Olen hyvä matikassa ja fysiikassa. Fysiikasta tuli L ja matikasta haen keväällä vähiintään E:tä. Muutkin aineet sujuvat hyvin paitsi enkku. Enkussa olen 6 tason oppilas. Eli joku B lienee tulossa (munkilla C). Mietin, että voiko tkk:lla pärjätä jos ei ole kovin hyvä enkussa, mutta loogista päättelykykyä löytyy?
TKK:lla opiskelu ja englanti
4
1154
Vastaukset
- Older Model
...kääntäjätasoisesti. Opit kyllä tarvittavan kielitaidon opintojen myötä. Vertaistukena voin kertoa että useimpien valmiiden di:en kirjallinen ilmaisutaito niin suomeksi kuin englanniksi on melko heikko. Tästä huolimatta he pärjäävät töissään ihan hyvin.
- ..........
Kuitenkin kannattaa ottaa huomioon että useimmat kurssikirjat ovat englanniksi, tosin siinähän sitä oppii lukiessa. Toisaalta riippuu paljolti opintolinjasta kuinka paljon kieliä pitää osata, esim. tutalla luetaan paljon kun taas tefy:llä lasketaan.
- teemu teekkari
.......... kirjoitti:
Kuitenkin kannattaa ottaa huomioon että useimmat kurssikirjat ovat englanniksi, tosin siinähän sitä oppii lukiessa. Toisaalta riippuu paljolti opintolinjasta kuinka paljon kieliä pitää osata, esim. tutalla luetaan paljon kun taas tefy:llä lasketaan.
Minä en ainakaan ole jaksanut lukea kirjoja juuri yhtään. Johtunee juurikin paskasta enkun taidosta. Muutaman kerran olen jonku kaavan yrittänyt tarkistaa. Jos ei käy luennoilla tai on jostain muusta syystä pakko opetella kirjasta niin sillon sitä enkkua tarvitsee.
- opetelkaa vain
teemu teekkari kirjoitti:
Minä en ainakaan ole jaksanut lukea kirjoja juuri yhtään. Johtunee juurikin paskasta enkun taidosta. Muutaman kerran olen jonku kaavan yrittänyt tarkistaa. Jos ei käy luennoilla tai on jostain muusta syystä pakko opetella kirjasta niin sillon sitä enkkua tarvitsee.
Kielitaitoa ei saa muuten kuin opettelemalla. Insinöörin ammattitaitoon kuuluu oman alueensa ammattisanaston tuntemus sekä äidinkielellään että myös ainakin yhdellä muulla kielellä. Mitä sellaisella insinöörillä tekee, joka ei pysty seuraamaan alansa kehitystä kirjallisuudesta ja ulkomaisilla messuilla tai joka ei pysty tekemään englanninkielistä kyselyä tai tarjouspyyntöä esimerkiksi ohjelmisto- tai laitteistotoimittajalle?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain27311697Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-13810960Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2366282Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.2185142Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1583606- 1743518
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin532438Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3251947Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov101778Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161674