En oikein tiedä mistä kyselisin tästä asiasta mutta kun en muutakaan keksinyt niin täältä ajattelin ainakin aloittaa. Eli minä olen skeptinen henkilö normaalisti enkä usko mihinkään yliluonnollisiin mutta viime aikojen tapahtumat ovat vähän mieltä muuttaneet. Herään öisin usein kesken unien siihen, kun komeron ovi pamahtaa kiinni! Siis huom! Pamahtaa kiinni! Sen verran kuitenkin on alkanut pelottaa, vaikka olenkin jo lähes keski-ikäinen mies että jotain selvyyttä pitäisi saada! Eli minä siis nukun kaikessa rauhassa sängyssäni ja yhtäkkiä kuuluu voimakas PAM kun komeron ovi menee kiinni. Siinä sitten yrität saada unen päästä kiinni kun et edes tiedä mitä ympärillä tapahtuu. Valvomiseksihan se menee! No sitten viime yönä tapahtui seuraavaa: en herännyt pamahdukseen vaan heräsin, koska oli tarvetta käydä WC:ssä. Avasin silmäni ja huomasin, että komeron ovi oli auki. Minä en sitä auki koskaan jätä! Katselen sitä ovea siinä jonkin aikaa ja ihmettelen, kunnes se yhtäkkiä alkaa hiljalleen sulkeutua! Ja sitten sen vauhti kiihtyy ja tutulla pamahduksella kiinni! Alan olla jo sen verran raivoissanikin tuosta, että nappaan yöpöydän laatikosta puukon ja menen ovelle. Avaan sen rauhallisesti ja sytytän valot: ei mitään! Ei kerrassaan mitään! Komero on siis tavallaan kuin pieni huone, jossa pääasiassa vaatteita ynnä muuta rojua hyllyillä. Mutta tosiaan ei ketään näkyvissä. Sammutan valon, suljen oven ja menen vessaan. Palatessani sieltä komeron ovi on auki! Menen ja potkaisen sen raivoissani kiinni! Päätän mennä jatkamaan uniani olohuoneen sohvalle, koska tässä huoneessa en halunnut nukkua! Sitten aamuyöstä herään siihen, kun yläkerrasta (jossa makuuhuoneeni sijaitsee) kuuluu se tuttu pamahdus ja lasin helinää! Haen keittiöstä ison leipäveitsen ja riennän makuuhuoneeseen! Komeron ovi on kiinni ja oven vieressä oleva valaisin lattialla tuhannen säpäleinä! Olisiko sitten irronnut voimakkaasta pamauksesta, en tiedä. Mutta joka tapauksessa tämä alkaa tuntua liian käsittämättömältä ja varsinkin kun ainakin aiemmin olen pitänyt tällaisia asioita silkkana hömppänä! Mitähän voisin tehdä? Onko muilla tämänkaltaisia kokemuksia?
komeron ovi...
aiheuttaja ei selvillä
121644
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Häipyisin hippulat vinkuen jonnekin muualle yöksi. Ota ainakin joku kaveri sun luo. Oletko ryypännyt viime aikoina? Ei pahalla...
Laitoin tuonne johonkin keskusteluun kummittelun estämiskonsteja. Kummittelun tunnistaminen on kuitenkin eri asia kuin estäminen. Jos et ole varma, onko ilmiö "virallista" kummittelua, yksi helppo tunnistamiskeino saattaisi olla tuo koirajuttu. Eli lainaa vaikka koiraa avuksi. Jos kyseessä on "oikea" kummitus, koira saattaa reagoida ilmiöön, vaikkei ihminen huomaisi vielä mitään. Yleensä koirat hermostuvat kummituksista ja ovat selvästi kauhuissaan, karvat pystyssä, haukkuvat jne. Jos taas ovi jatkaa lonksumistaan ja koirakaan ei siitä piittaa, epäilisin mieluummin huonoja lukkoja ja konstailevaa ilmastointia tai vastaavia.
Laita raamattu yöpöydällesi. Onko sinulta kuollut joku lähisukulainen lähiaikoina? jos on niin lue rukous hänen puolestaan. Asutko vanhassa talossa ja jos asut onko siellä tapahtunut jotain juuri siinä huoneessa, jossa "kummittelee". Jos pelottaa tai koet hankala olla asunnossani, lue Isä Meidän Rukousta. Pyydä myös joku kaverisi viettämään yötä luoksesi, toistuuko ilmiö silloin.
Salpaa ovi niin kiinni, ettei se varmasti häiritse untasi.
tilapäisesti ovi saranoiltaan, ja siirrä se johonkin muuhun huoneeseen.
Joku kysyi siinä että olenko ryypännyt viime aikoina. En ole. Otan joskus yhden oluen saunassa ja siihen se jää. Sitten joku kysyi onko kuollut ketään. Ei ole lähiaikoina. Talo on noin 22 vuotta vanha omakotitalo. Se koira pitäis kyllä saada tänne käymään niin näkis miten se reagoi. Ja sitten yks mikä on tullut mieleen on se, että laittais jonkun videokameran nauhoittamaan tapahtumia.
tuolla tapauksella joku tietty ajankohta
yöllä, oletko laittanut kellonaikoja ylös?
Joku riivanhenkihän se taitaa olla....
aiheeseen liittyen video:
http://www.metacafe.com/watch/844338/real_ghost_video_proof_3/
Jaettu pelko on puoli pelkoa.
Tapahtuuko tätä joka yö? Sanoit tuolla yhessä vastauksessa että talo on 22 vuotta vanha eli ei kovin vanha.. Kuinka kauan olet asunut talossa? Tiedätkö mitään talon historiasta? Kokeileppas laittaa videokamera kuvaamaan ovea ja oven viereen digitaalinen ääninauhuri.. =)
pirun apulainen. Minulta se kääntää esim. kaupassa käydessä sisäpeilin näyttämään hevon v:hen.
Selvä räyhähenki:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Poltergeist
Sen saa pois niin että kutsut esim. jonku saarnamiehen paikalle. Rukoilemalla sen saa pois.
Tosin kun sitä ajaa pois niin tavaroita saattaa hajota aikamoinen liuta. Kyseinen kaappi on todennäköisesti liittyny johonkin pahaan tapahtumaan ja räyhähenki on mennyt asumaan siihen.
Sanot tuon aika kevyesti, mutta jos noudattaa neuvoasi, ei pitäisi joutua aivan "syteen"...