hoitola kulkuri

onneksi tuli lehtiin se kulkurin kohtalo ja miten sitä paikkaa on hoidettu.toivonmukaan nyt tulee iso muutos siihen paikkaan.toi paikka oisi pitänyt aikapäivii sitte romuttaa ja tehdä uusikksi.ja siel ei oo mitään asiakaspalvelua .ne likan narakat pitäisi laittaa kouluu opetteleen käytöstapoja.eikä niillä eläimillä ole hyvät olot siellä.ei muutakun täysi muutos siihen paikkaan heti miten.hyvää joulun odotusta kaikille.
132107
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kerrotko vähän tarkemmin, mitä nyt tarkoitat? Sehän on selvää, etteivät olot tarhalla ole ensi-luokkaiset mutta varmasti resurssien puitteissa parhaat mahdolliset. Olisiko parempi, jos ei olisi mitään? Tarha varmasti ottaa vastaan ilolla kaikki niin raha- kuin tavaralahjoitukset ja tarjottavan vapaaehtoisen avun.

Ja mitä tulee asiakaspalveluun, mielestäni työntekijöiden tärkein tetävä tarhalla EI ole asiakaspalvelu vaan eläimistä huolehtiminen ja niiden etujen valvominen. Oletko koskaan kiinnittänyt huomiota siihen, miten kiintyneitä tarhalla asuvat koirat selvästi ovat tyttöihin? Olen ymmärtänyt, että monet ovat olleet näreissään kun eläimiä ei anneta pois noin vaan mutta eikö se ole pelkästään hyvä asia? Omat koirani olen Kulkurista ottanut ja sielä tarpeen vaatiessa myös hoidattanut eikä mitään valittamista koskaan ole ollut. Asiat ovat menneet sovitusti ja kaikki, niin koirat kuin ihmiset, ovat olleet tyytyväisiä.

Äänestä

Olen ollut jonkinverran tekemisissä Kulkurin kanssa eikä mulle ole ainaskaan jäänyt mitään negatiivistä kuvaa. Tarha elää varojen suhteen kädestä suuhun eli kaikki mikä tulee niin kaikki menee. Tarvetta olisi paremmille tiloille ja apuvoimille olisi myös tarvetta. Kulkurilla on erittäin tiukka seula kenelle koiria luovutetaan ja se ärsyttää erittäin useita vaikkeivat he ymmärrä tiukan seulan tarkoitusta. Tytöille on erittäin tärkeää että koirat pääsisivät varmaan ja turvalliseen kotiin jossa saisivat viettää onnellisen loppuelämän.

Äänestä

... opettelisit käyttämään isoja alkukirjaimia ja välimerkkejä sekä opiskelisit yhdyssanasääntöjä ennenkuin tulet asioimaan tälle palstalle.

Koiratarhan omistajat todella yrittävät ja tekevät parhaansa niiden resurssien puitteissa joita heillä on. Mielenkiintoista oli huomata (jälleen kerran!) kuntavaalien alla, että vaikka tarha on suuren alueen VIRALLINEN löytöeläinten talteenotto-/hoitopaikka, niin AINUTKAAN EHDOKAS EI INAHTANUTKAAN tarhan asioiden puolesta.

Selvähän nimittäin on, että tarha tarvitsee uudet tilat, mutta tuo sinun keskustelutyylisi ei auta koiratarhan omistajia eikä asukkaita tässä asiassa. Suosittelisin sinulle esimerkiksi viikon mittaista työkomennusta koiratarhalle (tai johonkin vastaavaan muuhun paikkaan), niin ymmärtäisit monista asioista huomattavasti enemmän. Tai ainakin toivon niin.

Äänestä
  • niinhelvetintaitavanotta

    Äänestä

  • Eikös tuo koiratarha ole yksityinen yritys?

    Niin miten siihen kaupungin tai poliitikkojen pitäisi sekaantua. Ja eikös tuo ole ent. kokoomus poliitikon virma.

    Pyytäkää sieltä apuja!

