Kuukautisten pois jäämisestä

Hei! Onko normaalia, että 8 vuoden e-pillereiden käytön jälkeen kuukautiset tulee normaalisti ja suhteellisen säännöllisesti (kierto 30-36 pv) 7 kuukauden ajan, ja sitten loppuvat kokonaan?

Nyt on yhdet kuukautiset jääneet väliin, ja näyttää siltä jää toisetkin.

Pientä vihlontaa tuntuu silloin tällöin alavatsan tuntumassa, mutta kuukautisia ei vaan ole kuulunut.

Raskaustestejä olen tehnyt 2 ensimmäisten väliin jääneiden menkkojen jälkeen, negatiivisia molemmat.

Voiko pillereiden lopettaminen sekoittaa systeemit vielä näinkin pitän ajan jälkeen?
93506
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

on se aika yleistä että kuukautiset jää pois kun e-pillerit lopetetaan. E-pillerit vaikuttavat kehossa puolisen vuotta, joten ne voivat ylläpitää kuukautisia lopettamisen jälkeen muutamia kuukausia.

Syy kuukautisten poisjäämiseen toki voi olla muuallakin eli vika ei välttämättä ole pilsujen lopettamisessa.

Mulla esimerkiksi kuukautiset tuli normaalisti n. 5 kk:ta pilsujen lopettamisen jälkeen, sitten harvenivat eli kierto piteni ja piteni ja lopuksi ei enää kuulunutkaan kuukautisia.

Tätä ihmettelin ja menin lääkärille, niin mulla todettiinkin PCOS eli sen takia kuukautiset ei tullut. Mulla on ollut se koko ikäni mutta vasta vähän aikaa sitten sain tietää...

Äänestä
  • Nyt olet sekoittanut kyllä pahasti asioita keskenään. E-pillerit eivät todellakaan vaikuta kehossa puolta vuotta. Niiden vaikutus lakkaa heti lopettamisen jälkeen. Se on täysin eri asia kuinka oma kroppa sitten palautuu normaaliksi.

    Ei, ei ole normaalia, että 7 kuukautta lopettamisen jälkeen kuukautiset jäävät pois eikä se varmasti johdu enää e-pillereistä. Niiden vaikutus on loppunut aikoja sitten.

    Äänestä

  • nyt sekoitat kirjoitti:

    Nyt olet sekoittanut kyllä pahasti asioita keskenään. E-pillerit eivät todellakaan vaikuta kehossa puolta vuotta. Niiden vaikutus lakkaa heti lopettamisen jälkeen. Se on täysin eri asia kuinka oma kroppa sitten palautuu normaaliksi.

    Ei, ei ole normaalia, että 7 kuukautta lopettamisen jälkeen kuukautiset jäävät pois eikä se varmasti johdu enää e-pillereistä. Niiden vaikutus on loppunut aikoja sitten.

    Olet kyllä tuossa väärässä. E-pillereiden hormonit poistuvat kehosta muutamassa kuukaudessa. Ei se hetkessä tapahdu todellakaan. Ehkäisyteho toki laskee heti lopettamisesta mutta e-pillereiden hormonit kyllä vaikuttavat kehossa vielä pitkään.

    Yleensä sanotaan että puolessa vuodessa hormonitoiminnan pitäisi normalisoitua, mutta toki tässä on yksilöllisiä eroja ja joidenkin hormonitoiminta ei käynnisty ollenkaan sen vieroitusajan (eli n. 3-4kk lopettamisesta) ollenkaan, joilloin kuukautiset pitää käynnistää Teroluteilla.

    Äänestä

  • ei lopu heti... kirjoitti:

    Olet kyllä tuossa väärässä. E-pillereiden hormonit poistuvat kehosta muutamassa kuukaudessa. Ei se hetkessä tapahdu todellakaan. Ehkäisyteho toki laskee heti lopettamisesta mutta e-pillereiden hormonit kyllä vaikuttavat kehossa vielä pitkään.

    Yleensä sanotaan että puolessa vuodessa hormonitoiminnan pitäisi normalisoitua, mutta toki tässä on yksilöllisiä eroja ja joidenkin hormonitoiminta ei käynnisty ollenkaan sen vieroitusajan (eli n. 3-4kk lopettamisesta) ollenkaan, joilloin kuukautiset pitää käynnistää Teroluteilla.

    Ei, hormonit eivät varastoidu kehoon.

    Äänestä

  • Hei vielä,
    Voiko PCOS:n ainoa oire olla kuukautishäiriöt?
    Olen kuullut, että usein siihen liittyy myös vyötärölihavuuttaa, liiallista karvankasvua, aknea jne.

