Polon lähivalot eivät syty

rj..

Mikäköhän Polossa vm. 2007 on vikana, kun lähivalot eivät pala ollenkaan? Pitkät toimii, samoin vilkut, takavalot, sumuvalo jne, samoin mittariston taustavalo. Vika ei varmaankaan voi olla polttimoissa tai sulakkeissa koska kumpikaan etulamppu ei syty. Mistä lähden vikaa etsimään?

7

3726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta aloita

      kumminkin helpoimmasta, eli tarkasta kumminkin ne polttimot ja sulakkeet.

      Sakut kun on tullut tunnetuksi ranskiksia "haastavasta" sähkötyön laadusta.

    • että...

      polttimot ovat molemmilta puolilta rikki. Vaihda. Se työ on helppo.

      • rj...

        Näkeekö polttimosta jotenkin silmämääräisesti että se on rikki?

        Sulakkeet katsoin jo, niissä ei vikaa.

        Sitä vaan ihmettelen että molemmat polttimot olisivat rikki, eikös niiden pitäisi olla "riippumattomia" toisistaan?

        Just jonkun relevian luulisin olevan todennäköisempi selitys.


      • Mutta aloita
        rj... kirjoitti:

        Näkeekö polttimosta jotenkin silmämääräisesti että se on rikki?

        Sulakkeet katsoin jo, niissä ei vikaa.

        Sitä vaan ihmettelen että molemmat polttimot olisivat rikki, eikös niiden pitäisi olla "riippumattomia" toisistaan?

        Just jonkun relevian luulisin olevan todennäköisempi selitys.

        Lanka se siellä polttimossakin palaa, kyllä sen näkee onko lanka poikki. Ja voit vaihtaa ne uusiin kumminkin, siinähän se samalla selviää oliko ne palanut. Ei ne paljon maksa.

        Yleensä polttimot vaihdetaan juuri sen vuoksi molemmille puolille samaan aikaan että kun toinen palaa, niin palaa pian se toinenkin. Ja samalla valoteho kasvaa kun sen himmentyneen polttimon vaihtaa uuteen. Ja kun toiselta puolen palaa polttimo niin toiselle puolen riittää enemmän virtaa -> palaa nopeammin...

        Tarkista polttimot ja mee ko merkin pikahuoltoon jos polttimot on ehjät, ne kattoo releen. Se sitten harmittaa ku ajaa sinne ja joutuu sen maksaan ja kaveri sanoo että "joo oli polttimot palanut"... halvemmalla vaihtaa itse eikä tule "noloa" hetkeä.


    • valoa pimeyteen

      Käännä avainta auton käydessä vielä ns.max asentoon..jos valot syttyy on vika virtalukon pohjassa.Vaikea kyllä kuvitella,että näin uudessa autossa vika olisi tuossa,mutta kokeile.

    • Anonyymi

      Minulla sama vika 2011 mallisessa, lähivalot eivät pala. Pitkät ok. Huomenna pitää tutkia. Miten sinulla aloittajalla kävi ? selvisikö vika ?

    • Anonyymi

      Hitto soikoon, molemmat lamput palaneet YHTÄ AIKAA , ei tämmöistä ole koskaan ennen sattunut yli 50v autoilun aikana. Joulukuun 1 päivä viime vuonna ostetut Philipsit H7. 34.90€ maksoivat Motonetista, eivät kestäneet kuin 9kk ...Autolla ajettu alle 5000km tuona aikana. Laatua ei ole enää missään. Huom! normaalisti ilmoittaa jos lamppu on palanut, nyt ei minkäänlaista ilmoitusta, kai sen sen takia kun molemmat puolet pimeänä? Virran mittaukseen kai perustuu se "lamppu pimeänä" ? vai verrataanko virtoja keskenään right/left , nyt kun molemmat puolet mykkiä niin ei tullut eroa virroissa. Pitäs saksalaisten logiikka ajattelua tietää pikkasen enempi miten ovat asian miettineet. No nyt taas Polossa lyhyet valotkin pelaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      57
      3773
    2. 46
      3177
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      153
      2959
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      42
      2833
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2416
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1921
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      23
      1898
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      128
      1786
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      87
      1202
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1180
    Aihe