Neulominen

nimim. viikon kutonut

Ajattelin yrittää neulomista, yritän 4:lla alumiinisella puikolla (3.5 koko) (3 puikossa jokaisessa 15 solmua) neuloa lapasen vartta. miten saan pysymään langan pituuden puikkojen välissä niin ettei niihin kerry "metreittäin" löysää ja ettei langan hirty puikkoihin!!! tuntuu että kun edes katsoo tai hipaisee tekelettä niin silmukat vaan kiristyy ja löysää tulee lisää!!!!!!!!!!!!!!!!

Menee hermot, kohta on nämä puikot perkel. pöydässä pystyssä ja loppuu tämä harrastus!!!!

AUTTAKAAAA!

10

2556

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meeppä

      Lähimpään kirjastoon ja hanki perustietoa neulomisen aakkosista.

      Harjoitus tekee mestarin.Tsemppiä sinulle ja silmukoillesi:)))

      • neulonnan alkeet

        Lapasen ym neulonnan alkeet löydät sieltä.
        Puikot jaetaan neljälle puikolle ja viidennellä puikolla neulotaan 2 o, 2n sitä lapasen sekä sukan vartta,josta aloitetaan.
        Osaathan luoda silmukat oikein? Alku aina vaikeaa, mutta pari kerrosta neulottuasi se pysyy jo paremmin käsissä.


    • kästyöläinen
    • nimim. viikon kutonut

      Kiitos tiedoista, olin kutonut kokoajan oikeaa :)

      ...kai pitää vaan treenata, mutta... edelleen lanka hirttäytyy puikkoihin kiinni ja venyy puikkojen välillä, auttaisikohan puiset puikot. Pidättekö kaikkia puikkoja kokoajan jotenkin käsissä kun kudotte monella puikolla? (Minulla ne roikkuu ja varmaan se voi olla syy lankojen venymiseen)

      • neulo vaan sitkeästi...

        Ei niitä mitenkään tarvitse kaikkia kädessä pitää, harjoituksen myötä "käsiala" tasaantuu ja silmukat (ei siis "solmut") pysyvät puikoilla.

        Jos silmukat hirttäytyvät kiinni puikkoihin, onkohan mahdollisesti osasyy hikisissä käsissä? Jos kätesi hikoavat, laita villasukat jalkaan. Tää kuulostaa ihan pöllöltä, mutta toimii. Vinkki oli joskus Niksi-Pirkassa...


      • nimim. viikon kutonut
        neulo vaan sitkeästi... kirjoitti:

        Ei niitä mitenkään tarvitse kaikkia kädessä pitää, harjoituksen myötä "käsiala" tasaantuu ja silmukat (ei siis "solmut") pysyvät puikoilla.

        Jos silmukat hirttäytyvät kiinni puikkoihin, onkohan mahdollisesti osasyy hikisissä käsissä? Jos kätesi hikoavat, laita villasukat jalkaan. Tää kuulostaa ihan pöllöltä, mutta toimii. Vinkki oli joskus Niksi-Pirkassa...

        Kokeillaan, pitää vaan saada valmiiksi ne villasukat :)


    • kutoja

      Mulle tuli semmoinen tuntu, että kudot koko ajan liian kireää, ja siksi puikkojen väli tuntuu jäävän liian löysäksi, koska siihen muodostuu väkisinkin pidempi langanjuoksu. Kun löydät käsialasi, tuo puikonvaihdon kohta katoaa kun lanka etsii asentonsa lopullisessa työssä.
      Kutomisen luonnollinen tuntu ei ole "hampaat irvessä" vaan niin että parhaimmillaan tuntee silmukan käsissään katsomatta työhön. Kukaan tuskin vaihtaa lapasten tai sukkien kutomisessa puikkoa katsetta työhön luomatta, mutta muuten työ voi sujua "sormin katsomalla" jos käsiala luontuu.
      Älä murehdi liikaa siitä onko silmukat tarpeeksi tiukalla. Anna langan juosta. Jos puikko putoaa kun nostat työtä, silmukat on liian löysiä. Jos et rennolla liikkeellä saa puikkoa pois työstä, silmukat on liian kireät.
      En oikein osaa sanoa muuta kuin että älä "aherra" jokaista silmukkaa suurella tuskalla, vaan anna langan hoitaa tasaantuminen.

      • Nimim. Viikon kutonut

        Kiitos vinkeistä. Alkaa sujua jo :)


    • Anonyymi

      harjoittelu tekee mestarin..kudottaessa/neulottaessa lanka kulkee vasemman käden ranteen alapuolelta kämmenen kautta etusormeen, jolla ohjaat langan kireyttä
      netistä myös kuvallisia ohjeita. voit valita vapaasti haluamillasi hakusanoilla.

      Ikävää, mutta netissä joskus aivan törkeän näköisiä itsetehtyjä tekeleitä.
      en ikinä kehtaisi kuvata noin alkeellisia väsäyksiä .

    • Anonyymi

      Kyllä sinustakin vielä neuletöiden tekijä kehkeytyy. Oli minunkin aloittelu takkuista, muistan kun neuloin ekat lapset, oli tuskaa ja sanoin, että kun nämä saan valmiiksi en enää koskaan neulo. Keltaiset rasat ja niistäkin tuli erikokoiset.
      Innostus, varsinkin, kun homma alkaa sujumaan palkitsee. Nykyisin neulon innolla melkein mitä vaan ja virkkaan. Pidän koko sukumme sukissa ja nautin käsityöstä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      126
      1882
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1660
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      54
      1243
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      52
      1121
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      988
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      883
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      876
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      810
    9. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      807
    10. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      798
    Aihe