energiapuu

kysymystä

Paljonko energiapuun korjuutaksa on keskimäärin (teko ja ajo)? Kertokaa ihmeessä jos tiedätte mitään suuntaa antavaa hintaa?

7

12740

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastauksia

      16 € kiinto, Pohjanmaalla 12 €

      • kysymystä

        Onko tuossa pelkkä teko? Ja paljonko se kemera tuki on? Eihän sitä ole laskettu mukaan vielä tuohon hintaan?


    • ehottomasti

      sivu 20€ tienvarressa, tehon motolle saa laskee n.4 K-m3/h keskimäärin, niitä löytyy parempia ja huonompia kohteita mutta keskimäärin näin. oli tässä vasta tutkineet moision kouraa tts toimesta, jopa yli 15 m3 tuntitehoja...joo-o, myöhemmin selevis että olivat keskeyttäneet kokeen sellasella kuviolla jossa teho oli menny alle 7 K-m3, tulee mieleen että ketä tämmönen palvelee? ei ainakaan urakoitsiaa, kuka lie ollu senkin testi rahoittajina. ite on laskutettu 21-25€ K-m3 riippuen kohteesta, meinasikko minkalaisella koneella kokeilla?

    • ehottomasti

      ihmettelen nuita 12/16 € hintoja, jos tienvarsihinta ei mitään mahollisuutta, teko hinta korkeintaan...

    • kehnonlainen

      Tienvarressa n. 18-20 e, riippuen siitä, onko kemeraa. Tämä siis pohjanmaalla. Ajo pelkästään 5,5 - 6,5. Teko 13- 15 e/ k-m3. Täälläpäin tahtoo olla vastuksena tämä isäntälinjan tukirahataksanpolkija porukka kaikenlaisine traktorivirityksineen. Ei lähe taksat nousuun niin kauan ku yhteiskunta tukee jyväjemmareitten sivuelinkeinona tapahtuvaa "urakointia"

      • korjuumäärä keskimäärin

        Paljonko energia puuta pystyy hakkaamaan keskimäärin
        tunnissa?? siis vaikuttaahan siihen toki kaikki että
        minkälaista metsää on ja maasto ja kaikki mutta paljonko se voisi olla??


      • paha arvioida
        korjuumäärä keskimäärin kirjoitti:

        Paljonko energia puuta pystyy hakkaamaan keskimäärin
        tunnissa?? siis vaikuttaahan siihen toki kaikki että
        minkälaista metsää on ja maasto ja kaikki mutta paljonko se voisi olla??

        mutta kyllä se normaalissa pusikossa pyörii keskimäärin 2-4 motin tietämillä. Joissakin voi tulla enemmän ja joissakin vähemmän. Kannattaakseen se kyllä vaatii kohtuullisen hyvän leimikon ja kemera- tuen. Harvennuksilla luonnollisesti vauhti on pienempi johtuen pikkutarkasta näpräämisestä, mutta jossakin pellon raivuulla saattaa jopa päästä voitolle. Pitkää päivää se vaatii silti..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi teki aloitteen?

      😃 häh
      Ikävä
      109
      4246
    2. Onko kaivattusi ulkoisesti

      paremman vai huonomman näköinen kuin exäsi? 🪤
      Ikävä
      78
      3476
    3. Oletko koskaan stalkannut kaivattuasi?

      Jos olet, miten olet stalkannut? Jäitkö kiinni? Onko hän stalkannut sinua? Jos on, miten suhtauduit?
      Ikävä
      80
      3302
    4. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      24
      3209
    5. Just alkoi ottamaan päähän

      Miten voikin mennä näin, että koko päivän haluaa vain nähdä toisen ja lähelle. Sitten aivan salamana mieleen tulee kaikk
      Ikävä
      22
      3162
    6. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      72
      2906
    7. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      45
      2780
    8. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      62
      2743
    9. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      85
      2549
    10. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      33
      2384
    Aihe