Eli koirat vielä elää suolla, lukekaa edellisen ketjun linkki ja alin kirjoitus. Viesti ketjuun kirjoitettu 24.11 eli näin kauan omistajia/kasvattajia on yritetty löytää. Siellä on dallujen kasvattaja käynyt silloin paikan päällä koirien nukkumispaikkoja ja jälkiä katsomassa. Joku ruokkija nähnyt ne ja ovat todella huonossa kunnossa.
Nyt aika hyvin vähissä, koska lopettamispäätös on tehty =((
Nyt aika hyvin vähissä, koska lopettamispäätös on tehty =((
Vastaukset 6
Vanhimmat
ajatellen että ne raukat päätyvät pilven reunalle kärsimästä.
Uskoakseni alueen ihmiset ovat kaikkensa tehneet saadakseen ne kiinni mutta tuloksetta eikä niitä voi jättää eläinsuojelullisista syistä sinne paleltumaan nälkiintyneinä.
Toivoin niin kauan, että joku on onnellinen löytäissään vihdoin koiransa. Toivoin niin, että koirat olisivat olleet onnellisia, päästessään viimeinen omistajan luo.
Toisaalta, alan uskoa, ettei kukaan edes etsi eikä kaipaa näitä koira raukkoja, joten parempi pilven reunalla kuin siellä suolla =((
lopetetaan tai oikeastaan ammutaan, niin ja tottakai, kun koirat ovat karkuteillä Suomessa.
Eikö nyt jumalauta tule kenellekään näille "viranomaisille" mieleen, että samalla, kun ampuvat kuolettavia laukauksia siihen koiraperheeseen, niin vaihtoehto voisi olla nukutuspiikki.
Jos oltaisiin Ruotsissa, niin suomalaisten tapaan ei siellä toimittaisi ihan takulla.
asiasta...??eikö oikeesti nää dillet osaa ampua rauhottavia ???? ei voi olla tottakaan!!! vai eläinrakkaat taas asialla!hah
Kuule Pukeli, ole hyvä ja tuo se ase tänne, jolla se nukutuspiikki ammutaan.
Pienen varpaisjärven kunnan eläinlääkärillä, K.Paanasella ei taida sellaista asetta takataskuussa olla.
Ja koirille on omistajia etsitty kesän ajan, vaan eipä ole karkulaisia kukaan kaivannut. Vieraita kun eivät lähelle laske, niin 50m päästä kiinni ottaminen on aika helvetin vaikeaa.
Kun olet niin pätevä, niin ajeleppa tänne jonkun eläinlääkärin kanssa, joka sattuu sellaisen aseen omistamaan, jolla voi koiran nukuttaa 50m päähän.
Tai nappaa ne taidoillasi sieltä suolta... jos vaikka lassoamalla onnistuisit!
Nukutus asettakin on tiedusteltu ja sellaista ei löydy jolla noin pitkälle matkalle yltää. Jo Alkukesästä oli ilmoituksia lehdissä ja ilmoitukset poliisille koirista on myös tehty. iso ongelma on myös se että koiria ei näy suolla joka päivä. ja kun ne eivät päästä ihmistä lähelle niin isollakaan etsintä partiolla tai ketjussa kulkevilla ihmisillä ei juurika edisty. koirat varmaankin löytyisi mutta se kiinni saaminen on toinen juttu. On myös mahdollista että koirat vaihtavat oleskelu paikkaa jos häirintä käy jatkuvaksi siellä suolla. uskon että koirille tuttu tai tutu ihmiset saavat ne pois, muuten ne vaan ajetaan pois.