MAANOMISTUS KANNATTAA

Tällä palstalla ei kukaan ole kertonyt millä maatalousmaan hinnalla suomessa kannattaa tuottaa esimerkiksi vehnää.
Tässä olisi mielenkiintoista tutkittavaa monelle
maatalous sihteerille.
Totuus on se , että suomeen on RAKENNETTU järjestelmä maataloudelle , mikä AINA saa tuloksen näyttämään tappiota.
Tämä perustuu maatalousverotukseen , mikä mahdollistaa "virtuaali kulut verovähennyskelpoisiksi".
Jos maatalousmaan hinta olisi suhteessa maan tuottoon , toiminta olisi järkevämpää , ja tuotantokulut järkevällä tasolla.
Maan hinnan lasku toisi todellisia toimijoita maatalousbisnekseen , ja sitäkautta alentaisi tuotteiden hintoja.
PERINNÖILLÄ rikastutaan yhä suomalaisessa maataloudessa.
11832
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Maatalous"tuotannoksi" naamioitu maanomistajille lahjoitettavan veronmaksajien rahan jakelusysteemi perustuu diskonttaukseen. Täysin tappiollisen tuotannon tukiaisten uskotaan jatkuvan loputtomiin tai ainakin viimeiseen veronmaksajaan saakka. Tämä odotus sidotaan sinänsä arvottoman maan hintaan, joka kohoaa pilviin.

Systeemistä puristetaan rahat ulos ja jaetaan koko potti kerran sukupolvessa, jolloin arvoton mutta odotusarvoinen omaisuus "siirretään" seuraavalle sukupolvelle ja sukulaisille jaetaan sisarosuudet siitä hyvästä, että ovat sattuneet syntymään maata omistavien sukuun. Tämä on inflaation ja kansakunnan matalien reaaliansioiden syy. Osaltaan tästä syystä oikeaa työtä tekevät maksavat asuntolainojaan vuosikymmenet. He joutuvat korvaamaan katteettoman maatalousrahan osuuden mm. asuntomarkkinoilla.

Tästä syystä mtk pitää kovaa meteliä sukupolvenvaihdoksista ja maatalousharrastuksen jatkamisesta. Todellisuudessa veronmaksajien etu olisi lopettaa tämä ketjukirjemäinen puhallus välittömästi. Silloin maa palaisi oikeaan arvoonsa ja siirtyisi tuottavaan toimintaan.

Huumorin huippu on, että tietysti sukupolvenvaihdosta sinänsä "tuetaan"

Äänestä
  • että maataloustuotanto on täysin tappiollista myönnät silloin että ruuan raaka-aineet on täysin alihinnoiteltuja. Tuethan tulee silloin poistumaan kun nuo hinnat ylittää tuotantokustanukset.

    Miten tapahtuu sukupolven vaihdos muissa yrityksissä? Käsittääkseni siinäkin rahaa liikutellaan, yhteistä maatalouden kanssa on lisäksi huoli jatkajista.

    Miksi tonttimaan hinta kaupungeissa on yli sata ketaista maatalousmaan hintaan verraten, eihän se tuota edes ruokaa? Samoin asuntojen neliöhinnat siellä ylittää metsämaan hehtaarihinnan.

    Onhan asutotuotantoonkin saatavissa korkotukilainoja saoin kuin on viljelysmaan hankintaankin

    Äänestä

  • Sinähän juuri kuvasit sen miten sisarosuuksilla siirretään rahaa kaupunkien rakentamiseen. Totuus on, että merkittävä osa kaupunkien nykyisestä asuntokannasta on rahoitettu juuri sisarosuuksien kautta.

    Hetkinen, mutta sehän on kaupunkien tukemista !!!!

    Äänestä

  • "Tämä odotus sidotaan sinänsä arvottoman maan hintaan, joka kohoaa pilviin."

    Maailmassa on ruoasta pulaa. Ei maatalousmaa suinkaan ole arvotonta!

