Tervehdys!
Nyt kun on paljon tullut tv:stäkin erilaisia keskusteluja ja dokumentteja mustalaisista, on esiin noussut taas tämä vanhempien kunnioitus.
Olen elänyt kaksikymmentä vuotta mustalaismiehen kanssa ja tiedän aika paljon asioista.
Haluan kysyä teiltä, mitä tarkoittaa sana kunnioittaa?
Sitä korostetaan joka keskustelussa kuinka mustalaisuuteen kuuluu vanhempien kunnioitus, jotkut jopa väittävät kunnioittavansa vanhuksia joka heimosta ja rodusta, jopa valkolaisia.
Kunnioittaminen ei ole pelkästään ulkoinen maneeri, sen pitäisi tulla ihmisen sydämestä saakka. Aitoon kunnioittamiseen liittyy tunne, että toinen ihminen on "arvokkaampi" kuin minä itse.
Kunnioittaminen ei ole pelkkää teitittelyä. Monesti kuulee näiden vanhempiaan kunnioittavien nuorten huutavan ja kiristävän vanhemmiltaan esim. rahaa tai kyytiä, silti teititellään. Siinä se kunnioitus tuli vaikka käytöstavoista ei hajuakaan. "Ette voi olla noin läpilaiskoja, toiset, ette sen verttaa viitti persettänne nostaa että heittäsittä mun tonne kylälle niinku nyt heti!"
Nyt kun on paljon tullut tv:stäkin erilaisia keskusteluja ja dokumentteja mustalaisista, on esiin noussut taas tämä vanhempien kunnioitus.
Olen elänyt kaksikymmentä vuotta mustalaismiehen kanssa ja tiedän aika paljon asioista.
Haluan kysyä teiltä, mitä tarkoittaa sana kunnioittaa?
Sitä korostetaan joka keskustelussa kuinka mustalaisuuteen kuuluu vanhempien kunnioitus, jotkut jopa väittävät kunnioittavansa vanhuksia joka heimosta ja rodusta, jopa valkolaisia.
Kunnioittaminen ei ole pelkästään ulkoinen maneeri, sen pitäisi tulla ihmisen sydämestä saakka. Aitoon kunnioittamiseen liittyy tunne, että toinen ihminen on "arvokkaampi" kuin minä itse.
Kunnioittaminen ei ole pelkkää teitittelyä. Monesti kuulee näiden vanhempiaan kunnioittavien nuorten huutavan ja kiristävän vanhemmiltaan esim. rahaa tai kyytiä, silti teititellään. Siinä se kunnioitus tuli vaikka käytöstavoista ei hajuakaan. "Ette voi olla noin läpilaiskoja, toiset, ette sen verttaa viitti persettänne nostaa että heittäsittä mun tonne kylälle niinku nyt heti!"
Vastaukset 9
Vanhimmat
tätä juuri tarkoitin, että mikä on sellainen kunnoitus joka puhuu mitä sylki suuhun tuo vanhemmille ihmisille?! Heidänkö pitäisi siitä olla hyvillään kun teititellään ja on mustalaisvaatteet??!! Ei todellakaan!!!!Nuoret eivät ole tätä sisäistänyt ollenkaan eivätkä ole ymmärtäneet oikealla tavalla asioita. Se vaatetus on tois´arvoinen asia, jos ei osaa aakkosia käyttäytymisestä. Kyllä se lähtee siitä, se kunnoitus meillä romaneilla.
Sanon suoraan, että jos minä olisin silloin nuorena puhunut minun vanhemmille noin, kyllä tukkapöllyä oisin saanut ja oikein kunnolla! Niin kauan, että oisin tiennyt seuraavan kerran miten puhutaan. Tämä on yksi osa kunnoitusta, että puhutaan kauniisti ja normaalisesti vanhemmalle ihmisille. Ja niin kuin itse tuossa sanoit, että pidetään sitä vanhempaa ihmistä arvokkaampana, kuin itseään. Ja tämä pätee myös kaikkiin siis valtaväestöönkin, jotka ovat päivää vanhempia kuin itse. Vaikka siihen ei liity pukeutumissääntöä niin ankaraa kuin romaneihin.
