Pitäisi käydä ostamassa öljyä 2.0TDI Golf V:seen. Koneen koodi BKD ja LongLife huolto-ohjelma käytössä.
Jos nyt katoin oikein niin ohjekirjaa niin, eikös Mobil ESP Formula 5W-30 käy mobilin öljyistä tähän koneeseen.
Aattelin vaan varmistaa? Oisko jotain muuta vaihto-ehtoa kuin Mobil? Auton mukana tuli Castrollin joku purnukka, onko se halvempaa vai samanhintaluokan litkua.
Jos nyt katoin oikein niin ohjekirjaa niin, eikös Mobil ESP Formula 5W-30 käy mobilin öljyistä tähän koneeseen.
Aattelin vaan varmistaa? Oisko jotain muuta vaihto-ehtoa kuin Mobil? Auton mukana tuli Castrollin joku purnukka, onko se halvempaa vai samanhintaluokan litkua.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Shell Helix VX, täyttää luokitukset ja on hyväksi havaittu...
niin ja castrol slx professional on myös tuohon sopivaa long life kamaa. Mulla vw huolto laittoi 5w-30 castrolia mun tdi golffiin
Ostin vajaat 2 kuukautta sitten uuden Golfin, jonka moottorissa sanottiin olevan Longlife-öljyt.
Viikko sitten tuli mieleeni VW-huollon ohitse ajaessa käväistä hakemassa takapaksiin litran purnukka liukastetta siltä varalta, että sitä joutuu jossakin käänteessä lisäämään.
Kuvittelin saavani jotakin VW-logolla varustettua tuotetta, mutta Shellin Helixiä minulle annettiin. Purkin kyljestä löytyi sitten kuitenkin jokin VW & Audi -merkintä.
oon ite joutunut lisäämään 8-10 tkm välein reilut 5 dl.
Itsellä 04 1.9 tdi, 120 tkm ja 3 litraa pitänyt lisätä.
Itselläni 06 golffi.
Ensimmäisen kerran lisäsin muistaakseni 12 000 kohdilla vajaan litran. Sitten 20 000 kohdilla lisää, taas vajaa litra.
Ensimmäinen huolto oli 27 000 kohdilla.
Seuraavalla huoltovälillä ei tarvinnut lisäillä. Nyt mittarissa vajaat 70 000, eikä viimeisiin viiteenkymppiin ole lisätty.
Ilmoittelee n. 5 tkm välein haluavansa kakkua lisää. Lisäystarve tällöin n. 5 dl. Menee tikun ylämerkkiin. Alkuperäisillä Castroleilla sekä Shellin VX öljynkulutus lähes sama. Tarkoituksena itsellänikin vaihtaa Mobilin liukasteeseen josko söisi vähemmän.
Mobil ESP on sopivaa.
Öljypurkkien pienestä präntistä pitää löytyä VW507.00, silloin kelpaa. VW506.01 käy myös, jos koneessa ei ole hiukkassuodatinta.
Teboililta ja Nesteelläkin löytyy sopivaa tavaraa. Hintaluokka on tyypillisesti 15-20 euroa litran pullo.