaihtoon.Puola hajosi kaatosateessa,onneksi purkaamo vain pienen matkan päässä.Yleisesti varaosia ei tahdo enään löytyä kuin yksityisiltä,kun tuo ikäluokka samantien paalataan purkaamoilla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      117
      2579
    2. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      228
      2045
    3. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      183
      1828
    4. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      48
      1642
    5. Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta

      Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.
      Maailman menoa
      113
      1418
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      54
      1333
    7. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      122
      1148
    8. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      283
      913
    9. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      65
      825
    10. Vanhemmassa miehessä

      on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo
      Ikävä
      64
      779
    Aihe