Moi :) Esikoisemme syntyi kuukausi sitten, ja emme ole vieläkään päättäneet nimeä. Meillä vanhemmilla on aika samanlainen nimimaku, että se ei tuota ongelmia, mutta on tosi haasteellista valita nimeä elävälle olennolle hänen koko loppu elämäkseen. Pelottaa, että valitaan "väärin".
Ollaan keksitty tällaisia:
Vilja-Tuulia
Helmiina
Rebekka
Katarina
Aurelia
Mitä mieltä olette? Mikä milestäsi kaunein ja sopivin? Kiusattaisiinkohan tällaista nimistä? Tunnetko tämännimisiä?
Ollaan keksitty tällaisia:
Vilja-Tuulia
Helmiina
Rebekka
Katarina
Aurelia
Mitä mieltä olette? Mikä milestäsi kaunein ja sopivin? Kiusattaisiinkohan tällaista nimistä? Tunnetko tämännimisiä?
Vastaukset 12
Vanhimmat
Vilja-Tuulia Katariina
Pinja-Tuulia Katariina
ok nimiä kaikki.
Parhain on ajaton kansainvälinenkin, Katariina.
Tunnen Viljan, Katriinan, Helmiinan ja Rebekan.
nimi..ja minusta ne mieleisimmät.mutta mä haluaisin katariina muodossa,mutta sitten se ei minusta käy helmiinaan..vaikka kylläkin kaikki teidän nimet kivoja.aurelia olisi kiva toiseksi nimeksi..Vilja ja tuulia erikseen.vilja kiva nimi yksinään.
nimiä kaikki. Suosikkini on Helmiina, tyttärelläni on se ja kauniiksi on sanottu. Vilja-Tuulia on seuraava.
Vilja-Tuulia Helmiina.
Kaikki ehdottamasi nimet ovat mielestäni kauniita. Tässä jotakin huomioon otettavaa:
Vilja-Tuulia on ollut pitkään yksi suosikkinimistäni. Nykyään siitä tulee pakostakin mieleen Vilja-Tuulia Huotarinen. Melkoinen rasite.
Helmiina on herttainen, Siitä ei pääse mihinkään.
Rebekka yhdistyy voimakkaasti Vanhaan testamenttiin. Lisäksi siinä on b-kirjain. En antaisi ensimmäiseksi nimeksi.
Katarina tai Katariina on komea perinnenimi. Etunimeksi pitkähkö, mutta toimii kyllä.
Aurelia sopii mielestäni paremmin toiseksi nimeksi.
Ensimmäiseksi nimeksi valitsisin luettelostasi joko herttaisen Helmiinan tai mahtavan Katariinan. Melko eri tyylisiä nimiä ne ovat.
Mitä erikoisempi nimi on, sitä suuremmalla todennäköisyydellä se herättää mielipiteitä sekä puolesta että vastaan, myös lapsessa itsessään, joka joutuu nimeä kantamaan. Jos haluaa pelata varman päälle, kannattaa siis valita suht tavallinen nimi. Mutta liian tavalliset on tylsiä. Ehkä listastanne Vilja (Vilja-Tuulia aika erikoinen), Helmiina ja Katariina ovat parhaita ja tarpeeksi neutraaleja. Aurelia on jo aika erikoinen. Itse pidän Rebekka -nimestä tosi paljon, mutta kirjoitettuna Rebecka.
Itse lähtisin miettimään nimeä siltä kannalta, että onko tyttärenne esim. enemmän Helmiinan kuin Katarinan oloinen? Mielikuvat nimistä ovat ainakin minulle hyvin erilaisia.
tai
Helmiina Katarina
Katarina
Helmiina
Vilja-Tuulia
Aurelia
Rebekka
Vilja-Tuulia on mun korvissa aika kauhea suoraan sanottuna, sen sijaan Katarina on tosi kaunis, Helmiin feikin kuuloinen.
Katarina on todella kaunis, antakaa se nimeksi ette tule katumaan. :)
Katariina nimestä tulee mielleyhtymä ilkeään,lihavaan tyttöön.Ei hyvä nimi!
Vilja-Tuulia Helmiina kaunis nimi.Miten keksittekään näin runollisen nimen!