suoli24:n
toimimattomuuden
3210
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
S24 on vain yksi pieni osa Eniroa.
Suomi24:llä on erikseen toimitusjohtaja Jussi Halli.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jussi_Halli
Itsekin vähän hämmästyin kun Halli oli telkkarissa esiintyen suomi24:n toimitusjohtajanaj joka toimii EniroFinlandin alaisuudessa joka taas on osa Eniroa, jonka omistavat Eniro, joka on ruotsalainen media konserni, joka omistaa yhsessä suuren mediakonserni Allerin kanssa tämänkin portaalin. Alunperin portaali oli yksityisessä suomalaisomistuksessa, jossain vaiheessa Elisa pmisti kasan osakkeita, ne myytiin Ruotsiin. Kotimaista omistusta ei portaalissa tietojeni mukaan ole enää ollenkaan.
Noh, tuon lehtijutun perusteella toimitusjohtajan paikka on auki ja Halli on vakanssin täyttämiseen asti vt.
http://www.marmai.fi/uutiset/article154081.ece
Muuten, melko sekavaa näyttää johtaminen muutenkin olevan:
Martin Carlesund on nimitetty Eniro Finlandin väliaikaiseksi toimitusjohtajaksi
Tuo Wikissä mainittu titteli "portal manager" on eri asia kuin toimitusjohtaja, tiedot ovat siis vanhentuneita.
Mitä lie ex portal manager oikeastaan tehnyt, se vähän epäselvää. Portaaliin tuli joku autopalsta, servut uudistettiin ja toiminta jatkaa takkuilua.
Eipä muuten ole Eninron omatkaan kotisivut ajan tasalla, kuvastaa meininkiä:
http://www.eniro.com/fi/Finland/enirosta/johtoryhma/
Niin, Hallikin on kovin nuori. kolmekymmentä vuotta, koulutuksenaan pelkkä ylioppilas ilmoitettu koulutukseksi. Toimitusjohtajan olisi hyvä olla ekonomi.
Kuka lienee seuraava oikea toimitusjohtaja, sitä voi arvuutella, aivan kuin sitäkin, milloinhan tämäkin palvelu on pystyssä.
=DW=
"Samaan aikaan Suomi24 on varmaankin Pohjoismaidenkin mittakaavassa erinomainen esimerkki siitä, mitä internetin yhteisöpalvelu voi olla, Wäck katsoo."
Toimivuuden kannalta ei tietenkään ole noin.