Hei!
Asumme maalla, ja olemme nyt kuluneen viikon aikana huomanneet, että pihapiirissämme liikkuu rottia. (luultavast *Isorottia, koska ovat ruskeita?) tänäänin koiraa ulkoilluttaessa näin 2 rottaa roskapussin kimpussa, nyt on sitten syy selvinnyt, mikä levittää roskapussejamme, ennen luulimme, että se on vain jokou lintu, mutta taitaakin olla rotta.
Mikä olisi paras keinä Rotan hävittämiseen loukku, myrkky vai ihan jokin muu? :D
kiitos jo etukäteen :)
Asumme maalla, ja olemme nyt kuluneen viikon aikana huomanneet, että pihapiirissämme liikkuu rottia. (luultavast *Isorottia, koska ovat ruskeita?) tänäänin koiraa ulkoilluttaessa näin 2 rottaa roskapussin kimpussa, nyt on sitten syy selvinnyt, mikä levittää roskapussejamme, ennen luulimme, että se on vain jokou lintu, mutta taitaakin olla rotta.
Mikä olisi paras keinä Rotan hävittämiseen loukku, myrkky vai ihan jokin muu? :D
kiitos jo etukäteen :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
Minulla oli jokunen vuosi sitten rottia ongelmaksi asti, mutta Klerat vahaplokkisyötti "siivosi" rotat pois! Pirun kallista, mutta tehokasta...
Kannattaa rakentaa syöttilaatikoita, joihin saat laitettua useampaakin "herkkua" rotille. Tuo aiemmin mainittu Klerat vahasyötti on tosi tehokas, jonka voi ruuvilla kiinnittää sopivaan paikkaan ja sitten 342 on hyvä aine (sitä käyttävät useimmat kaupungit mm. Helsinki rottien hävitykseen), riittää että rotat saavat sitä tassuihin ja turkkiinsa, siitä nuolemalla tehoaa.
Syöttilaatikkoon reiät siten, että rotta näkee läpi, eli reiät vastakkain ja tarjoilut sivuun.
Rotat häviää yllättävän nopeasti kun niiltä hävitetään helposti saatavat ruuat.
Eli ei jätetä mainitsemiasi roskapusseja rottien tai lintujen saataville vaan ne laitetaan heti suljettuun roskikseen. Eli nyt vain hankkimaan iso muovinen/metallinen ja kannellinen roskis, jonne ei rotat pääse. Esim. taloyhtiöissä yleinen, harmaa iso kannellinen laatikko on tähän hyvä. Huomioi hankinnassa laatikon koko eli osta tarpeeksi iso laatikko, jonka kansi ei jää auki ylitäytön takia (=linnut levittelevät roskat pitkin pihoja ja rotat saa ruokaa taas).
Samoin on tehtävä kompostin kanssa (mikäli semmoinen on). Eli ruoantähteitä ei saa laittaa avokompostiin tai sellaiseen kompostiin, jossa on esim. verkkopohja tai -seinät vaan umpinaiseen, kannelliseen versioon. Puutarhajätteille ym voi sitten hankkia avomallin.
Myrkyt, loukut ym vastaavat konstit ovat sitten oma lukunsa. Kirjoitit, että sinulla on eläimiä, joten noiden myrkkyjen ja loukkujen kanssa kannattaa olla todella tarkkana. Itse olen sitä mieltä, etteivät myrkyt tai loukut ole kuitenkaan pysyvä ratkaisu itse ongelmaan, sillä rotat sikiävät todella nopeasti kun itse syytä niiden leviämiseen ei poisteta.
Itse kehottaisin teitä järjestämään kuntoon ensin tuon roskapuolen eli lopettamaan rottien ruokkimisen ja elättämisen (sitähän se todellisuudessa on) ja jos tuntuu, niin käyttämään alussa vielä rinnalla noita myrkkyjä tai loukkuja.
Rohkeimmat tietysti pyydystävätkin niitä, mutta rotat eivät kyllä uskalla tulla samaan pihapiiriin kissojen kanssa. Roskat tietysti myös piiloon.
Ei niillä kissoilla mitään virkaa ole, voi ne joskus rotan kiinni saada mutta hyvin harvoin, ilman hyviä myrkkyjä rotille ei mitään voi ellei käy säkää että kärpät viihtyy tontilla ne kyllä hävittää rotat nopeasti.
Kissat ovat tuhansia vuosia ihmisen rinnalla karkoittaneet jyrsijöitä.
Jo muinaisessa Egyptissä.
Mielipiteesi on VÄHINTÄÄN outo.
Normaali kotikissa, ei uskalla käydä rotan kimppuun.
Kissa pyytää kyllä jyrsijöitä tehokaasti, mutta rotta on jo sen verran suuri otus, että aika harvat kissat käyvät sen kimppuun.
Hiiriä ja myyriä ne kyllä aika tehokkaasti hävittävät.
Tosin iso kissa, esim. sellainen joka on elänyt koko ikänsä navetassa ja oppinut itse hankkimaan ruokansa, niin sellainen saattaa rotankin pyytää.
Pidä huoli ettei myrkky pääse välillä loppumaan. Jos myrkky välillä loppuu, niin rotta kyllä osaa yhdistää sen, että mistä pahaolo tuli, ja ei takulla ala sitä uudestaan syömään. Rottien ja hiirien myrkyt on sellaisia, että tehoaa vain jyrsiöihin. Vaikka kissa söisi myrkkyyn kuolleen eläimen, ei se siihen sairastuisi.