    Äänestä

Ennenkuin alat miettiä mitään noin vaikeita niin aloitappa jostain helpommasta. Mieti miten sitä kannattavuutta voidaan lisätä, esim. viljan ja apulantojen rahdit OSTAJAN maksettavaksi, kasvinsuojelu aineiden tuonnin säätelyn purku niin että monopoli rikkoutuu, se laskisi niiden osalta hintoja merkittävästi.

Nyt ollaan myös tilanteessa missä viljelijältä ei edes kysytä millä hän olisi valmis tuotteensa myymään vaan hänelle ilmoitetaan mitä hänen tuotteista maksetaan, ota tai jätä. Ei onnistu muulla alalla.

Kukaan viljelijöistä ei ole väittänytkään tekevänsä vuosi toisensa jälkeen pelkää tappiota, PASKAPUHETTA. Mutta samanlaiseen palkkaan he ovat oikeutettuja kun muutkin duunarit, eikö?

Perinnöllä rikastutaan niin maataloudessa kuin yksityistaloudessa kaikkialla, yleensä. Tosin viljelijän ollessa kyseessä niin niissä liikutellaan sellaisia summia että niillä verorahoilla elää monen monta vähävaraisempaa koko vuoden. ps. kaksi sukupolvenvaihdosta kokeneena lähes 50000 e sinun elättämiseen ;)

Palataan siihen maatalousmaahan, minkä hintaisella maalla kannattaa tuottaa vehnää? Tuetulle pellolle on laitettu valtiovallan toimesta ylähinta (ostettaessa) en ole varma mutta olisiko ha hinta noin 3700e varmistakoon jos joku tietää paremmin ? Ihmettelen jos joku on valmis ilman palkkaa kustantamaan muiden kuluttajien elämisen vuodesta toiseen, ainakin itse henk.koht tarvin muiden elättämisestä kunnon korvauksen.

Äänestä
  • Sinulta se linkki? mavi?taas

    Äänestä

että peltomaan hinta on vähennyskelpoinen verotuksessa?

Äänestä

Kysyntä ja tarjonta määräävät peltomaan hinnan. Ketään ei voi pakottaa myymään maitaan pilkkahinnalla.
Tilanne on sama metsätaloudessakin, puuta saataisiin liikkeelle paljon halvemmalla jos metsämaata saisi vaikkapa veloituksetta käyttöönsä.
Samaten rakennuskustannukset olisivat pienemmät jos tonteista ei tarvitsisi maksaa mitään.

Äänestä

"PERINNÖILLÄ rikastutaan yhä suomalaisessa maataloudessa. "

Toiset saa rahaa ja tilalle jäävä velkaa.

Äänestä

esittää väitteitä ja olettamuksia ja näiden kohteeksi joutuvan tulee todistaa syyttömyyttään mikä nyt tietysti on aivan nurinkurista. Mitähän nämä "virtuaalikulut" ovat, olisin kovin kiinnostunut. Myös perintöllä "rikastuminen" kaipaisi lähempää tarkastelua, viljelijällehän siinä jää yleensä vain velat.

Äänestä

"virtuaaliaiheita", kun oikeita aiheita ei kerta kaikkiaan ole, ja vittuilla pakosta pitää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


MAATALOUSMAAN HINTA NOUSUSSA kirjoitti:

Tällä palstalla ei kukaan ole kertonyt millä maatalousmaan hinnalla suomessa kannattaa tuottaa esimerkiksi vehnää.
Tässä olisi mielenkiintoista tutkittavaa monelle
maatalous sihteerille.
Totuus on se , että suomeen on RAKENNETTU järjestelmä maataloudelle , mikä AINA saa tuloksen näyttämään tappiota.
Tämä perustuu maatalousverotukseen , mikä mahdollistaa "virtuaali kulut verovähennyskelpoisiksi".
Jos maatalousmaan hinta olisi suhteessa maan tuottoon , toiminta olisi järkevämpää , ja tuotantokulut järkevällä tasolla.
Maan hinnan lasku toisi todellisia toimijoita maatalousbisnekseen , ja sitäkautta alentaisi tuotteiden hintoja.
PERINNÖILLÄ rikastutaan yhä suomalaisessa maataloudessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu