Miten soveltuu seuraava yhdistelmä luontokuvaukseen, kuten linnut,karhut,ketut,sudet,majavat yms. ELI runko olisi canon eos 30d, objektiivi olisi 70-200L 2.8 IS USM ja telejatke 1.4TC???
mIKÄ OLISI PAREMPI. TÄLLÄ OLISI HINTAA 1250 EUROA
luontokuvaukseen canon 30d
2
1101
Vastaukset
- canooneristi
EF 100-400mm L IS USM olis vissiin parempi vaihtoehto, millejä pikkusen enempi, eikä tartte TC:llä leikkiä. Pumppuzoomikin, eli näppärä käyttää.
Mistäs meinasit 70-200mm f2.8 L IS USM:n 1.4x TC:n kanssa löytää alle 1300€ käytettynä vissiin?
Tosin ei tuo 100-400mm:nenkään välttämättä vielä oikein riitä lintuihin susiin ja majaviin, ellet sitten kojussa kuvaile.
Toki omista eränkävijäntaidoista kiinni.
Itse en lähtisi karhuja kuvailemaan tai ainakaan mitään kasvopotrettia ottamaan ilman hyvää suojaa vielä 400mm objektiivilla. - canonman
L-sarjan 70-200 2.8 IS USM on todella laadukas objektiivi, mutta itse en lähtisi pilaamaan sen hienoja käyttöominaisuuksia telejatkeella.
Kiinnostuksesi kohteet ovat vaativia, sillä noihin ei tosiaan 200 milliselläkään ylety.
Canonin uusi 5D-runko (mark II) on oma suosikkini, sillä 21 MP:n ansiosta kuvat kestävät suurentamista aikalailla (eli käytännössä kuvan uudelleen rajaamista). Ja 5d:llähän saa tarpeen yllättäessä elävääkin kuvaa aikaiseksi.
Ja kannustan siis yhdistämään 30D:n tai 5D II:n kiinteäpolttoväliseen optiikkaan. L-sarjan 300mm ja isommat ovat tietysti tyyriitä, mutta tähän tarkoitukseen myös parhaita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja17322299Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant749506Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.297490Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va806335SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1825980Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot344976HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1084636Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1014386Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo872070Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k801367