Thaimaa vs. Filippiinit

millaiset erot

3

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dePiili

      selvä salaliittohan tuota filippiinejävastaan on

      • salaliittoteoriointi

        Ei taida salaliitto olla, mutta ehkä joillakin on intressejä asiassa.

        Ulkoministeriön toimintaan on aina kuulunut kuvio, jossa ne surkeimmat, kaikkein kykenemättömimmät, tai ne, joiden virkamiestähti on muuten laskussa, siirretään muiden maiden lähetystöihin pois jaloista, kun ei valtio voi heitä uloskaan potkaista.

        Millaista porukkaa noilla eväillä Suomen ulkomaisiin lähetystöihin ja konsulaatteihin voidaan sitten odottaa saatavan. Kuten muuallakin, niitä joille hämäräpeli entuudestaan, eikä siten myöskään uudessa toimipaikassa ei ole uutta tai outoa. Niille jotka mieluimmin ottavat kaiken irti syrjityksi tulemisen tunteestaan ja viettävät suuren osan ajastaan paikallisten kanssa, niiden joiden yhteistyöllä tehdään hieman ylimääräistä taskunpohjalle tulevaisuutta varten.

        Noin se toimii, eikä sitä toimintaa haluta eikä päästetä sotkemaan tyhjänpäiväisempien asioiden, kuten esimerkiksi oman maan kansalaisten asioista huolehtimisen. Lisää turisteja, lisää työtä. Sitä ei haluta ja siksi on tärkeää kirjoittaa maan epävakaasta tilanteesta ja näin pitää turhat turistit kotona.

        Kysyä sopii, kuinka monta kertaa viikossa näitä "huippuvirkamiehiä" viihdytetään paikallisten toimesta ja mitä heille siitä jää käteen. Usein ja paljon, ei epäilystäkään.


    • täääoo

      jos joku näkee vaivaa tehä tommosen vertailun ni eikö sitä puolueellisuutta vois vähä kuitenki yrittää piilottaa?

      Thaimaan kohdalla ulkoministeriön neuvoista kannattaa ottaa vaarin mutta Filippiineistä ministeriö puhuukin täyttä paskaa? just.


      Itse valitsisin Filippiinit ihan kolmesta syystä. 1: en oo sielä ennen ollu
      2: paikalliset yhtä sosiaalisia ku thaikutkin mutta puhuvat hyvää englantia
      3: kristinusko. ei niitä thaikkujen kummitus- ja kuudes aisti-tarinoita jaksa aina kuulla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4418
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      152
      3271
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2544
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      54
      2526
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      110
      2245
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1893
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1671
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1626
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      169
      1540
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      36
      1265
    Aihe