NUORIISO OP NIIN PIHALLA TÄNÄÄ PÄIVÄNÄ TAVOISSTA ETT HIIRVIITÄ MIITÄ KOHTII OLLA MENOSSA TUNNTU HIRVELLTÄ VANHETAA TÄMÖSSEN NUORISON KESKELLÄ KUN TULLE OIKEN VANHAKSI VOII TULLA TURPAA JA PAHASTII TUNUU ETT LAPSSET ON SIIRTYNET JOKIINLAISEN EURO AIKAA JA SIITÄ SANOTAAN KEHIITYKSEKSI HUUH JOS JOKU NURIISTAA OTAA SEN PÄÄN ETT TOI ON SIIT SEMONEN EI SIITÄÄ KANATE VÄLLITÄ NIIN NE VOI PYLLYSÄ NÄYTÄ LASET SEMOSSIA ON OLLUT KAUTAA AIKOJEN OLLEMASSA ETT ETT EIVÄTT OOLE OIKEN MALLI KANSSALISIA TAVOILLEN MUUT TOINE MUSTALLAINEN ON PIITÄNY AINA TUNNISTA JA EI NE IHMIISEN TAVATKAA KOSKE TUTUJAA KOHTAAN VAAN KAIKIAA MUSTALLAIS LUONE SEURAA MUKKANA OLIPAA SIITEN MIISÄ JA KENEN KANSSA TEKEMIISIISÄ TAI SIIT VOIJAN KIJOTELLA TÄNNE KONELLE MIITÄ SATUU LUIIN TOSSA YKSI PÄIVÄ TÄLLTÄ KIRJOTUKSEEN KUN JOKU OLLI VASTANUT JOLLEKI VAHEMALLE MIEHELLE TOSSI TÖRKEESTI MUUT KIROTAJAHAN OLLI NIIMI MERKIIN TAKKANA JOTENN EI TARVIINU HÄVETTÄ ÄIJÄÄ RUUKA SAI TUUTIIN TÄYELTÄÄ PALLAUTETAA JOLTAIN NURELLTA OLLI KULLEMAA VIELÄÄ VANHAN AIKKAINEN NIIN SEN SAII LYYTÄTÄ TÄLLÄ JOKU NUORII NIIKO TASSAVEROSENN PIJANNULLIKAAN TULLEKO SEMONE MUSTALAISSUS SYVÄMESTÄ TAITAAPI OLLA VAAN VATEISSA ENN OLLE MIIKÄN IKÄÄ LOPPU ITEE MUUT EN VIITIS SILLTIKÄN VASTAILLA NIIMIMRKIIN TURVIIN MIITÄÄ SATU AIKAA IHMIISILE JOSKAAN EN OOLE IHAAN TEINNI MIINUSTAA SYY TÄMÖSSEN KÄYTÖKSEEN LÄHTEE KOTONTAA LASTEN KANSSA EI PIITÄS OLLA KAVEREITAA NIIKUIN TÄNÄÄ PÄIVÄNÄ OLLAN OIS KAI SIITÄ PALJOKIIN SANOTAVAA MUTT SAKON JUMMALA TEITÄÄ KAIKIAA SIUNATAA
Ketkä kasvatti meidän lapset jotka nyt on sitä uutta polvea? eikö se oltu me nyt keski ikään saapuneet.ja mitä me kotoa niille opetettihin? huonosti on joillakin mennyt neuvot perille.kun tämän päivän nuori on niin ylimielinen .Hyi kauhistuttaa seurata miten pahuus ja oma hyväsyys on vaan pää asia ja miten rumenmmasti ja koppvamasti osaa sanoa ,nyt aikaset joutuu väistään . oikia mustalaasuus on sitä että leipä tasataan ja arvostettaan toista ihmistä .nyt on arvossa asiat jotka ennen oli häpiää .
Niinpä niin.
Minusta pitää kunnioittaa kaikkia vanhoja ihmisiä. Sanoissa, teoissa. Yleensäkin sillä miten on ja käyttäytyy. En tarkoita pelkästään vanhoja kaaleita vaan myös kaikkia muitakin. Siis tarkotan tällä tätä että kun jotkut ovat sitä mieltä että "no ei kaajeita tarvi hävetä kaajeitten aikana voi tehä mitä vaan" niin ei se minusta niin oo... Siis minusta kuuluu puhua nätisti myös niitten aikana ja kattoa muutenkin mitä on.
Ja kyllä se kunnioittaminen on muutakin ku sitä ettei mennä vessaan ku vanhemmat on talossa.
