Mulla on sellanen juttu et saan koiran joko toyvillakoiran tai kääpiövillakoiran! Eli mitä eroja on noissa rodussa?? miten suuri koko ero!?
Voiko kääpiövilla koira kasvaa keski kokoseks??
onks niillä suurenpiirtein sama luonne?
Tietääkö kukaan missä syntys toyvillakoiria tai kääpiövillakoiria kesäks??ja kumpi kannattas ostaa? kokemuksii?=) toyvillakoira ois siitä hyvä kun se on pieni ja onhan kääpiski mut haluttais semmonen pienempi rotu tällä kertaa niin jos tosta kääpiövilliksestä tulee isompi mitä ollaan sanottu:s
Voiko kääpiövilla koira kasvaa keski kokoseks??
onks niillä suurenpiirtein sama luonne?
Tietääkö kukaan missä syntys toyvillakoiria tai kääpiövillakoiria kesäks??ja kumpi kannattas ostaa? kokemuksii?=) toyvillakoira ois siitä hyvä kun se on pieni ja onhan kääpiski mut haluttais semmonen pienempi rotu tällä kertaa niin jos tosta kääpiövilliksestä tulee isompi mitä ollaan sanottu:s
Vastaukset 3
Vanhimmat
valitsetko koiran täysin koon mukaan? noissa roduissa kun ero on aika huomaamaton näin isomman koiran omistajan silmään..
lähestyt vähän väärältä kantilta tätä asiaa.
Itselläni on toy- ja keskikokoinen villakoira. Eipä villakoiraa niin vaan osteta ihan silloin kun on suunniteltu. Toyvillakoiraa voi joutua jonottamaan (useammankin) vuoden, sillä niitä ei kovin usein synny, ja pentueet ovat pieniä(1-2 pentua), joskus jopa 4, jos hyvin käy. Jouduin itse odottamaan keksikokoista villakoiraakin lähes vuoden, ja kolmen eri kasvattajan "jonotuslistalla" olin. Pentujen hinnat ovat 1000-1500€. Villakoira ei ole sen vähempää allergisoiva rotu kuin mikä muukaan huhuista huolimatta.
Villakoiran hoitokaan ei ole sieltä helpoimmasta päästä. Turki vaatii säännöllistä ja tunnollista huolenpitoa lähes päivittäin, ettei takkuuntumista pääse tapahtumaan. Karvaa ei irtoa, mutta koira on trimmattava noin kuukauden välein. Ellei itse sitä osaa tehdä voi varautua noin 50€:n sijoitukseen joka kuukausi. Koiraa ei kannata alkaa etsimään noin tiukan koko kriteerin perusteella, eikä muoti-ilmiön innoittamana. Toysta voi kasvaa kääpiö ja kääpiöstä keskikokoinen, mutta villakoira itsessään on se tärkein, koosta riippumatta!
EN todellakaan oo ostamassa koiraa koon takia!
ajateltiin vaan ottaa tällä kertaa pienenpi koira, mitä muut edelliset koirat on olleet!! kiitos turkin hoitamista sitä kanssa juuri kaipailin!=) ja oon harkinnut näitten rodun hankkimista noin puolvuotta eli tulisi kesällä vuosi täyteen harkinassa,ja ajattelin että kesällä olisin valmis siihen!! villakoirassa kiehtoo minua ystävällinen luonne ja sen suhtautuminen ihmisiin...