Havaintoja keskustelupalstoilta: Yhdyssanat kirjoitetaan erilleen, sanoja ei osata katkaista rivinvaihdossa tavun kohdalta, kun pitäisi alkaa kirjoittaa, niin aletaankin kirjoittamaan, erisnimiä ei osata aloittaa isolla kirjaimella j.n.e.
Onkohan opetuksessa vikaa?
Poikien kirjoitustaidot kehnot. Taitaa olla tyttöjenkin.
2
746
Vastaukset
- Helmi.
Jokaisella luokalla on oppilaita, jotka eivät opi tai eivät viitsi edes yrittää. On sitten myös meitä, jotka rupesivat kirjoittamaan työkseen.
Opetussuunnitelmaan on ahdettu niin paljon hyviä tavoitteita, että niitä ei pystytä millään saavuttamaan. Karsisin touhuja sieltä ryhmätöiden ja muun kivan yhdessäolon päästä kuin kirjoitusharjoituksista, mutta enpä - pahus - ole päättävässä asemassa.
Kannattaa myös muistaa se, että penskat pyrkivät kapinoimaan joskus aika omituisillakin tavoilla. Ulkomailta on meillekin tuotu tyyli, jossa isoja kirjaimia ei käytetä ollenkaan (on kuulemma paljon nopeampaa kirjoittaa kaikki pienellä, hehe), mutta tuohon yhdyssanaongelmaan on yksi syy: kun ei kirjoita tarpeeksi, ei sitten vain osaa.- kiinni opiskelijasta
itsestään, lapsilla ja nuorilla on tärkeää, että vanhemmat ovat kiinnostuneita jälkikasvunsa koulunkäynnistä. Tuntuu, että kaikki opettamisen vastuu on kaatunut opettajille.
Juuri eilen keskustelin aiheesta erään opettajan kanssa yhdyssanoista ja oikein kirjoittamisesta yleensäkin.
Entisaikaan opittu kunnon kaunokirjoitus on huomattavasti kauniimpaa, kuin nykyinen kirjoitustyyli. Kirjoittamista pitää vain harjoitella. Toisaalta olen sitä mieltä, että mikäli nykynuoria ei kirjoittaminen ja lukeminen kiinnosta, tulisi miettiä opetussuunnitelmien ja -tavoitteiden totaalista uudistamista. Ihmiset kehittyvät ja niin tulisi myös opetusmenetelmien kehittyä. Opiskelusta tulisi tehdä mielekästä, nykyään nuoret käyvät siellä tapaamassa kavereitaan ja "hengailevat" muuten vaan koulussa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1026668
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t323998törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/303435Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3831827- 331418
- 271360
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi481121Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv111006Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11950- 42899