Onko oikea öljy LongLife TDI:hin?

Pitäisi käydä ostamassa öljyä 2.0TDI Golf V:seen. Koneen koodi BKD ja LongLife huolto-ohjelma käytössä.

Jos nyt katoin oikein niin ohjekirjaa niin, eikös Mobil ESP Formula 5W-30 käy mobilin öljyistä tähän koneeseen.

Aattelin vaan varmistaa? Oisko jotain muuta vaihto-ehtoa kuin Mobil? Auton mukana tuli Castrollin joku purnukka, onko se halvempaa vai samanhintaluokan litkua.
83562
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Shell Helix VX, täyttää luokitukset ja on hyväksi havaittu...

Äänestä
  • niin ja castrol slx professional on myös tuohon sopivaa long life kamaa. Mulla vw huolto laittoi 5w-30 castrolia mun tdi golffiin

    Äänestä

Ostin vajaat 2 kuukautta sitten uuden Golfin, jonka moottorissa sanottiin olevan Longlife-öljyt.

Viikko sitten tuli mieleeni VW-huollon ohitse ajaessa käväistä hakemassa takapaksiin litran purnukka liukastetta siltä varalta, että sitä joutuu jossakin käänteessä lisäämään.

Kuvittelin saavani jotakin VW-logolla varustettua tuotetta, mutta Shellin Helixiä minulle annettiin. Purkin kyljestä löytyi sitten kuitenkin jokin VW & Audi -merkintä.

Äänestä

oon ite joutunut lisäämään 8-10 tkm välein reilut 5 dl.

Äänestä
  • Itsellä 04 1.9 tdi, 120 tkm ja 3 litraa pitänyt lisätä.

    Äänestä

  • Itselläni 06 golffi.

    Ensimmäisen kerran lisäsin muistaakseni 12 000 kohdilla vajaan litran. Sitten 20 000 kohdilla lisää, taas vajaa litra.

    Ensimmäinen huolto oli 27 000 kohdilla.

    Seuraavalla huoltovälillä ei tarvinnut lisäillä. Nyt mittarissa vajaat 70 000, eikä viimeisiin viiteenkymppiin ole lisätty.

    Äänestä

  • Ilmoittelee n. 5 tkm välein haluavansa kakkua lisää. Lisäystarve tällöin n. 5 dl. Menee tikun ylämerkkiin. Alkuperäisillä Castroleilla sekä Shellin VX öljynkulutus lähes sama. Tarkoituksena itsellänikin vaihtaa Mobilin liukasteeseen josko söisi vähemmän.

    Äänestä

Mobil ESP on sopivaa.
Öljypurkkien pienestä präntistä pitää löytyä VW507.00, silloin kelpaa. VW506.01 käy myös, jos koneessa ei ole hiukkassuodatinta.
Teboililta ja Nesteelläkin löytyy sopivaa tavaraa. Hintaluokka on tyypillisesti 15-20 euroa litran pullo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Veijo_Ko kirjoitti:

Pitäisi käydä ostamassa öljyä 2.0TDI Golf V:seen. Koneen koodi BKD ja LongLife huolto-ohjelma käytössä.

Jos nyt katoin oikein niin ohjekirjaa niin, eikös Mobil ESP Formula 5W-30 käy mobilin öljyistä tähän koneeseen.

Aattelin vaan varmistaa? Oisko jotain muuta vaihto-ehtoa kuin Mobil? Auton mukana tuli Castrollin joku purnukka, onko se halvempaa vai samanhintaluokan litkua.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu