Viime viikolla kirjasin sivuilleni
http://wwnet.fi/users/veijone/
hieman Yrjö Karilaksesta ja
kaikki lisitieto hänestä
on tervetullutta
PIKKUJÄTTILÄINEN YRJÖ KARILAS, OSA I
TUOTTELIAS YRJÖ KARILAS
Kouluneuvos Yrjö Karilas mm. sai valtion tiedonjulkistamispalkinnon vuonna 1968. Pikkujättiläinen oli eräs hänen yhden miehen vuosittaisista pikkutuotteistaan. Kirjanystävän kokoelmiini on kertynyt rivi teoksia tältä tekijältä, mutta silti itse miehestä ei tiedä juuri mitään. On hänet kerran mainittu sivuillani; hän oli ollut mukana Tommy Hicksin kokouksissa vuonna 1955. Hän kuului ns. viidesläisiin ainakin jossakin vaiheessa. Tuli mieleeni professori Aapeli Saarisalon toteamus Osmo Pöystille, että olisi syytä kirjoittaa kirjaansa jotakin itsestäänkin. karilasy.txt Tässä listani Yrjö Karilaksen tuotannosta. Hän julkaisi arviolta 100 miljoonaa sanaa ja kaikki tutkittua asiaa eikä mitään roskaromaania. Vetää hiljaiseksi yhden jos toisenkin "tuotteliaan" tutkijan. Mahtava, Yrjö Karilas! Lisätietoja hänestä vastaanotetaan. [email protected]
Veijonen: Yrjö Karilaksen tuotanto
YRJÖ KARILAKSEN HISTORIAA
Yrjö Karilas oli syntynyt Hailuodossa 3. 1. 1891. Ylioppilas vuodelta 1908, fil. kand. 11, maisteri 13 ja hän opiskeli Pietarissa 1915-1917. Yrjö Karilas näyttää tulleen opettajaksi Hanna Castrénin perustamaan Kallion yhteiskouluun siinä vaiheessa, kun Hanna itse on jäämässä sieltä eläkkeelle. Yrjö Karilas toimi Helsingin Kalliossa opettajana vuosina 1911-1919. WSOY:llä hän toimi kustannusvirassa 1918-40. Ensio Lehtonenkin oli hoksannut etevän miehen ja palkannut Yrjö Karilaan Kuva ja Sanan kirjalliseksi johtajaksi 1944-48. Sitten Karilas oli Poikien keskuksen toiminnanjohtajana 1949-62 ja mukana monessa muussakin poikatyössä. Kansan raamattuseurassa hän oli varapuheenjohtajana 1944-52 ja puheenjohtajana vuonna 1953, sitten kunniapuheenjohtaja. Kouluneuvoksen titteli on vuodesta 1951. Isänsä Niilo Karilas oli rovasti. Kirjoitan Yrjö Karilaksesta lisää saatuani käsiini sukuaan käsittelevän kirjan. Teosta ei löydy Lappeenrannasta, mutta toivottavasti synnyinseudultaan Oulusta. Harri Veijonen
http://go.to/veijonen
Pikkujättiläinen Yrjö Karilas
5
2251
Vastaukset
- kadoksissa
Karilaan sota-aikana toimittamia Pikku jättiläisiä on myös enää aika vaikea löytää, kas kun niissä ajan hengen mukaan kerrottiin Suomen historian yhteydessä jo Suur-Suomesta, olipa kartatkin tuosta mahtavasta valtiojättiläisestä jo valmiiksi painettu. Kuten Karimon Kumpujen yöstä -teoksen nelöjäs osa, myös Karilaan Pikku jättiläisen sodanaikaiset painokset ovay vaikeasti löäydettävissä.
- nalle
minun äidillä on pikkujättiläinen,werner söderström osakeyhtiön laaka painossa painettu porvoossa vuonna 1944 .on varmaan arvokas ja kallis kirja en tiedä onko monellakaan vielä jäljellä tätä kirjaa,äitini sai kirjan perinnöksi isältää 60vuotta sitten,se menee suvussa perintönä oikein hieno kirja.
terveisin saija anoschkin
täältä ruotsista
- jikfu
Mukavaa lukea entisaikojen tapahtumia.
- MuistuuMieleen
Liekö ollut sukua Tauno Karilaalle, jonka kirjoittamia poikien seikkailukirjoja tuli 1960 luvulla kansakoulun kirjastosta lainattua ja luettua.
- Magisteri
Todennäköisesti veli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.958110Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m906098Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875577Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot685521Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134750Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232518Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys442400Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e61369Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71364Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa451204