Hei,
tuo on ihan oikein, että kaikkia ihmisiä kunnioitetaan täällä, oli ne sitten suomalaisia, somaleita ym.
tuosta vessajutusta tuli mieleen, tämän päivän nuoret käskevät vanhemmat ulos talosta, jotta ne voi mennä vessaan! Siis niin naurettavaa asia...no....Meillä tehtiin tuo ihan mahdollisimman huomaamattomasti, kun oli pakko. Tää on vain yksi "pikku juttu" missä nuoret ovat ihan hakoteillä.
mitenköhän kaaleet ovat ennen pärjänneet, kun yhdess pienessä huoneessa nukkuvat nuoret sekä vanhat, vastaan itse että hyvin, mitä olen kuullut minunkin äitin kertomuksia. Silloin vaan hävettiin vähän päätä laittamalla alas, se oli siinä. mutta nyt tehdään kaikista niin iso numero, että varmasti naapurin vanha akka joka asuu pitkän matkan päässä huomaa, että tiällä nyt hävetään ja kovvaa!!!!
muistan kyllä, että ennen eikä tarvitse mennä kuin 20 vuotta taaksepäin, niin hävettävät asiat toimittiin todella huomaamattomasti.Ja usein nuoret yhteistoimin, niin ,että joku"harhautti"vanhempia jotenkin ja sillä livulla joku pääsi livahtaan vaikka savuille tai sinne pesuhuoneeseen jne.Tai sit oltiin ja kytättiin koko päivä,että päästiin vaikka essolle tai johonkin muuhun paikkaan.Nyt pistetään koko show pystyyn,että"menkää pois vähäks aikaa"eli sanotaan ihan suoraan että vanhempien pitää mennä pois toiseen huoneeseen niin nuoret menee esim tupakille,mitä häpiää se on?se on sama kun sanois suoraan,että meen nyt vessaan tai tupakille.
no niin just noin tehtiin ja vieläkin tehään me. Miten nuoret voivat mitään oppia, jos ne on vaan keskenään, tarkotan nuoret ovat liian paljon missä on vaan muita nuoria. Sen takia he eivät osaa toimia, niin kuin kuuluu, heidän kuuluisi olla kaikkien ikäisten kanssa ja sitten vasta jos jää aikaa olla nuoret keskenään. Tänä päivänä lapset hallitsee vanhempiaan ja laittavat ne tekemään vaikka jos vaikka mitä!Tähän liittyy niin paljon se koko nuorison toiminta. Huupa koon tseeren kaajeille ilkipa, hunkavel, ym. no muuta ei tarvii.
Rakastetaan lapsiamme ja opetetaan niitä ihmisten tavoille. Oli se minkä maalainen taikka värinen. Koska me ollaan itsekin vähemmistönä täällä.
Ollaan vanhempia lapsillemme, ei anneta niitten sanella meille ehtoja. Puhutaan lapsille ja ollaan jemptejä ei huutamalla ja räyhäämällä. Ei anneta niitten mennä aikasten maailmaan, ennen kun koulut käyty ja ammatit hankittu ja muutenkin elämä tasaista. Koulutus, se on sama kun passi elämään. Kyllä ennen piti lapsien koulut käydä, ainenkin peruskoulun. Nykyään koitetaan kaalon lapset jo heti saada erityis kohtelua kouluissa, syystä taikka toisesta. Minä sanon, että se ei ole hyvä ollenkaan. Koska se korostuu oikeesti, että on erilainen. Auttakaa lapsianne selviämään koulusta ym. ei anneta heidän selvitä ja tehdä kaiken yksin tavallaan. Tehdään kaikkemme, niin meidän lapsista kasvaa vahvoja ja toimivia ihmisiä.
On hyvä kun meillä on suomessa sosiaaliapu, kun sitä tarvitsee. Kun ei ole työtä taikka toimia, josta sen elannon saa. Siihen ei pidä tyytyä, tarkoitan koittaa päästä elämässä eteenpäin tavalla taikka toisella. Muistan kuinka aina inhosin käydä siellä, kun koin sen alentavana.
