Lopun alkua

tulee olemaan RUMAA katseltavaa IT alalla. Nauttikaa siihen asti ja pitäkää kulissit kunnossa!
102017
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

---

Äänestä
  • joka jamppa:( veikkaan, että ekalla kvartaalilla lähtee 1500 pihalle eri puljuista.

    Äänestä

  • kaulaa myöten kirjoitti:

    joka jamppa:( veikkaan, että ekalla kvartaalilla lähtee 1500 pihalle eri puljuista.

    ja siel yksi keskitason manageri sanoi et tammikuun vika viikko alkaa kuulua "yt" lauluja:( tarve on leikata 75 henkilöä ennen Q2

    Äänestä

  • meidän pikkujoulut kirjoitti:

    ja siel yksi keskitason manageri sanoi et tammikuun vika viikko alkaa kuulua "yt" lauluja:( tarve on leikata 75 henkilöä ennen Q2

    voi vittu noita alatason, keskitason ja ylätason mänätsereitä. niitä sitä riittää ja porukka palloilee siihen malliin että jokainen sotkeutuu jokaiseen asiaan. pitää päästä pätemään.

    yt-neuvottelut voisi koskea pelkästään heitä.

    Äänestä

Ehkä olisi helpointa saada potkut, mutta niitä ei kuulu?

Olen liian hyvä! Piti aluksi olla vain 4 kuukautta, nyt takana jo 3 vuotta?

Minä looseri, joka jätin koulutkin kesken! Insinöörin puolikas.

Äänestä
  • luottavaisesti ostelemaan 30 v lainalla isoa kämppää Helsingistä.

    Äänestä

Ja tämäkin asiantuntijalausunto huudeltiin katkeraan sävyyn kortistosta. Toki heikot karsiutuu, niinhän aina menee.

Äänestä
  • Kokemus on osittanut, ettei pätevyydellä ole paljoa tekemistä sen kanssa, päädytko irtisanottavien listalle vai et. Useimmiten kahvihuoneen vitsinkertojat ja pomojen mielistelijät ovat turvassa, kaikki muut ovat vaarassa saada kalossinkuvan persuksiin.

    Äänestä

Olen ollut yhdessä isossa N:ssä ja nyt toisessa kansainväisessä yrityksessä vähänaikaa. Toiset YT:t jo tänä syksynä menossa ja nyt taitaa tulla kenkää. Kuuluu iojoen yrityseten luntaisetuhin säännölliset YT:t ja epäsvarmuus. Ei ole pitkäntähtäimenn suunitelmia, pörssin mukaan mennään. Jopa tuoteoikeuksia ulkomaille annetaan.
Suomaliset isot pomot vaan porskuttaa ja kanssaillia innovaatioita ulos viedään. Ei täällä kohta ole kuin matkailua metsissä. Mtesiäkin piisaa kun halvempaa Brasiliassa.

Äänestä
  • Lama on monelle firmalle oikeasti hyvä juttu. Nyt saadaan laman varjolla toteuttaa ne low cost strategiat, joita on pähkitty jo vuosia, mutta ei olla kehdattu toteuttaa käytännössä, ettei high cost maissa nousisi vastarintaa ja tulisi negatiivista julkisuutta.

    Oikeastaan se negatiivinen julkisuus on enää ainoa keino taistella tätä kehitystä vastaan. Pyytämättä ei koskaan mitään saa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vuosi 2009 kirjoitti:

tulee olemaan RUMAA katseltavaa IT alalla. Nauttikaa siihen asti ja pitäkää kulissit kunnossa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu