Osaisiko joku hieman neuvoa mistä lähteä vikaa etsimään, kun -97 Scenic 1,6 nykii esim. liikkeelle lähdössä ja silloin tällöin kun vaihtaa vaihdetta, eli käsittääkseni matalilla kierroksilla ollessa.
Nykiminen tuntuu, kuin tosiaan olisi kengurubensaa tullut tankattua.
Jos jollain olisi vihiä antaa mistä lähtisin ongelmaa etsimään, olisin kiitollinen.
Scenic nykii
3
1911
Vastaukset
- sytytys vai kytkin
jos nykiminen pahinta pienillä kierroksilla runsaalla kaasulla vedätettäessä, voisi yksi syy olla vaikka risa sytytystulpan eriste.
oli joskus tuollainen huollon rikkoma tulppa, ja nykiminen oli lähes huomaamatonta tasaisessa ajossa ja tyhjäkäynnilläkin vain välillä pikkuisen nyppäsi, senkin huomasi vain jos lepuutti kättänsä vaihdekepillä.
mutta heti kun yritti vedättää pienillä kierroksilla, niin johan pätki.
eli kävi tyhjäkäynniltä kakkosella kaasua painettaessa lähinnä kolmella pytyllä, ei ehkä ihan kenguru, mutta likelle.
ja jos tuossa scenicissä on suorasytytys/puolat joka tulpalla, niin puolavikakin voisi tuota tehdä.
vai liittyykö nykimiseen AINA kytkimen käyttö ???
ravistava kytkin?
muuttuuko käytös auton lämmetessä?- Eppelis
Kyllä se nykiminen taitaa olla silloin kun ajelee matalilla kierroksilla. Nykimistä ei esiinny, jos painaa vaihteen vaihtamisen jälkeen reilummin kaasua. Jos kiihdyttää hiljaa, niin silloin alkaa Renu hyppelehtimään.
Ei ehkä ole kytkin puolella vika. - Sceenikko
Eppelis kirjoitti:
Kyllä se nykiminen taitaa olla silloin kun ajelee matalilla kierroksilla. Nykimistä ei esiinny, jos painaa vaihteen vaihtamisen jälkeen reilummin kaasua. Jos kiihdyttää hiljaa, niin silloin alkaa Renu hyppelehtimään.
Ei ehkä ole kytkin puolella vika.Kuulostaisi ilmamassamittari / maf-anturivialta. Merkkihuoltokin löytää sen diagnostiikalla helposti.
Kannattaa tosin ensin tarkistaa että imusarjasta lähtevä letku anturille on ehjä (anturi on musta pieni laatikko moottoritilan takaseinässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien1032350- 2251976
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1761762Persut päättivät hiilivoimaloiden alasajosta
Persut ovat Suomen kansan vastainen putinistiporukka, josta nyt maksamme kovaa hintaa.1021334- 381280
- 1221128
Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?
😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo27785290kW kulutus
Joku kirjoitti sellaisesta tehomaksuaiheen yhteydessä. Tuollainen kulutushan vaatisi pääsulakkeiden kooksi jo vaikka mit180701Mietin sua liikaa
Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli48700Vanhemmassa miehessä
on sellaista elämän mukana tullutta viehättävää charmia. Hän paranee iän myötä niinkuin hyvä viini tai juusto! Tuli tuo51690