    Minä olen juuri siinä normaalipainon ja alipainon rajalla, karvoja ei kasva paikoissa, joissa ei pitäisi, varsinaista aknea ei ole, mutta naamassa on joitakin finnejä, muualla ei. Painoindeksini on 18,5. Painoindeksit ovat kuitenkin vain viitteellisiä. Olen todella pitkä, mutta rasvaa minussa kyllä on ihan tuntuvasti, en siis ole mikään luuviulu. Äitini on aina ollut samoissa mitoissa, eikä hänellä ole koskaan ollut kuukautishäiriöitä.

    Lisäksi luin, että PCOS:ssä tehdään usein semmoinen löydös, että munasarjat ovat jotenkin poikkeavan kokoiset tms.

    Minulla katsottiin ultralla munasarjat kaksi vuotta sitten, jolloin kylläkin vielä söin niitä pillereitä, ja tuolloin ne olivat aivan normaalin näköiset. Voiko ne munasarjat muuttua muutamassa kuukaudessa pillereiden lopettamisen jälkeen, jos on PCOS?

    Äänestä

  • ei näin kirjoitti:

    Ei, hormonit eivät varastoidu kehoon.

    Pillereiden hormonit vaikuttavat kehossa vielä n. 3 kk:ta e-pillereiden lopettamisen jälkeen. Näin kertoi oma gynekologini.

    Sen jälkeen on kiinni omasta hormonitoiminnasta miten kierto normalisoituu. E-pillereillä on siis vielä senkin jälkeen välillinen vaikutus kiertoon vaikka synteettisiä hormoneja ei varsinaisesti kehossa enää ole. E-pillereiden takia kuitenkin monilla oma hormonitoiminta ei normalisoidu heti eikä välttämättä käynnisty ollenkaan, vaan pitää käyttää keltarauhashormonia kuukautiskierron aloittamiseksi. Tämä on suoraa seurausta e-pillereiden käyttämisestä. Joskus kiertohäiriöitä voi olla jopa vuoden ajan e-pillereiden lopetuksesta.

    Joten ihan turha väittää etteivätkö e-pillerit vaikuttaisi kehoon vielä senkin jälkeen kun niiden käyttö on lopetettu. Tämä nyt on ihan yleistä tietoa kuitenkin.

    N. 6 kk:n sisällä kierron pitäisi normalisoitua, mutta aina se ei tapahdu niin.

    Toki alkuperäisen vastaajan tilanteessa syy voi olla muuallakin joten asia kannattaa ehdottomasti tutkia.

    Äänestä

Täällä on jatkuvasti keskustelua aiheesta, eli et todellakaan ole ainoa jolla on ongelmia saada oma kierto normaaliksi e-pillereiden lopettamisen jälkeen.

Joillain onnekkailla kierto lähtee heti normaalisti e-pillereiden lopettamisesta, mutta aika yleistä on että jopa vuoden ajan kierto on epäsäännöllinen. Joillain ei oma hormonitoiminta käynnisty kuin vasta lääkkeiden avulla, yleensä siis keltarauhashormonikuurilla.

Sanotaan että noin 6 kuukauden sisällä kierron pitäisi normalisoitua, joillain saattaa kestää kyllä pidempäänkin ja silloin olisi hyvä käydä lääkärillä. Syyhän voi olla muuallakin kuin pelkästään siinä että oma hormonitoiminta ei ole normaalisti "herännyt".

Äänestä

...vaikka painoni on normaalipainon ja alipainon rajalla. Molemmat munasarjat ihan rakkulaiset.

Ilmeisesti siis aina kannattaa mennä gynelle (yksityiselle), jos tulee kiertohäiriöitä tai kuukautiset loppuu.

Äänestä
  • ...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


.......................... kirjoitti:

Hei! Onko normaalia, että 8 vuoden e-pillereiden käytön jälkeen kuukautiset tulee normaalisti ja suhteellisen säännöllisesti (kierto 30-36 pv) 7 kuukauden ajan, ja sitten loppuvat kokonaan?

Nyt on yhdet kuukautiset jääneet väliin, ja näyttää siltä jää toisetkin.

Pientä vihlontaa tuntuu silloin tällöin alavatsan tuntumassa, mutta kuukautisia ei vaan ole kuulunut.

Raskaustestejä olen tehnyt 2 ensimmäisten väliin jääneiden menkkojen jälkeen, negatiivisia molemmat.

Voiko pillereiden lopettaminen sekoittaa systeemit vielä näinkin pitän ajan jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu