Pitäisi alkaa suunnittelemaan muutaman viikon matkaa ensi kesälle, jonnekkin kauemmaksi, mutta vinkkejä kaivataan kohteen suhteen. Suosituksia? Aasian monsuunit on koettu. Edullisuus plussaa.
MINNE KESÄLLÄ?
EI EUROOPPAAN
111920
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
paikkoja on vaikka kuinka paljon ja sä et vain osaa päättää,mee utsjoki kevoon ainiin mut sehän onkin euroopas,kopita nyt vain itse päättää mitä haluat
...niille jotka oikeasti jaksaa vastata asiallisesti
Miten olisi Indonesia? Sadekausi loppuu helmi-maaliskuussa, kesä on kuivinta aikaa. Itse olen tehnyt kaksi kuukauden reissua, molemmat touko-kesäkuussa. Suosittelen, jos aikaa on useampi viikko!
Lyhyemmän loman voisi viettää vaikka Azoreilla (juu, kuuluu Eurooppaan, mutta on kuitenkin "ulkopuolella").
Tuo juuri kiinnosti että tuleeko siellä vielä heinäkuussa vettä! Hintataso on varmaankin samaa luokkaa kun vaikka Thaimaassa? Mihinkähän päin siellä kannattaa mennä? Bali? Se on kai aussien Kanaria?
Heinäkuu on tosiaan kuivin kuukausi. Hintataso on erittäin edullinen eurooppalaisille. Me saimme kuukaudessa kulutettua (2 hlöä) yht. noin 1000 euroa, sisältäen kaikki siirtymiset, verot, majoitukset, syömiset, juomiset ja tuliaiset. Lisäksi lennot noin 1000/hlö. Olen reissannut seitsemällä saarella ja jos minun mielipidettäni kysyt, Bali ei ole suosikkilistallani kovin korkealla. Toki sielläkin on paljon katseltavaa ja erilaisia paikkoja. Eniten pidimme Sumatrasta ja sinne palaamme vielä joskus.
Jos haluat lukea reissupäiväkirjani ja katsoa kuviani, ota yhteyttä.
[email protected]
kerroit että aasian monsuunit on koettu ja sitten menossa pahimpaa sade aikaan Indonesiaan?
Sadekausi on Indonesiassa marras- ja helmikuun välillä.
Indonesia is hot and humid all year round, but cooler inland than along the coastal regions. The monsoon from December to March brings the heavy rains. The dry season, from April to October, is the best time to visit as some activities and road travel can be difficult during the rainy season.
viettää kesät Intiassa, pohjoisen vuoristoalueilla jonne eivät monsuunit yletä. Kesä vuorilla on parhaimmillaan kesäkuun puolesta välistä aina elokuun puoleen väliin asti. Lämpötila nousee korkeimmillaan 28-29 asteeseen, kesä-heinäkuussa saattaa esiintyä rajujakin ukkoskuuroja - mutta ei kuitenkaan mitään monsuuniin verrattavaa. Länsituristeja ei ole liikenteessä mitenkään häiritsevässä määrin, tietenkin paikan valinta ratkaisee tässäkin asiassa. Dharamsala alkaa vaikuttaa israelilaissiirtokunnalta ja paikalliset ovat aika kypsiä heidän "harrastuksiinsa". Toinen paikka vuorilla, jossa törmää länkkäreihin on Manali. Vuorilta löytää kuitenkin edelleenkin upeita mestoja, joissa ei turismin vaikutus ole vielä pilannut paikallista menoa.
100 000 paikkaa minne voi mennä? Ja pitäisi alkaa sinulle niitä luettelemaan? Laita sinä mitä ruokaa voisin tehdä huomenna...kaikki mahdolliset mitä vain mieleen tulee niin minä sitten valitsen mikä kiinnostaa? Miltä tunuu?
halua nähdä, tuntea, kokea, haistaa, maistaa...mahdollisimman monta paikkaa, kaupunkia, järveä, merta, rantaa, nähtävyyttä, pikkukylää...
Indonesiaan on sitten heinäkuussa suunta. Nyt vaan etsimään edullisia lentoja ;)
Kuala Lumpurin tai Singaporen kautta
terv. viestiketjun aloittaja