Finnair

ei tiedota...

Lento Thaimaahan olisi huomenna. Miksi Finnair ei tiedota matkojen peruuttamista yhtään mitään? Sen jokainen tietää, että Bangkokin kenttä on suljettu, mutta MITEN NYT ON TOIMITTAVA? Jäädä kotiin vai matkustaa 850 kilometriä Hki-Vantaa-kentälle, jos vaikkapa korvaava lento sattuisi olemaan mahdollisesti Phuketiin tai mahdollisesti B:n lento olisi mahdollinen?
Onko näin, että Finnair unohtaa asiakkaansa sen jälkeen, kun lippumaksut on kassaan kilahtanut?

Palvelupuhelut maksaen 3 euroa minimissään, eivät mene ruuhkan takia millään tavalla läpi. Eikö Finnairin olisi syytä ottaa vähintään tekstiviestillä asiaakkaaseen yhteys ja RIITTÄVÄN AIKAISIN?

8

2176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Thai-juuso

      Samalla asialla olen ittekin täälä 24:llä ,josko mahdollisesti täältä löytyisi kysymääsi ja ihmetelemääsi asiaan vahvistusta .Joka nuppi ymmärtää peruuntumisen ,mutta oleellisinta on nyt ,miten tästä eteenpäin ,kun pitäisi olla jo Bankokissa työn ääressä .Jatkoohjeita olen minäkin odotellut .Herätkää siellä Finnairilla ,jälkimarkkinointia ei saa unohtaa .
      Miksi aina tiedotus on pielessä ?

    • Kuka kysyis Finnairilta

      Missään en ole julkisuudessa koko päivän tilannetta seurattuani nähnyt mitään selkeää tietoa Finnairilta. Heidän omilla sivuillaan kerrotaan nyt, että lennot on peruttu 30.11.asti.

      Tilanne Thaimaassa on edelleen hyvin sekava, kukaan ei pysty sanomaan, koska Bangkokin kenttä saadaan auki. Finnair toimii luonnollisesti paikallisilta viranomaisilta saamansa tiedon perusteella. Itse veikkaan 5.12. aikaisimmaksi ajankohdaksi Bangkokin kentän avamiselle, näyttää siltä, että saattaa mennä pidempäänkin.

      Sitä en vaan ymmärrä, miksi Finnair ei ota menomatkustajia kyytiin ylimääräisille Phuketin lennoille? Tuskin kovin moni lomansa järjestänyt jättäisi lähtemättä, vaikka tuleekin vähän mutkaa matkaan. Ja muutenkin, mikä järki lentää kone tyhjänä sinne asti, kun täällä sadat ihmiset odottaa pääsyä lennolle?

      Kysymykseesi palatakseni, eipä taida olla sinulla muita vaihtoehtoja kuin yrittää päästä läpi Finnairille ja seurata heidän nettisivuillaan olevaa informaatiota. Ja toivoa parasta :)

      • matkustelijatar

        No joo, ei todellakaan ole ongelmana kentän sulkeutuminen ja avautuminen, vaan TIEDONKULKU. Se valitettavasti ontuu pahemman kerran, siis jälleen kerran. Tilannetietoa ei anneta, vaikka välineet siihen radio/tv internetteineen ja kännyköineen on mitä helpointa nykypäivänä. Tuntuu olevan vain halukysymys? Kilpailuakaan ei ehkä ole riitävästi, joka vauhdittaisi palveluasennetta? Keihäsmatkojen aikana kaikki toimi, voi niitä aikoja!!!

        Kuinkahan monta 3-euron puhelua olen tämän päivän mittaan ottanut Finnairille täysin tuuleen heitettynä?


      • samassa pisteessä
        matkustelijatar kirjoitti:

        No joo, ei todellakaan ole ongelmana kentän sulkeutuminen ja avautuminen, vaan TIEDONKULKU. Se valitettavasti ontuu pahemman kerran, siis jälleen kerran. Tilannetietoa ei anneta, vaikka välineet siihen radio/tv internetteineen ja kännyköineen on mitä helpointa nykypäivänä. Tuntuu olevan vain halukysymys? Kilpailuakaan ei ehkä ole riitävästi, joka vauhdittaisi palveluasennetta? Keihäsmatkojen aikana kaikki toimi, voi niitä aikoja!!!

        Kuinkahan monta 3-euron puhelua olen tämän päivän mittaan ottanut Finnairille täysin tuuleen heitettynä?

        varmaan sen takia tuo kallis e 3,04/min puhelinlinja
        Finnairille toivoton, ei pääse läpi. Haluaisin tietää myös milloin rahat kilahtaa tilille tai onko
        mahd. päästä tuohon Phuketin koneeseen. Meillä olisi
        paluu vasta helmikuussa ja tarkoitus reissata joka
        tapauksessa Thaimaata ristiin rastiin. Kolme vuotta
        säästettiin ko. matkaa ja näin kävi!


    • Haloo...

      Hei sinä yhtiön edustaja!!! Nyt kun luet uteliaana näitä kommentteja, voisitko panna jatkoksi tähän listaan jatko-ohjeistusta, miten toimia tästä eteenpäin. Odotella yhtiön yhteydenottoja korvaavista lennoista vai varata uusi lento vai jotain muuta????? Joka tapauksessa loma-aikaa on jo kulunut merkittävä osa.... OHJEITA OHJEITA, ENEMMÄN INFORMAATIOTA...

      • maksulliseen numeroon

        Yli §0 min puhelu! Rahat palautuu 3-4:ssä päivässä.
        Uusia matkoja ei ole.


    • kannata.....

      soitella noita kalliita puheluita, ehkä tämä 24 on nopein tapa saada asianomaiselta taholta tietoa?
      Antaisivat edes s-postiosoitteen kysymyksiä varten!

      Terv. matkallelähtijä

      • se löytyy

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      70
      7946
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5502
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      67
      5426
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      119
      2434
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1129
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      50
      1100
    Aihe