Onko tänä päivänä mahdollista olla maksamatta tv-lupaa jos televisio on analoginen (yli 20 vuotta vanha) ja sitä käytetään lähinnä pelien pelaamiseen? Kysympä vaan kun tuli Viestintövirastosta 100€ tarkastusmaksu ja 60€ takautuvasta televisiomaksusta, vaikka annoin selvityksen Viestintävirastoon television käytöstä.
Tv-lupatarkastaja kävi oven takana ja aukaisin oven ja kerroin tilanteen, mutta sisään en päästänyt ihan muista syistä.
Minun käsitykseni mukaan 1.9.2007 lähtien saa olla analoginen televisio, koska sillä ei voi vastaanottaa digitaalisia lähetyksiä vai miten se menee? :) Kertokaapas te lainkuulijaiset!
Tv-lupatarkastaja kävi oven takana ja aukaisin oven ja kerroin tilanteen, mutta sisään en päästänyt ihan muista syistä.
Minun käsitykseni mukaan 1.9.2007 lähtien saa olla analoginen televisio, koska sillä ei voi vastaanottaa digitaalisia lähetyksiä vai miten se menee? :) Kertokaapas te lainkuulijaiset!
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei ole digiaikana enää luvanvarainen joten kukaan ei voi lähetellä sinulle laskuja sen perusteella. Vaadi viestintävirastolta oikaisua ja jos eivät tottele niin oikeuteen vaan.
No mitenkä on kattelikko anaaliaikana telkkaria veikkaampa että vastaus on kyllä,mitenkä helvetissä tilanne on nyt sitten muuttunut niin ettei sinulla ole mukamas digiboksia häh,uskomattamia selityksiä kyllä löytyy.Mee poliisilaitokselle.
lammas. Tv-lupaa ei ole eikä tule. Selityksiä ei tarvita. Got it?
http://www.hs.fi/arkisto/haku?date=20070810&depa=Talous&free=antennitalouksissa&fromDay=0&fromMonth=0&fromYear=0
Miksi luvaton televisio pitää raahata vintille?
Tv-maksuhallinto on lähettänyt tv-lupamaksun irtisanoneille ihmisille kirjeitä, joissa ilmoitetaan, että televisio pitää pakata ja viedä pois asunnosta. Miksi, tv-maksujen tulosalueen johtaja Anssi Laakso? "Lain mukaan televisio on luvanvarainen laite, jos se on vähäisin toimenpitein käytettävissä lähetysten vastaanottamiseen. Kirjeessä annettu ohje on sitä varten, ettei ihmisille tulisi ongelmia tarkastajien kanssa."
Mitäs tuosta sitten sanotte viisaat ihmiset?
kaupasta ja sen asentaminen televisioon on kaikkea muuta kuin "vähäisin toimin" lähetysten vastaanottaminen. Eli vielä kerran kovakorvaisille: Jos digiboxia tai digi-tv:tä ei ole, ei kukaan voi niitä suojelurahojakaan kinuta. Selkisikö jo viimein?
...
Just when i thought i was out they pull me back in!
AP sanoi avanneensa oven mutta kieltäytyi päästämästä kerjäläiskyylää sisälle. SIKSI tuli 160 ekiä takkiin. Ei auta poliisi, oikeusaputoimisto tai oikeuskäsittely. Kyylä on kunkku. Hän voittaa aina ellei sinulla ole video ja äänimatskua tapahtumasta ja silloinkin häntä halutaan tukea, vaikka kuinka kusettaja olisi.
Halutessasi eroon ylimääräisestä 160 ekistä (1000 mummon markkaa), ole hyvä ja avaa ovesi keskustellaksesi kyylän kanssa. Avatkaa ja kokeilkaa jos ette usko. Aivan sama näkeekö telkkaria. KYYLÄ vs SINÄ 6-0
tuossa tilanteessa sun kannattais melkeinpä tehdä tutkintapyyntö poliisille kun tuo saattaa jo täyttää rikoksen tuntomerkit.
näitä valelaskutus-firmojahan suomessa on oikeuteen jo haastettu ja ei tuo mielestäni mitenkään vastaavasta poikkea. molemmissa yritetään saada oikeudetonta taloudellista hyötyä.
tutkintapyyntö on helppo tehdä. kirjoitat vain vapaamuotoisen selostuksen ja toimitat sen poliisille. petoksen yritys lienee lähinnä se nimike josta tässä olisi kyse.
Ei auta vaikka ryhdyt marttyyriksi. Maksat vain sen 160 egee ja otat tästä opiksesi, kannattaako ryhtyä kyylän kanssa puheisiin.
Laadin itse vuoden verran vastineita ja selvityksiä hallinto-oikeuteen mutta turpaan tuli 100-0.
Kiitos Bommi ja Klommi! Lyhyistä ja ytimekkäistä vastauksistasi on selvää, että olet todellakin kokenut saman nöyryytyksen kuin minäkin. Keskustelin ja kieltäydyin päästämästä sisään. Lasku tuli, yllätys yllätys. Eikä digiboksia tai taulutoosaa ole. PC:ltä katselen joskus vuokra-dvd:n. Yksinkertaisesti ei vain kuulu tapoihin päästää jotain vierasta äijää iltaisin kämppääni. Oikeuteen lappuja lähetettiin ja voi shokki sentään 100-0 häviö. Opiksi on otettu, mutta katkera maku vieläkin suun perukoilla. Marttyyriksi ei tosiaan kannata ryhtyä sillä ketään ei kiinnosta - kaikista vähiten hallinto-oikeutta. Kaikista eniten harmittaa (sen oven avaamisen lisäksi) ettei asialle voi tehdä mitään. Kyylien kusetusmeininki jatkuu. Propagandasta puhumattakaan. Kohta saamme varmaan lukea VV:n tiedotteen jossa kerrotaan "tuhansien" jääneen kiinni pk-seudulla. Turussa ja Tampereella näitä on vähintäänkin satoja per paikkakunta. Voi jeezus, eikö tämä ikivanha järjestelmä voitaisi jo uusia! Vaikka ei minulla tv:tä ole, niin voin sen kuivan Ylen ylläpitää veroista, koska eihän se maksukortilla pysyisi pystyssä. Kunhan päästäisiin tästä lapsellisesta kyttäysmeiningistä eroon. Pelkään vain, että jotkut hallituksessa pitävät tästä toiminnasta ja sen vuoksi se elää.