Lisälaitteen poisto

Jos windowsissa irrottaa koneesta vaikka muistitikun, pitää se tehdä niin, että valitaan poista laite turvallisesti ja klikataan kyseistä laitetta ja windows ilmoittaa, nyt voi poistaa turvallisesti.

Onko macissa vastaava toiminto, vai voidaanko laitteet irrottaa huolettomasti "lennossa"
26230
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Finderin valikossa on sellainen Anna levy-toiminto ja muistitikun kuvakkeen vieressä sellainen eject-painike. Tai vedät sen kuvakkeen roskikseen.

Muistitikut ja ulkoiset levyasemat pitää aina poistaa oikein, muuten voi tulla ongelmia.

Äänestä

Muistitikku mounttautuu työpöydälle (edellyttäen, että täppi on ruksittu), kunten muutkin ulkoiset massamuisti. Hiiren oikean napin takana olevasta valikosta voi unmountata massamuistin.

Ellei näy työpöydällä näkyy Finderissä.
Tämäkin irrotetaan hiiren oikean napin takaa löytyvästä valikosta.

Myös konsolissa voidaan antaa komento sync ja irrottaa massamuisti.

Massamuisteja ei saa lennosta irrottaa, koska on olemassa pieni mahdollisuus, että kirjoitusoperaatio on meneillään tai välimuistissa on kirjoittamatonta tietoa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


maccistit apuun kirjoitti:

Jos windowsissa irrottaa koneesta vaikka muistitikun, pitää se tehdä niin, että valitaan poista laite turvallisesti ja klikataan kyseistä laitetta ja windows ilmoittaa, nyt voi poistaa turvallisesti.

Onko macissa vastaava toiminto, vai voidaanko laitteet irrottaa huolettomasti "lennossa"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu