norjalaisvillatakin alareunassa, hihansuissa ja kaula-aukossa(tehty neulekoneella) tein hiirenhammasta. Nyt alareuna rullautuu, vaikka olen silittänyt takin. Onko minun purettava reunat ja laitettava normaali resori? Hihoissa se ei haittaa. Etureunaakin olen miettinyt, mikä olisi paras tapa. Kokeilin kutoa resoria käsin (koska napinläpien teko resoriin koneella on työlästä) mutta koska koko takki on muuten tehty koneella, ei näytä hyvältä. Vetoketju?
Olisiko ideoita?
Olisiko ideoita?
Vastaukset 2
Vanhimmat
pitäis tehdä tiukempaa,ennen sitä reikäkerrosta,en ole varma luulen niin.Silloinhan se vetää sitä reunaa alas päin. Nappien paikalle yksi vaihtoehto on nepparit,mutta siinäkin pitää olla jonkunlainen reunus.
miettinyt sen reunuksen purkamista ja uudelleen kutomista tiukempana tai jos tekisin siitä leveämmän? Olen yrittänyt löytää kirjoistani vinkkejä, mutta ohjeiden mukaan ei puikkokokoa tarvitse vaihtaa, enkä siksi ole koneessakaan sitä tehnyt. Onneksi olen tehnyt sen reunan viimeisenä, ei ole vaikea purkaa.