Polon lähivalot eivät syty

rj..

Mikäköhän Polossa vm. 2007 on vikana, kun lähivalot eivät pala ollenkaan? Pitkät toimii, samoin vilkut, takavalot, sumuvalo jne, samoin mittariston taustavalo. Vika ei varmaankaan voi olla polttimoissa tai sulakkeissa koska kumpikaan etulamppu ei syty. Mistä lähden vikaa etsimään?

7

4000

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mutta aloita

      kumminkin helpoimmasta, eli tarkasta kumminkin ne polttimot ja sulakkeet.

      Sakut kun on tullut tunnetuksi ranskiksia "haastavasta" sähkötyön laadusta.

    • että...

      polttimot ovat molemmilta puolilta rikki. Vaihda. Se työ on helppo.

      • rj...

        Näkeekö polttimosta jotenkin silmämääräisesti että se on rikki?

        Sulakkeet katsoin jo, niissä ei vikaa.

        Sitä vaan ihmettelen että molemmat polttimot olisivat rikki, eikös niiden pitäisi olla "riippumattomia" toisistaan?

        Just jonkun relevian luulisin olevan todennäköisempi selitys.


      • Mutta aloita
        rj... kirjoitti:

        Näkeekö polttimosta jotenkin silmämääräisesti että se on rikki?

        Sulakkeet katsoin jo, niissä ei vikaa.

        Sitä vaan ihmettelen että molemmat polttimot olisivat rikki, eikös niiden pitäisi olla "riippumattomia" toisistaan?

        Just jonkun relevian luulisin olevan todennäköisempi selitys.

        Lanka se siellä polttimossakin palaa, kyllä sen näkee onko lanka poikki. Ja voit vaihtaa ne uusiin kumminkin, siinähän se samalla selviää oliko ne palanut. Ei ne paljon maksa.

        Yleensä polttimot vaihdetaan juuri sen vuoksi molemmille puolille samaan aikaan että kun toinen palaa, niin palaa pian se toinenkin. Ja samalla valoteho kasvaa kun sen himmentyneen polttimon vaihtaa uuteen. Ja kun toiselta puolen palaa polttimo niin toiselle puolen riittää enemmän virtaa -> palaa nopeammin...

        Tarkista polttimot ja mee ko merkin pikahuoltoon jos polttimot on ehjät, ne kattoo releen. Se sitten harmittaa ku ajaa sinne ja joutuu sen maksaan ja kaveri sanoo että "joo oli polttimot palanut"... halvemmalla vaihtaa itse eikä tule "noloa" hetkeä.


    • valoa pimeyteen

      Käännä avainta auton käydessä vielä ns.max asentoon..jos valot syttyy on vika virtalukon pohjassa.Vaikea kyllä kuvitella,että näin uudessa autossa vika olisi tuossa,mutta kokeile.

    • Anonyymi

      Minulla sama vika 2011 mallisessa, lähivalot eivät pala. Pitkät ok. Huomenna pitää tutkia. Miten sinulla aloittajalla kävi ? selvisikö vika ?

    • Anonyymi

      Hitto soikoon, molemmat lamput palaneet YHTÄ AIKAA , ei tämmöistä ole koskaan ennen sattunut yli 50v autoilun aikana. Joulukuun 1 päivä viime vuonna ostetut Philipsit H7. 34.90€ maksoivat Motonetista, eivät kestäneet kuin 9kk ...Autolla ajettu alle 5000km tuona aikana. Laatua ei ole enää missään. Huom! normaalisti ilmoittaa jos lamppu on palanut, nyt ei minkäänlaista ilmoitusta, kai sen sen takia kun molemmat puolet pimeänä? Virran mittaukseen kai perustuu se "lamppu pimeänä" ? vai verrataanko virtoja keskenään right/left , nyt kun molemmat puolet mykkiä niin ei tullut eroa virroissa. Pitäs saksalaisten logiikka ajattelua tietää pikkasen enempi miten ovat asian miettineet. No nyt taas Polossa lyhyet valotkin pelaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      185
      1559
    2. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      208
      1530
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      44
      1154
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      44
      846
    5. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      730
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      30
      721
    7. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      710
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      691
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      20
      656
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      617
    Aihe