onko telillinen vetäjä talvella rauhallisempi ajetta va kuin 2akselinen.
TELILLINEN
REKANVETÄJÄ
41236
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ainakin jos on takatelillinen niin on tyhjänä parempi ajettava. Ei jää niin helposti kiinni. Telipyörä ylhäällä tuo lisäpainoa vetopyörille.
kaks akselinen on sama kuin kolme teli kireellä!vetopöytä teliautossa taaempana ja ohjaavat pyörät pienemmällä kitkalla ,myöhän tiijetää mitä siitä seuraa;vai tiijetäänkö täh?
ilman kärryä ajettaessa parempi etenemään liukkaalla kun telipyörät akseli tuo painoa lisää takapäähän. Eikä pompotakaan ihan niin rajusti. 2 akselinen ilman kärryä tai tyhjän kärryn kanssa on aivan onneton etenijä talviliukkaalla ja kiinni jää jopa tasaisella maalla jos pysähtymään joutuu.
Välttäkkää väliteliautoja, ruotsalaisisssa se on vaan kallis varapyöräteline!