Vuokrasin apartementin Bratislavasta viikoksi. Miten mahtaa olla vesijohtoveden laita? Luultavasti kahvit ainakin saa keitettyä, mutta onko makuhaittoja? Ja missä hinnoissa on tupakka Slovakiassa?
Vesijohtovesi
6
4327
Vastaukset
- eräs toimistopäällikkö
Ei kannata juoda kraanavettä, mutta kahvinkeittoon käy, sillä keitettynä vesi on ok. Samoin hampaiden pesu jne. Juotavaksi kuitenkin suositellaan kaikkialla Itä-Euroopassa pullotettua vettä.
- kraanavettä vaan
Kuka suosittelee?
Suomihan on tunnettu saastuneesta vesijohtovedestä, ja sijaitsee myös Itä-Euroopassa. Olisiko toimistopäällikkö sekoittanut maat??
Kraanavesi on puhdasta ja hyvää, juo pois vaan. - vain Ruotsissa ;-)
kraanavettä vaan kirjoitti:
Kuka suosittelee?
Suomihan on tunnettu saastuneesta vesijohtovedestä, ja sijaitsee myös Itä-Euroopassa. Olisiko toimistopäällikkö sekoittanut maat??
Kraanavesi on puhdasta ja hyvää, juo pois vaan.Olen useammankin reissun tehnyt Itä-Eurooppaan eikä ole tosiaan tullut mieleenkään ostaa pullovettä, ei edes Bratislavassa. Esim. viime kesänä reissulla mm. ex-DDR (siis itäinen Saksa), Slovakia, Slovenia, Kroatia, Unkari, Puola, Latvia, Liettua, Viro.
Latviaa ja Liettuaa lukuunottamatta noissa kaikissa yövyin, muutamissa viivyin useammankin päivän ja ryystin kraanasta paikallista vettä ilman seurauksia.
Voi olla, että vielä idempänä pullovesi saattaisi jo maistuakin ... - fiktion tilalle
Heh, toi on siis niin yleinen harhakäsitys, että jos kraanavettä ei voi juoda, niin kahvit siitä voi keittää. Ja sit ne kahvit yleensä keitetään niinkuin Suomessa on totuttu tekemään.
Monta kertaa olen kuullut suomalaisten laittavan hanasta vettä suoraan kahvinkeittimeen. Siinä sitä sitten juodaan "turvallista" vettä. Kahvinkeitin ei kuumenna vettä riittävästi eikä tarpeeksi pitkään, joten saman tien voisi juoda sitä kraanavettäkin suoraan hanasta.
Nyt en ota kantaa tuohon itse asiaan, eli voiko siellä juoda vaiko ei kun en kyseistä aluetta tunne. No, sen verran tiedän, että mitään tuollaista suositusta että pullotettua vettä suositellaan juotavaksi kaikkialla Itä-Euroopassa ei ole. En tiedä mistä tuollaisia keksitään. Taatusti joissakin paikoissa pullovesi on paikallaan, mutta mitään yleistystä ei todellakaan voi tehdä. Tiedän Itä-Euroopasta alueita joissa kraanaveden laatu on erinomainen.
- Juraj
ENsinnäkin, Slovakia kuuluu Keski-Eurooppaan. Toiseksi, juomavesi on hyvää. Toisaalta pullotettu mineraalivesi on huokeaa
- Anonyymi
Itse olen juonut Slovakiassa ja Sloveniassa juonut hanavettä. Ei tullut mitään haittoja. Maistui samalta mitä esim. Alankomaissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1671404
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40995Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14640
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20602Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17563