Meitä on samalla koneella 5 käyttäjää, joista on ns. "alaikäisiä" 3 kpl. Ei siinä mitään; xp toimii ja tehoja löytyy; jopa tämän "massan" tarpeisiin, no mitä vuorokauden tunnit välillä meinaavat loppua . . . . .
MUTTA, kaiken kaikkiaan, kun maailmalla ja muuallakin on tapahtunut, kaikenlaista niin jonkinmoista kontrollia sitä haluaisi lapsilleen pitää; kun "kilpajuoksussa" tietotekniikassa ei "ihan" pysy lasten perässä.
Joten löytyykö mitään "vakoilu" yms. valvontaohjelmaa ja ohjeet jopa suomeksi, että näkisi jälkikäteen missä tenavat ovat surfailleet . . . . . .
Taustaa
3
361
Vastaukset
- NiiNiimpä
Mullakin on kaks kersaa, nykyään jo teinejä. Mutta netissä pyörineet pienen elämänsä. Olen keskustellut heidän kanssaan netistä ja kertonut, että sieltä löytää paljon hienoja juttuja, MUTTA myös paljon paskaa (en tällä sanalla ;) Ollaan käyty läpi virus asiat, roskapostit, irq-galleriat, tsättäilyt jne, jne... Minne saa ja minne ei pidä rekisteröityä. Minne laitetaan ja minne EI laiteta omia tietoja itsestään. Pidän tätä valistusta parempana vaihtoehtona, kuin kauhusta kankeana lukea jotain logia, missäs kersat sitte taas surffailikaan. Lisäksi meillä kone on olohuoneessa, missä me vanhuksetkin majailemme, eli ollaan ns. läsnä lähes koko ajan, kun netissä pyöritään. Siihen mitä ja miten kavereitten kanssa tehdään ei niin tai näin kauheasti pääse vaikuttamaan, eikä sieltä logit kerro. Senverran täytyy pystyä luottamaan sitten muksujen järjen käyttöön.
- valistua a ja o
Mutta kumminkin, ei sitä ehdi olla koko aikaa "vahtimassa" ja niistä "kavereista" ; tyhmyyshän tiivistyy joukossa, ja se on vaan ehtymätön "luonnonvara".
Toki sitten vasta, kun on riittävästi tietoa, kun liian monasti joku sivusto alkaa kiinostaa . . . . asia nostettaisiin pöydälle ja keskusteltaisiin, vakavasti.
- on ainaskin
täällä toiminut hyvin, ei ole kyllä suomeksi mutta on helppo käyttää
http://www1.k9webprotection.com/getk9/index.php
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1855054SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p774135Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.732855SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2312270Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1202088Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2431275Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur17923Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49905- 62836
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall24825