Avataampa aiheelle ihan oma topicci. Eli, mikäli palstalla on lentosimulaattoreita harrastavia, niin olisi kiinnostava kuulla kokemuksia.
Mitkä simulaattorit ovat Linux-yhteensopivia, mitä distroa /-ja, sekä mitä tulisi mahdollisesti huomioida.
Ainakin X-Plane vaikuttaa toimivanLinuxilla:
- http://forums.x-plane.org/index.php?showforum=49
- http://www.x-plane.org/
Laitetaan vielä kyytipojaksi pari komeeta kuvaa:
http://www.flytampa.org/shots/tncm1.jpg
http://www.flytampa.org/shots/tncm3.jpg
http://www.flytampa.org/shots/tncm2.jpg
Linux & Lentosimulaatorit
12
798
Vastaukset
- mutta....
Eihän X-planea myydä kaupoissa, joten harmi. Pystyy tilaamaan suoraan niitten sivuilta, mutta kun ei ole luottokorttia.
- täätäätää
- ........
M-Kar kirjoitti:
Flightgear on paska.
Ehkä se on paska ubuntussa, tai itseasiassa ubuntu on paska. mutta muualla flightgear on ihan ok simu.
........ kirjoitti:
Ehkä se on paska ubuntussa, tai itseasiassa ubuntu on paska. mutta muualla flightgear on ihan ok simu.
"Ehkä se on paska ubuntussa, tai itseasiassa ubuntu on paska. mutta muualla flightgear on ihan ok simu."
Ei sillä ole Ubuntun kanssa mitään tekemistä. Ei vaan ole yhtään samalla tasolla MS Flight Simulatorin kanssa jossa on asennettuna muutama kymmenen gigaa maisemia.- _____ 0 _____
M-Kar kirjoitti:
"Ehkä se on paska ubuntussa, tai itseasiassa ubuntu on paska. mutta muualla flightgear on ihan ok simu."
Ei sillä ole Ubuntun kanssa mitään tekemistä. Ei vaan ole yhtään samalla tasolla MS Flight Simulatorin kanssa jossa on asennettuna muutama kymmenen gigaa maisemia.Sana on tietysti vapaa, mutta ei ole kovin fiksua ja korrektia, eikä itse topiccia eteenpäin vievää, alkaa moittia / haukkua jonkun suosimaa ohjelmaa p...ksi. Mihin se vie ja mitä se rakentaa?
Jokaisella on makunsa ja mieltymyksensä. Asioista voi ja tulisi keskustella asiallisesti. - Anonyymi
M-Kar kirjoitti:
"Ehkä se on paska ubuntussa, tai itseasiassa ubuntu on paska. mutta muualla flightgear on ihan ok simu."
Ei sillä ole Ubuntun kanssa mitään tekemistä. Ei vaan ole yhtään samalla tasolla MS Flight Simulatorin kanssa jossa on asennettuna muutama kymmenen gigaa maisemia.Ei maisemilla lennetä. Jos maisemia haluaa, meneepä ulos pällistelemään. Sen verran voi kai persettä nostaa jakkaralta.
- silentwings
Silentwings, jos tykkää purjelennosta.
- _____ 0 _____
Tuo voi olla ihan sympaattinen tuttavuus. Ilmoitetaan toivivan Linux kernel 2.4 or higher.
Noista kerneleistä en okein ole perillä, mutta eiköhän sekin selviä. Olisivatpa listataneet rinnalle Linux-versioita, joilla se toimii, niin olisi ollut heman selkeämpi.
- http://www.silentwings.no/
- Anonyymi
Ei kannata vaivata itseään ubuntuja asentelemalla, aika vain menee hukkaan.
- Anonyymi
Sinä taisit olla vielä kapaloissa kun ketju on avattu
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sinä taisit olla vielä kapaloissa kun ketju on avattu
Joo mutta heti siitä lähtien asentelin ubuntuja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sebastian Tynkkynen (pers.) ei vastusta raiskauksia
"Sebastian Tynkkynen oli ainoa 14 suomalaismepistä, joka vastusti uutta suostumuksen puuttumiseen perustuvaa raiskauslak1094485Purra jäi kiinni valehtelusta, Heinäluoma ei
Ja heti alkoi Purra joukkoineen maalittamaan Heinäluomaa. Niin toimii äärioikeistoa edustava putinistipersulauma, jonka553296- 841083
Alkuperäinen kristillinen kaste on uskoville annettava upotuskaste
Kreikan sana BAPTIZO merkitsee upottamista. Alkuseurakunta kastoi upottamalla Apostolien tekojen kirjan mukaan: Ap.t 2552919Me, Suomen kansa, vaadimme Riikka Purraa jatkamaan valtiovarainministerinä!
Ja jollei valtiovarainministerinä, niin sitten pääministerinä. Purra on nostanut Suomen talouden nyt komeaan kasvuun Ma82788- 57749
- 167745
Pitäisikö naisen haluta "puolisomies"?
Toivottavasti saan nyt tämän idean purettua hyvin sanoiksi? Mutta tuossa eräässä aloituksessa tuli vastaan tälläinen tek138720Miksi piti uhota naapuri Venäjälle ja tehdä itsestä heidän vihollinen?
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/f0eee963-3605-47e6-9989-a21347ce7757 "Jos sota syttyy Suomessa, näin tapahtumat vois195718Asiantuntijat todistavat: Rydman valehteli.
Virta oli oikeassa jokaisessa kolmessa eri väitteessä, sen sijaan RYDMAN VALEHTELI kaikissa kolmessa väitteessä. https:/188685