Sillon kun ihminen on omillaan eikä ole sossan luukulla, se voi harrastaa sitä kulttuuria ym, niin paljon kun itse jaksaa. Teettää ihan omilla varoilla mitä haluaa, siitä saa ihminen hyvän itsetunnon, että hei mä olen tän ihan ite hommannut ja tää on mun. Tää kaikki kuulostaa varmaan kaajeeliselta, mutta ei ole mitään muuta keinoa tulla toimeen tänä päivänä.
Valtaväestö ei kyllä hevillä anna töitä. Mutta silti ei anneta periksi, kyllä se siitä lähtee kun ihminen yrittää kaikkensa. Olen aivan varma tästä. En tarkota että se on elämän autuus, ei työnteko ei ole helppoa eikä jaksais. Kannattaa hommata ammatti, jossa ei tarttis rehkiä ainenkaan ruumillisesti. Vai mitä?!
Kunnioitus ja kunnioittaminen vastaa mustalaiskulttuurissa monesti paljon karumpaa asiaa, kuin sanojen varsinainen sisältö on.
Vanhempien kunnioitus - on monesti vain tapa toimia, automaatio, jolla ei juurikaan ole sisältöä. Toki vanhoja teititellään ja puhutellaan "siveästi", mutta heitä kohtaan toimitaan yhtä karusti ja huonosti kuin ketä ja muita tahansa. Tässä asiassa mustalaisten ja valkolaisten välillä ei välttämättä ole niin suurta eroa kuin annetaan ymmärtää. Yksilöeroja toki on olemassa, suuntaan ja toiseen. Suurin ero mustalaisten valkolaisten välillä tässä asiassa saattaisi olla se, että mustalaiset pitävät tiiviimpää yhteyttä sukunsa ja vanhojensa kesken. Kuten kerroitkin, mustalaisnuoret kiristävät, nimittelevät ja kohtelevat vanhojaan aivan yhtä huonosti, kuin valkolaisetkin. Vieraille tietysti esitetään ja ollaan siveätä, muuten voi tulla sota.
Kunnioitus ja kunnioittaminen - monesti mustalainen vaatii kunnioitusta toiselta mustalaiselta ja voi vedota esimerkiksi pukeutumiseen. Jos mustalaismies pukeutuu "farkkuihin", saatetaan tämä kokea epäkunnioittavaksi, etenkin vanhempia ihmisiä kohtaan. Kunnioittamisesta tässä ei kuitenkaan ole kyse, vaan pukukoodin fanaattisesta toteutumisesta. Jos kyse olisi kunnioittamisesta, molemmat osapuolet osaisivat kunnioittaa toisiansa. Farkkujen käyttäjä pyytäisi "anteeksi" ja vastapuoli toteasi, että "eipä haittaa. Voit pukeutua kuten haluat, mutta toivon, ettet vältät esiintymistä vanhempien ihmisten edessä noin". Asia jäisi siihen, toivoteltaisiin hyvät päivänjatkot ja jatkettaisiin elämää. Käytännössä kyse on kuitenkin vallasta ja siitä kumpi on vahvempi tai heikompi. Tämä sama asia pätee myös paljon puhuttaneeseen "verikostoon", josta niin hienosti on tehty väistämisvelvollisuus ja sidottu koko asia toisen kunnioittamiseen. Kunnioittamisesta tässä ei ole kyse, kunniasta kyllä. Se joka hamuaa enemmän kunniaa, ei väistä. Se joka on valmis perääntymään häntä koipien välissä, väistää ja jää ilman kunniaa (glooriaa). Jos molemmat ovat uhmakkaita, syntyy mahdollisesti jopa väkivaltaa, pahimmassa tapauksessa ruumita.
Kunnioitus on verhottua kunnian hakua. Ylemmyyttä toista kohtaan, sitä kumpi on parempi ja kumpi huonompi.
Jokaiseen kulttuuriin kuuluu automaattisesti se vanhempain kunnioitus. Mutta joillekkin se on vain enemmän kiva sanonta, kuin oikea kunnioitus.
Tuolla välimeren maissa näkee sitä aitoa vanhempain kunnioitusta, siellä pidetään vanhuksia arvossaan. Suomessa ei voi edes verrata tätä tapaa toisiinsa, sen verran kaukana se kunnoitus on. Ei vanhempain kunnioitus rajoitu pelkästään omien vanhempien kunnoitukseen, vaan yleisesti kaikkiin vanhempiin ihmisiin. Tämä luulis olevan helppo tapa oppia jo nuorena, että se toimis myös sitten vanhempanakin.