Thaimaan turistiviranomaiset ovat varoittaneet lomailijoita hengenvaarallisen myrkyllisistä meduusoista (Box Jelly Fish) Thaimaassa. Meduusan myrkky on yksi eläinkunnan voimakkaimpia ja voi tappaa ihmisen kolmessa minuutissa. Myrkky aiheutaa sietämätöntä kipua ja usein uhri meneekin tämän vuoksi shokkiin. Shokkitila on johtanut hukkumisiin. HUOM! Uikaa aina pareittain ja pitäkää viinietikkapulloa mukana rannalla!
Varoitus meduusoista
Joe222
52529
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
niille sivuille joista sä noi tiedot ilmaiset. Sais jokainen katsoo itse. Siis kaveri mukaan uimaan ja jos on aikaa 3 min??. Mitäköhän mahtaa hyödyttää ottaa etikat mukaan?. Toki, eipä se etikka paljon paina mut kyl mä jättäisin sen Australian matkaan jossa on "pikkusen enemmän niitä kuutiomeduusoja".
Katsopa www.tatnews.org/tourist_assistance
löytyy ao.varoitus?
Ainakin Bangkok post varoittaa uimareita:
http://www.bangkokpost.com/051108_News/05Nov2008_news04.php
Thaimaassa pääsee hengestään huomattavasti todennäköisemmin liikenneonnettomuudessa kuin uimaretkellä.
Kaksi kuutiomeduusan aiheuttamaa kuolemantapausta ei nyt mielestäni vielä kuulosta sellaiselta asialta, että siitä kannattaisi erityisesti huolestua. Meduusoita on merissä ollut aina, siinä missä haita ja muitakin ihmeotuksia - ne eivät siis ole mikään uusi ilmiö.
Ja rauhoitteluna vielä, että kuutiomeduusat hengailevat mieluiten matalissa, sameissa vesissä, esim. suoalueilla - joilla ei uiminen taas saata olla kovin miellyttävä kokemus.
Nimim. merisiiliin kerran astunut ja trigger fishin hyökkäyksen kohteeksi joutunut... :)