    Äänestä

  • -sivustaseuraaja- kirjoitti:

    Eikös tuo koiratarha ole yksityinen yritys?

    Niin miten siihen kaupungin tai poliitikkojen pitäisi sekaantua. Ja eikös tuo ole ent. kokoomus poliitikon virma.

    Pyytäkää sieltä apuja!

    Tarha on kyllä nykyisten työntekijöiden omistuksessa mutta alueen ainoana löytöeläinten vastaanotto paikkana saa jonkun verran tukea myös kaupungilta. Tarhan entisten omistajien poliittisesta kannasta en tiedä mutta nykyiset eivät ainakaan ole poliittisesti aktiivisia.

    Äänestä

  • onpi kirjoitti:

    niinhelvetintaitavanotta

    Lässyttäjä ! Pidä nokka pienemmällä vastaisuudessa !

    Äänestä

koiratarhalla on jtn pahasti vialla. kun hakee koiraa lenkille yhtään hymyä eikä kiitosta tule.onneksi koirien ilo lenkille pääsystä palkitsee että jaksaa siellä käydä. tytöt vaan istuu siellä parakissa kaiket päivät.
pääseekö sesset ollenkaan lenkille ti ja to kun tarha on suljettu!!!???

toivottavasti tarha pääsee pian paremmille paikoille!

Äänestä

niin se pitää tuoda julki että asiat on eläintenhoidossa rempallaa.eläimii pitää auttaa eihän ne siihen itte pysty.me ollaa ne jotka autetaan niitä jos aijotaan pitää ne ei villi-eläiminä. SUUNTA ON OIKEE UUDET TILAT HETI JA KUNNON HOITAJAT.eihän tommosseesta edes palkkaa voi maksaa.ja jos maksaa niin mistä???TYHJÄSTÄKÖ.

Äänestä

itse ollut siellä auttamassa ? Se paikka "syntyi" ennen kuin sinä synnyit,uskoisin. Nytkö heräsit ??

Äänestä

Kiitos Koiratarha Kulkuri Vaasa. Kiitos ystävällisestä ja pitkäjäneteisestä palvelusta. Saimme kotiin Tessan ja kaikki on mennyt hyvin. Teette koko sydämellä todella arvokasta työtä. Tessa oli oluut tarhalla noin kaksi kuukautta. Oli jo erittäin kiintynyt hoitajaansa. Niin oli myös muut tarhalla olevat koirat. Mielestäni se osoittaa, että lemmikkajaä hoidetaan hyvin. Niin hyvin kun noissa olosuhteissa voi hoitaa. Tarvitsevat ansaitusti todella isommat ja paremmat tilat. Olimme palveluun ja siihen mitä siellä köydessämme näimme koirien kohtelusta, todella tyytyväisiä. Heidän tehtävänsä on nimen omaan huolehtia eläimistä. Kiitos. Soile ja Matti Simpanen

Äänestä

Koko Suomi on rempallaan, joten ymmärrettävää jos hylättyjen eläinten elinolosuhteet kehnot tai hoitajat väsyneitä. Peukut Kulkurin väelle, hyvää työtä teette. Juuri tänään oli juttu eläinten mielenterveyslääkkeiden lisääntymisestä, pilleri tai napinpainelu ei ole ratkaisu ongelmiin, se on hätähuuto.

Äänestä
  • Vaikuttaa olevan asiat oudosti, jos murehditaan eläinten mielenterveyslääkitystä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


uutte nytklax kirjoitti:

onneksi tuli lehtiin se kulkurin kohtalo ja miten sitä paikkaa on hoidettu.toivonmukaan nyt tulee iso muutos siihen paikkaan.toi paikka oisi pitänyt aikapäivii sitte romuttaa ja tehdä uusikksi.ja siel ei oo mitään asiakaspalvelua .ne likan narakat pitäisi laittaa kouluu opetteleen käytöstapoja.eikä niillä eläimillä ole hyvät olot siellä.ei muutakun täysi muutos siihen paikkaan heti miten.hyvää joulun odotusta kaikille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu